Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
27. jún 2022

Svetové stretnutie rodín

Nestačí spraviť výlet s rodinami, ale treba odpovedať na hlboké otázky človeka

Kňaz Róbert Neupauer hodnotí Svetové stretnutie rodín v Ríme.

Nestačí spraviť výlet s rodinami, ale treba odpovedať na hlboké otázky človeka

Róbert Neupauer tretí sprava. Foto: archív R. N.

Cez víkend sa v Ríme skončil desiaty ročník Svetového stretnutia rodín. Súčasťou slovenskej delegácie bol aj kňaz Róbert Neupauer, ktorý je v Spišskej diecéze poverený pastoráciou manželstiev a rodín. V krátkom rozhovore sumarizuje dojmy z podujatia.

Aké sú vaše bezprostredné dojmy po skončení Svetového stretnutia rodín?

Určite ma to obohatilo, mal som možnosť vnímať rozmanitosť príbehov manželov a rodín, pekné aj ťažké. Uvedomil som si, že rodiny majú viac-menej tie isté problémy na celom svete.

Ale zároveň má Pán Boh pre ne aj ten istý plán – cez ich vzájomnú lásku ich chce priviesť k vzájomnému posväteniu sa, k svätosti.

V rámci programu zazneli v Ríme aj viaceré svedectvá manželov. Ktoré vás zaujali?

Bolo tam svedectvo manželov, ktorí odpustili mužovi, ktorý im zdrogovaný a opitý zrazil tri zo šiestich detí. Silné bolo aj svedectvo manželov, ktorí si odpustili neveru a ďalšie veci, a boli prítomní aj obrátení manželia, on pôvodne moslim a ona sa tiež stala moslimkou, no neskôr konvertovali.

Išlo o silné príbehy, ale zároveň boli aj podporené učením cirkvi. Vnímal som, že cirkev neučí nič, čo by nesúviselo so životom človeka.

Na stretnutie do Ríma ste prišli za Slovensko ako kňaz, ktorý sa venuje pastorácii rodín. Dá sa povedať, že ste sa aj vy niečo nové naučili?

Zrejme môžem priznať, že nič nové som sa nenaučil v zmysle vedomostí, študoval som manželstvo a rodinu tu v Ríme na Inštitúte Jána Pavla II. ešte desať rokov dozadu. Pokiaľ ide o toto podujatie, bolo to skôr pre mňa o potvrdení niektorých krokov, ktoré sa ja spolu s ďalšími priateľmi na Slovensku snažíme ponúknuť rodinám.

O čo ide, v čom ste sa tak utvrdili na podujatí v Ríme?

Myslím, že teraz sa treba zamerať na vzájomnú spoluprácu, slovami Svätého Otca je to synodálna cesta – aby kňazi a rodiny spolu kráčali a pri tom sa vzájomne obohacovali. A takisto sa tým obohacuje aj farnosť.

Pápež František mal v sobotu večer pre účastníkov podujatia homíliu. Čo by ste vypichli?

Za silnú myšlienku z tej krásnej homílie, ktorá vo mne zarezonovala, považujem slová, že „cirkev žije v rodine“. Teda nielen, že „cirkev žije pre rodiny“ alebo že „rodina žije v cirkvi“, ale práve takto – „cirkev žije v rodine“. Pretože pochopiť cirkev ako spoločenstvo možno práve cez rodinu, cez vzťahy lásky.

Hovoríte, že výzvou má byť spolupráca medzi kňazmi a rodinami. Máme v tom teda rezervy?

Iste, ale na druhej strane je veľa kňazov, ktorí sa úprimne snažia kráčať s rodinami. Vo farnostiach, kde sa kňaz vloží do spolupráce s rodinami, farnosť začne prekvitať.

To, čo vidím ako jednu z kľúčových vecí, aby tá spolupráca s rodinami mohla byť plodná, teda aby to nebolo len o nejakom hrajkaní sa typu urobme si výlet či grilovačku, je, že treba odpovedať na hlboké otázky človeka, na výzvy, ktoré pred nás kladie svet. Ide o otázky typu, či je možné byť navždy spolu, či existuje takáto verná láska a podobne. Preto je dôležitá aj formácia nás kňazov i rodín.

Čítajte tiež

Máme skúsenosť, že minimálne v každom dekanáte sa nájde aspoň zopár rodín, ktoré chcú poznať pravdu o rodine a manželstve, a práve tieto rodiny treba zachytiť a spoločne sa dať na cestu formácie. No to isté sa týka aj kňazov.

Treba urobiť krok vpred, začať spoločne kráčať – kňazi a rodiny – a potom sa budú ponúkať nielen otázky, ale aj riešenia.

Pápež v spomínanej homílii povedal pár slov aj k výchove. Poukázal napríklad na to, že mnohí rodičia sa akoby boja deti vystaviť nebezpečenstvu. Pripomína to niektoré prúdy, ktoré pôsobili aj na Slovensku. Ako ste vnímali tieto pápežove vyjadrenia?

Svätý Otec podľa mojej mienky skôr poukazoval na to, že si netreba strážiť deti tak silno pre seba a treba sa nebáť ich povzbudiť, aby ony urobili krok vpred a vzali zodpovednosť za svoj život.

Súvisí to s mentalitou, ktorej sme súčasťou nielen na Slovensku, ale na celom západnom svete, a to že rodičia často vnímajú dieťa ako svoje vlastníctvo. Vidno to aj pri plánovaní rodičovstva. Nevnímajú dieťa ako dar, ale istým spôsobom ako majetok, a preto si ho tak chránia.

Rozprávame sa tesne pred vaším odletom z Ríma. Keby ste sa mali po prílete na Slovensko postaviť pred novinárov a stručne povedať, čo nám pápež a stretnutie v Ríme vlastne odkazujú, čo by to bolo?

Zrejme by som zopakoval spomínanú myšlienku, že cirkev žije v rodinách. Plus by som dodal: uverme v silu sviatosti manželstva. Pričom by to platilo pre manželov aj pre nás kňazov.

Ako to myslíte?

Po svätej omši s pápežom som sa stretol s niektorými rodinami z našej diecézy a povedal som im, že cirkev je vo vás a chcem vás povzbudiť k tomu, aby ste uverili v silu sviatosti manželstva. Pretože Kristus pôsobí vo vašej sviatosti, podobne ako naši veriaci veria v silu sviatosti kňazstva, preto uverme aj v silu sviatosti manželstva.

Aj v tomto vidím výzvu – prehĺbenie toho vnímania, že Kristus reálne žije cez sviatosť manželstva, že manželov cez ňu posväcuje v ich každodennej spiritualite, ktorú ako manželia žijú, a to môže byť starostlivosť o deti, upratovanie i žehlenie.

Lebo aj na stretnutí v Ríme zaznelo, že sa často mylne hovorí, že manželia majú žiť spiritualitu na spôsob kňazov alebo rehoľníkov. Ale ich Pán Boh povolal k niečomu inému – aj starostlivosť o choré dieťa je vyjadrením alebo malo by byť vyjadrením manželskej spirituality.

Avšak aby ich to posväcovalo, manželia si musia byť vedomí, že Kristus je prítomný vo sviatosti manželstva. Aj my kňazi podľa mňa vnímame manželstvo často skôr na tej prirodzenej rovine. Iste, aj tá je prítomná, ale sviatostné manželstvo predstavuje to nadprirodzené.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.