Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vatikánska sedma Svet kresťanstva
08. júl 2022

Vatikánska sedma

Pápež chce, aby ženy hovorili do voľby biskupov

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru.

Pápež chce, aby ženy hovorili do voľby biskupov

Pápež František prichádza na Svätopeterské námestie 25. júna 2022. Foto: TASR/AP Photo/Andrew Medichini.

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

  • že pápež sa nechystá na odpočinok, ale do Moskvy,
  • prečo sa kardinál Tomko ocitol v nemocnici a
  • kto bola prvá kresťanská kňažná Kyjevskej Rusi.

Prekvapil, pobúril aj upokojil. Všetky tieto emócie dokázal vyvolať pápež František svojím rozhovorom pre agentúru Reuters. Vyjadril sa v ňom k reforme Rímskej kúrie, dohode Vatikánu s Čínou aj špekuláciám o svojej rezignácii.

František prekvapil oznamom, že ženy sa budú po prvýkrát podieľať na procese voľby nových biskupov. Konkrétne, pápež chce do komisie pre výber biskupov v Dikastériu pre biskupov vymenovať aj dve ženy.

„Týmto spôsobom sa veci trochu otvárajú,“ povedal, no zatiaľ neuviedol podrobnosti o ľuďoch ani o oficiálnom termíne vymenovania. Biskupov však bude naďalej vymenúvať pápež, dodáva Vatikánsky rozhlas.

Okrem toho, František plánuje obsadiť viac vysokých postov v kúrii ženami, pričom väčšinu vatikánskych úradov by v budúcnosti mohli viesť aj laici – ženy a muži. Umožňuje to reforma Rímskej kúrie, ktorá vstúpila do platnosti na Veľkú noc.

Ženy už postupne vo Vatikáne začínajú pôsobiť aj na vysokých pozíciách. Napríklad minulý rok pápež František po prvýkrát vymenoval ženu – 53-ročnú taliansku sociologičku a religionistku Raffaellu Petriniovú – za podpredsedníčku vatikánskej štátnej správy.

František pobúril niektorých v rovnakom rozhovore vyjadrením, že dohoda medzi Vatikánom a Čínou „je v poriadku“. Vyjadril tiež nádej, že sa zmluvu podarí v októbri obnoviť na ďalšie obdobie.

Obsah provizórnej zmluvy z roku 2018 nebol zverejnený, známe je, že posledné slovo pri výbere biskupov má mať pápež, no Vatikán za to uznal biskupov, ktorých vybral čínsky režim bez súhlasu Svätej stolice.

Pápež reagoval aj na kritiku dohody. „Diplomacia je taká. Keď čelíte zablokovanej situácii, musíte nájsť možnú, nie ideálnu cestu z nej,“ povedal.

Lenže so slovami pápeža, že „dohoda je v poriadku“, nesúhlasia niektorí ľudskoprávni aktivisti v Číne. Podľa nich sa, naopak, situácia pre miestnu cirkev od roku 2018 zhoršila.

Jeden z nelegitímnych biskupov, z ktorých však bola ako súčasť dohody sňatá exkomunikácia, slúžil na slávnosť Petra a Pavla v katedrále omšu na počesť vzniku Komunistickej strany Číny. Katolíci, ktorí sa zúčastnili na slávnosti, boli podľa portálu Asia News pozvaní, aby „počúvali slovo strany, cítili milosť strany a nasledovali stranu“.

Varovania sa ozývajú aj z Hongkongu, kde čelí súdnemu procesu emeritný biskup a kardinál Joseph Zen. Zaznievajú hlasy, že bude ešte horšie.

František aj upokojil, keď v rámci interview poprel špekulácie, že by mal úmysel v blízkej budúcnosti odstúpiť. „Nikdy mi to neprišlo na um. V tejto chvíli nie,“ povedal pre Reuters. Zároveň však zopakoval svoje odhodlanie rezignovať, ak by mu zdravotné problémy v budúcnosti znemožnili výkon funkcie.

