Pápež schválil používanie domorodých jazykov v liturgii

Počas stretnutia s pôvodnými obyvateľmi Mexika sa im pápež František ospravedlnil za neľudské zaobchádzanie.


Pápež František sa prihovára pôvodným obyvateľom Mexika počas omše v meste San Cristóbal de Las Casas. Foto – TASR/AP 

„Li smantal Kajvaltike toj lek.“ Týmito slovami pápež František začal homíliu, ktorú predniesol v meste San Cristóbal de Las Casas počas tohtotýždňovej návštevy Mexika.

Verš zo starozákonnej knihy Žalmov – „Zákon Pánov je dokonalý, osviežuje dušu.“ – pápež František predniesol v mayskom jazyku tsotsil. Ide o jeden zo 60 pôvodných jazykov, ktoré dodnes používa asi 12 percent Mexičanov domorodého pôvodu. Spolu ide o približne 15 miliónov ľudí.

S ich zástupcami sa pápež stretol v mexickom Chiapase, najjužnejšom a zároveň najchudobnejšom spolkovom štáte Mexika, kde žijú potomkovia starobylej civilizácie Mayov. V homílii pápež citoval aj ich starobylú knihu Popol Vuh.

„Mnohokrát, systematickým a štrukturálnym spôsobom, boli vaši ľudia nepochopení a vylúčení zo spoločnosti. Niektorí považovali ich hodnoty, ich kultúru a ich tradície za nižšie. Ďalší, fascinovaní mocou, peniazmi a zákonmi trhu, ich olúpili o ich pozemky alebo realizovali diela, ktoré ich znečisťovali,“ prihovoril sa pápež pôvodným obyvateľom Mexika a požiadal ich o odpustenie. „Dnešný svet, obnažený kultúrou vyraďovania, vás potrebuje!“

Počas slávnosti pápež zverejnil dekrét, ktorým schválil používanie pôvodných jazykov v liturgii. „Chceme počúvať Boha a rozprávať sa s ním v našom jazyku,“ ocenili toto rozhodnutie miestni obyvatelia.

Po skončení liturgie sa pápež naobedoval s ôsmimi z nich a pomodlil sa pri hrobe dlhoročného miestneho biskupa Samuela Ruiza (1924 – 2011), ktorý podporoval preklad Biblie do miestnych jazykov a svätenie domorodých trvalých diakonov. V súčasnsti ich je viac ako osemtisíc. 

František navštívil Mexiko v dňoch 12. – 18. februára ako tretí pápež v histórii. Ján Pavol II. tu zavítal až päťkrát (1979, 1990, 1993, 1999 a 2002), Benedikt XVI. raz (2012). Spojené štáty mexické sú so 110 miliónmi katolíkov (92 percent obyvateľstva) jednou z najkatolíckejších krajín sveta. Do Ríma sa má pápež vrátiť vo štvrtok popoludní.

TK KBS, ig

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo