Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. jún 2022, 16:49

Vatikán vydal revidovanú verziu Vademeca o sexuálnom zneužívaní

Cieľom textu, ktorý nemá právnu silu, je reagovať na rastúci dopyt po znalosti postupov zo strany tých, ktorí sa stretávajú s opísanými situáciami.

Dva roky po prvom vydaní vyšla revidovaná verzia Vademeca o vybraných procesných otázkach pri riešení prípadov sexuálneho zneužívania mladistvých duchovnými. Ide o nástroj, ktorý vypracovalo Dikastérium pre náuku viery s cieľom pomôcť biskupom a ich spolupracovníkom pri riešení situácií, keď je duchovný obvinený zo zneužívania maloletých.

Cieľom textu, ktorý nemá právnu silu, je reagovať na rastúci dopyt po znalosti postupov zo strany tých, ktorí sa stretávajú s opísanými situáciami. Dikastérium pre náuku viery konštatovalo, že už prvé vydanie Vademeca prispelo k zjednoteniu činností, k vzdelávaniu osôb aplikujúcich právo a k riešeniu otázok, na ktoré právne akty neposkytujú dostatočné odpovede.

Aktualizácia prvého vydania bola potrebná najmä z dôvodu nadobudnutia platnosti VI. knihy Kódexu kánonického práva a Normy sui delitti riservati alla Congregazione per la Dottrina della Fede (8. decembra 2021), motu proprio Fidem servare (14. februára 2022) a Competentias quasdam decernere (15. februára 2022), ako aj apoštolskej konštitúcie Praedicate evangelium (5. júna 2022).

V priebehu revíznych prác sa okrem iného zohľadnili rôzne príspevky z akademických centier a štúdií v tejto oblasti, ktoré prišli na dikastérium v posledných dvoch rokoch, ako aj neustála konfrontácia s cirkevnou realitou, ktorá sa tejto oblasti dlhodobo venuje a ktorej podnety sa ukázali ako cenná príležitosť na objasnenie niektorých bodov a zlepšenie textu.

Zdroj: E-kai

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami

Stovky ľudí od rána prichádzali do Dómu sv. Alžbety v Košiciach, aby sa rozlúčili s kardinálom Jozefom Tomkom. Zástupy čakajúcich boli okolo celej katedrály smerom na Hlavnú ulicu pred Arcibiskupsky úrad. Na obed ostatky presunuli do Kaplnky sv. Michala. Svätá omša s pohrebnými obradmi sa uskutoční v utorok o 11. hod., hlavným celebrantom bude kardinál Dominik Duka. (tkkbs) 

pred 21 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.