Pápež sa teda nechystá na odpočinok, ale do Moskvy a Kyjeva. Podľa vlastných slov by mohol do Ruska a na Ukrajinu vycestovať po návrate z júlovej cesty do Kanady. V tejto veci už spolu komunikujú kardinál Parolin a šéf ruskej diplomacie Lavrov.

Je teda možné, že namiesto odstupujúceho pápeža budeme na konci leta vidieť Františka s boľavým kolenom vedľa Putina a Zelenského. No a medzitým možno oznámi, ktoré dve ženy budú mať právo hovoriť do výberu biskupov.

Ďalšie udalosti v skratke

Pápež František vymenoval nového apoštolského nuncia na Slovensku. Stal sa ním doterajší apoštolský nuncius v Peru, 64-ročný Talian Nicola Girasoli.

Cirkev chápe ako krivdu, že na jej prácu sa pozerá s opovrhnutím, vyhlásil na cyrilo-metodskej púti v Nitre košický arcibiskup Bernard Bober. V homílii apeloval na predstaviteľov štátu, aby už nikdy v budúcnosti nepovolili definovať bohoslužby ako obyčajné hromadné podujatie.

Kardinál Jozef Tomko bol po nevoľnosti ošetrený v rímskej nemocnici Policlinico Gemelli a hospitalizovaný s úrazom krčnej chrbtice. Podľa informácie ošetrujúceho lekára jeho zdravotný stav nie je život ohrozujúci.

Inzercia

Foto: Martin Krystýnek

Slávnostnou odpustovou svätou omšou v nedeľu vyvrcholila tradičná púť na levočskej Mariánskej hore. Celebroval ju košický arcibiskup metropolita Bernard Bober.

Arcibiskup Jan Graubner v Katedrále svätého Víta pri pontifikálnej omši prebral od kardinála Dominika Duku vedenie Pražskej arcidiecézy. KBS na slávnosti reprezentoval jej predseda Stanislav Zvolenský.

Europarlament vyzval hongkonské orgány, aby stiahli všetky obvinenia proti kardinálovi Josephovi Zenovi a ďalším štyrom správcom fondu humanitárnej pomoci.

Vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin začal v utorok druhú etapu svojej cesty po Afrike, keď zavítal do Južného Sudánu. Pápež cestu odriekol pre zdravotné problémy.

Rusko vedie vojnu proti celému civilizovanému svetu, povedal kardinál Michael Czerny na cyrilo-metodskej púti na Velehrade.

Zomrel kardinál Hummes, ktorý inšpiroval pápeža, aby si vybral meno František.

Novým osobitným vyslancom pre podporu slobody náboženstva alebo viery mimo EÚ by sa mohol stať taliansky politik a bývalý podpredseda Európskeho parlamentu Mario Mauro.

Nenechajte si ujsť

Knižná bodka

V pondelok 11. júla je sviatok svätého Benedikta, patróna Európy. Možno ide o príležitosť nahliadnuť do „manuálu“, ktorý zanechal cirkvi a tak nepochybne ovplyvnil jej dejiny.

Regulu sv. Benedikta vydali napríklad aj slovenskí benediktíni zo Sampora, k dispozícii je aj online. Je to úžasné čítanie, a hoci sa môže zdať, že letné prázdniny a nejaké reguly k sebe nepasujú, múdri ľudia tvrdia skôr opak – leto a dovolenky majú práve s pravidlami a poriadkom najväčší zmysel a efekt.

Mimochodom, teplé počasie sa spomína aj v Regule, v časti O miere nápoja. „A tí, ktorí z milosti Boha vytrvajú bez vína, nech vedia, že budú mať väčšie zásluhy. Ak by miestne potreby, práca alebo letné horúčavy vyžadovali viac, nech o tom rozhodne predstavený, ale má vo všetkom dbať o to, aby nedošlo k presýteniu alebo opilstvu.“ (Regula 40, 4 – 5)

Prajem vám osviežujúci víkend!

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.