Uznesenie o kardinálovi Zenovi
Europarlament vyzval hongkonské orgány, aby stiahli obvinenia voči kardinálovi

Foto – Postoj/Pavol Rábara
Poslanci zároveň vyzvali členské krajiny EÚ, aby boli nápomocné prenasledovaným prodemokratickým aktivistom.
Európsky parlament veľkou väčšinou hlasov prijal uznesenie o nedávnom zatknutí hongkonského kardinála Josepha Zena. Vyzval hongkonské úrady, aby stiahli všetky obvinenia proti kardinálovi Zenovi a ďalším štyrom správcom fondu humanitárnej pomoci.
Europoslanci vyzývajú členské krajiny, aby boli nápomocné prenasledovaným prodemokratickým aktivistom a všemožne podporili kardinála Zena a všetkých prenasledovaných, súdených a väznených náboženských lídrov.
Iniciátorkou a autorkou uznesenia je europoslankyňa Miriam Lexmann.
Europoslanci zapojili aj Vatikán
Kardinála Zena má podľa rezolúcie v plnej miere podporiť aj Vatikán. Europoslanci vyzvali Svätú stolicu, aby podporovala náboženských vodcov, ktorí čelia prenasledovaniu alebo riziku zadržania v rámci režimu národnej bezpečnosti v Hongkongu.
Europarlament súčasne vyzval Vatikán, aby posilnil svoje diplomatické úsilie a svoj vplyv na čínske orgány a aby požadoval zrušenie všetkých obvinení proti kardinálovi Zenovi a ukončenie prenasledovania a porušovania ľudských práv.
Europarlament sa zároveň domnieva, že zatknutie je jasnou ukážkou deklarovaného zámeru Johna Leeho Ka-Chiua utláčať všetky kritické hlasy ešte výraznejšie.
Porušoval „národnú bezpečnosť“
Deväťdesiatročného kardinála Zena zatkli hongkonské úrady v máji 2022. Odvolávali sa na nový zákon o národnej bezpečnosti. Zatknutie si vyslúžilo kritiku zo strany Západu, Čína ju však odmietala a tvrdila, že zadržaní aktivisti konšpirovali so zahraničnými mocnosťami.
„Tieto osoby sú podozrivé z konšpirovania a uzatvárania tajných dohôd so zahraničnými mocnosťami s cieľom ohroziť národnú bezpečnosť. Ide o veľmi závažný čin,“ uviedol vo vyhlásení hongkonský úrad.
Okrem kardinála v máji zatkli aj ďalších aktivistov – speváčku populárnej hudby Denise Ho, bývalú advokátku Margaret Ng a akademika Hui Po-keunga. Všetci aktivisti sa dostali z väzenia na kauciu.
Podľa organizácie Human Rights Watch dosiahol Hongkong „šokujúce nové dno“. Znepokojenie vyjadrili aj Vatikán a vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell.
Dnes treba vedieť
Pápež František požiadal v stredu o solidaritu s Tureckom a so Sýriou, ktoré zasiahlo ničivé zemetrasenie. Zároveň poďakoval tým, ktorí v oboch týchto štátoch riskujú svoje životy, za záchranu druhých. „Modlím sa a vyjadrujem svoju blízkosť k ľuďom, ktorí v dôsledku tejto ničivej katastrofy trpia...“ uviedol pápež na generálnej audiencii vo Vatikáne. (tasr)
Na synodálnom stretnutí zástupcov cirkvi z celej Európy sa podľa arcibiskupa Gintarasa Grušasa silne ukazuje rozdiel medzi Východom a Západom. „Musíme sa navzájom počúvať, porozumieť vzájomným odlišnostiam a snažiť sa byť jednou cirkvou,“ povedal pred novinármi. Predseda Rady európskych biskupských konferencií dostával aj otázky o tom, prečo nie sú na podujatí v Prahe prítomní zástupcovia LGBTI komunity.
Generálna sekretárka nemeckej biskupskej konferencie Beate Gillesová vraví, že v rámci cirkvi v Európe existujú veľmi odlišné pohľady na možné reformy. Dodala, že spoločný prienik je niekedy ďalej ako s ľuďmi mimo cirkvi. Uviedla to počas aktuálneho synodálneho stretnutia v Prahe. (kathpress)
Socha Panny Márie pred zrútenou katolíckou katedrálou v tureckom meste İskenderun zostala nepoškodená. Miestny jezuitský kňaz Antuan Ilgit zo zničenej katedrály priniesol aj obraz Panny Márie. „Bude našou silou a s ňou budeme všetkému čeliť,“ uviedol v príspevku na Facebooku. Zemetrasenie zabilo v Turecku a Sýrii už takmer 10-tisíc ľudí. (cna)
Carissimi, quando ho un po’ di batteria e la linea vi aggiorno. Innanzitutto grazie per la vostra vicinanza e le vostre...
Uverejnil používateľ Antuan Ilgıt SJ Pondelok 6. februára 2023
Kardinál Joseph Zen, väznený katolícky mediálny magnát Jimmy Lai a štyria ďalší hongkonskí prodemokratickí lídri sú nominovaní na Nobelovu cenu za mier. Navrhli ich členovia komisie pre Čínu amerického Kongresu. (cna)
Kontinentálne synodálne stretnutie Oceánie, ktoré v týchto dňoch prebieha na Fidži, sa zaoberá aj životným prostredím a klimatickými zmenami. Na Oceánskej synode sú zastúpené štyri biskupské konferencie. Každá predstavila video o výzvach, ktorým čelia ich farnosti. Ukázalo sa, že klimatické zmeny ovplyvňujú priamo obyvateľov ostrovných štátov. „Je šokujúce vidieť, do akej miery tu ľudia vnímajú zmeny v prírode ako priamu hrozbu,“ povedal kardinál Michael Czerny, prefekt Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj, ktorý je prítomný na zhromaždení v Oceánii. (kathpress)
Európske synodálne stretnutie v Prahe je okrem diskusií aj miestom vzájomného spoznávania cirkevných lídrov, informuje vyslaný redaktor Sveta kresťanstva Pavol Rábara. V miestnosti pre novinárov sa takto zoznámil arcibiskup Belehradu Ladislav Német (vľavo) s Teodorom Martynyukom, gréckokatolíckym pomocným biskupom Ternopilu na Ukrajine (vpravo).
Anglikánska cirkev na začiatku generálnej synody o LGBTQ vyzvala na jednotu
Canterburský arcibiskup Justin Welby vyzval na jednotu napriek názorovým rozdielom.