Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
18. 02. 2016, 14:49

Pápež na mexicko-amerických hraniciach: Mladí sú ako mäso na jatky

Návštevu Mexika pápež František ukončil omšou na prísne stráženej hranici s USA. Zúčastnili sa na nej veriaci z oboch strán.

Pápež na mexicko-amerických hraniciach: Mladí sú ako mäso na jatky

Mexičania sledujú z reklamného pútača omšu s pápežom Františkom. Foto - TASR/AP


Mexičania sledujú z reklamného pútača omšu s pápežom Františkom. Foto – TASR/AP

Len 80 metrov od hraníc s USA v meste Ciudad Juárez slávil pápež František svätú omšu, ktorou ukončil návštevu Mexika. Zúčastnilo sa na nej viac ako 200-tisíc veriacich. Na neďalekom štadióne v texaskom El Paso ju sledovali ďalšie tisícky ľudí. „Vďaka, bratia a sestry v El Paso, že nám dávate pocítiť, že sme jednou rodinou a jedným kresťanským spoločenstvom,“ odkázal pápež na druhú stranu hranice.

 „Tu, v Ciudad Juárez, ako aj v ďalších hraničných oblastiach sa sústreďujú tisíce migrantov zo strednej Ameriky a iných krajín, bez toho, aby sme zabudli na mnohých Mexičanov, ktorí sa tiež snažia prejsť ,na druhú stranu´,“ povedala v homílii hlava Katolíckej cirkvi. Nútená migrácia, ktorá sa stala globálnym fenoménom, je podľa Františka ľudskou tragédiou. Prítomných vyzval, aby prosili o dar sĺz a obrátenia. Počas omše pápež používal biskupskú palicu v tvare kríža, ktorú krátko predtým dostal od mexických väzňov.

Prečítajte si aj
Trump sa pustil do pápeža Františka: Nerozumie našim problémom s Mexikom Zdieľať

Množstvo ľudí podľa pápeža trpí nielen chudobou, ale aj „nespravodlivosťou, ktorá sa radikalizuje v mladých: oni, ako „mäso na jatky“, sú prenasledovaní a ohrozovaní, keď sa snažia vyjsť zo špirály násilia a z pekla drog, a čo povedať o množstve žien, ktoré boli nespravodlivo obraté o život!“

Ešte pred začiatkom liturgie sa pápež pomodlil pri vysokom kríži, ktorý znázorňuje Svätú rodinu na úteku do Egypta a pripomína ľudí, ktorí stratili život pri snahe prekročiť mexicko-americké hranice.


Pápež František krátko pred odletom z Ciudad Juárez do Ríma. Foto – TASR/AP

V 1,5 miliónovom Ciudad Juáreze, ktoré je poznačené vysokou kriminalitou, pápež navštívil aj väznicu, v ktorej si trest odpykáva tritisíc mužov a dvesto žien. „Niet miesta na svete, kde by nedosiahlo jeho milosrdenstvo, niet priestoru ani osoby, ktorej sa ono nedokáže dotknúť,“ povzbudil ich František. „Kto zakúsil bolesť až do krajnosti, a môžeme to nazvať tak, že ,zakúsil peklo‘, z toho sa môže stať v spoločnosti prorok. Pracujte, aby táto spoločnosť, ktorá používa a odhadzuje ľudí, nevytvárala ďalšie obete.“

Problémy s kriminalitou má aj mesto Morelia v stredomexickom štáte Mihoacán, kde sa pápež na štadióne stretol s mexickou mládežou. V 20. rokoch minulého storočia sa v tejto časti krajiny nachádzalo centrum takzvaných „cristeros“, ktorí bojovali proti antiklerikálnej vláde.

Práve tu došlo k incidentu, keď jeden z účastníkov mládežníckeho stretnutia chytil pápeža s takou silou, že takmer spadol na vozičkára pred ním. „Nebuď egoista,“ upozornil ho pápež so silným dôrazom.

Po šesťdňovej návšteve Spojených štátov mexických, ktorej predchádzalo stretnutie hláv Katolíckej a Ruskej pravoslávnej cirkvi na Kube, sa pápež František vo štvrtok popoludní vrátil do Ríma.

TK KBS, ig

Odporúčame