Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vatikánska sedma Svet kresťanstva
15. júl 2022

Vatikánska sedma

Neomarxizmus v cirkvi a chvála ľudovej zbožnosti. Keď bilancuje kardinál Duka

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru.

Neomarxizmus v cirkvi a chvála ľudovej zbožnosti. Keď bilancuje kardinál Duka

Kardinál Duka v rozhovore s redaktormi Sveta kresťanstva počas návštevy pápeža Františka v Košiciach v septembri 2021. Foto: Postoj/Tomáš Puškáš

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

  • čo povedal v bilancujúcom rozhovore kardinál Duka,
  • kto sa zastal biskupa Haľka v kauze Pohoda
  • a ktoré ženy budú môcť hovoriť do výberu biskupov.

Na začiatku letných prázdnin došlo na pražskom arcibiskupskom stolci k striedaniu stráží. Po dvanástich rokoch skončil v úrade kardinál Dominik Duka, ktorého vystriedal arcibiskup Jan Graubner.

Odchádzajúci kardinál Duka poskytol bilancujúci rozhovor pre český týždenník Echo, ktorý stojí za pozornosť.

Dnes už emeritný pražský arcibiskup v ňom tvrdí, že katolicizmus čelí neomarxizmu. Hovorí napríklad o univerzitnom prostredí, kde najmä pri humanitných vedách podľa neho zosilnel vplyv modernej ľavice. Veľkým počtom študentov najmä týchto odborov sa ľavicový prúd nevyhnutne dostal aj do myslenia Katolíckej cirkvi.

Podľa kardinála Duku to paradoxne súvisí s tým, že v konzumnej spoločnosti sa Katolícka cirkev začala meniť na akúsi konzumnú mlčiacu väčšinu. „Nazvime to používateľským kresťanstvom: vypočujem si bohoslužbu, vykonám nejaké úkony, ale už to nie je plná angažovanosť, akú sme poznali z čias komunizmu a dokonca aj z prvých, euforických rokov slobody,“ povedal.

Následne poukázal na potláčanie identity. „Za komunistov sme mali závodné kuchyne, dnes máme McDonald's, úplne opúšťame pôvodnú identitu, do ktorej sa človek narodil. A táto rezignácia na vlastnú identitu potom vstupuje do cirkevného života,“ mieni Duka a hovorí tiež o prispôsobovaní sa kresťanov hlavnému prúdu.

Kardinál ďalej kritizuje cirkev v Nemecku, kde podľa neho neomarxizmus ovplyvňuje aj cirkev. Prejavuje sa to volaním po vláde ľudí, demokracii v cirkvi, ale podľa neho to takto nefunguje. „A keď si to uvedomíte a potom zrazu počujete návrhy, že biskup bude na päť rokov... Ale potom sa život cirkvi spolitizuje v tom zmysle, že to, čo robíme v sekulárnej sfére, budeme robiť aj v samotnej cirkvi,“ vravel.

Dominik Duka čelil aj otázkam, ktoré smerovali k výhradám voči jeho osobe, vrátane postoja k politikom. V rozhovore opisuje, ako došlo k bohoslužbe pre rodinu kancelára prezidenta Zemana Vratislava Mynáře v moravskej obci Osvětimany, pričom odmietol, že by slúžil niekedy omšu k pocte prezidenta Zemana.

Pre Echo sa vyslovil kardinál aj o tom, že v cirkvi nesúhlasilo s jeho postojom zhruba 30 percent ľudí.

Obhajoval niektoré kroky a priznáva, že sa vedome priklonil k tradičnej rovine náboženstva. Ako príklad uviedol svätojánsku slávnosť Navalis – veľkú bohoslužbu v katedrále, po ktorej nasleduje sprievod mestom. „Áno, je to do istej miery kvázi barokový prejav, ľudovo-náboženský, ale všetci sme boli prekvapení, koľko Pražanov na to reagovalo pozitívne,“ mienil 79-ročný kardinál.

A pridal aj zopár štatistík. Pochválil sa tým, že ročne pokrstia v priemere 3 500 dospelých, z toho len v Prahe 350 až 400 dospelých. Pritom väčšina z nich nie sú podľa neho tínedžeri, ale často ľudia strednej generácie, niekedy s vysokým spoločenským statusom. Títo ľudia hľadajú skôr tradičnejšiu formu kresťanstva a podľa kardinála ich potreba nespočíva ani tak na filozoficko-teologickej úrovni, ale skôr na liturgicko-duchovnej.

V rozhovore nechýba ani kúsok nekorektnej uštipačnosti kardinála. Prejavila sa aj pri téme klimatickej zmeny, ktorá sa podľa jeho slov stala skutočne ideológiou. „Predstierajú, že vieme, ako to bude vyzerať v roku 2050. Ako môžem vedieť, ako to bude v roku 2050, keď nedokážu predpovedať ani počasie na nedeľu?“

Kardinál sa tiež vyjadril, že s náboženskou časťou pápežovej encykliky Laudato si' nemá problém, no pri „prírodovedeckej“ by bol opatrný.

Nech už s kardinálom Dukom súhlasíme alebo nie, treba uznať, že ide nepochybne o zaujímavú postavu cirkvi, ktorá dokáže zaujať.

Ďalšie udalosti v skratke

Na festivale Pohoda skupina účastníkov protestovala proti biskupovi Jozefovi Haľkovi, ktorý tam poskytoval duchovné služby. Riaditeľ Pohody Michal Kaščák označil za chybu, že mu umožnil prísť na festival.

Šéf festivalu Lumen Ján Holubčík skritizoval reakciu riaditeľa Pohody Michala Kaščáka voči biskupovi Jozefovi Haľkovi a pripomenul, že dobrovoľníci Lumenu chodia aj na Pohodu. „Z Pohody sa stáva totalitno-ideologický festival, ktorý nevnímam ako vhodný pre mladého, slobodného, veriaceho kresťana,“ tvrdí.

Svätý Otec povedal, že ak by bol raz emeritným pápežom, nebude bývať vo Vatikáne, možno v Lateráne. Podľa Františka by mohla byť v budúcnosti rola emeritného pápeža lepšie vymedzená alebo vysvetlená.

Pápež vymenoval do Dikastéria pre biskupov tri ženy – dve rehoľné sestry a jednu laičku. Okrem nich osem kardinálov, dvoch biskupov a jedného benediktínskeho opáta.

Inzercia

Nové členky Dikastéria pre biskupov, zľava R. Petriniová, Y. Reungoatová a M. Zervinová. Foto: Vatican news

Šéfka výboru nemeckých katolíkov vyzýva na „celoštátne poskytovanie interrupcií“. Podľa Irme Stetter-Karpovej tomu tak nie je najmä vo vidieckych oblastiach, kde chýba gynekologická starostlivosť.

Zomrel novinár Eugenio Scalfari, autor rozhovorov s pápežom Františkom. Bol jedným z najznámejších novinárov v Taliansku.

Prvých šesť obetí zneužívania vo Francúzsku finančne odškodnili. Výšky súm nezverejnili, maximálne to však mohlo byť 60-tisíc eur.

Najmenej 22 mŕtvych si vyžiadal džihádistický útok na dedinu v Burkine Faso. Podľa miestneho kňaza útočníci zabili uplynulú nedeľu 14 ľudí priamo pred kostolom.

Polovicu kaplniek svetla vo francúzskych Lurdoch zničil požiar. Oheň sa síce podarilo rýchlo dostať pod kontrolu, no svätyňa odhaduje škody na viac ako 1,5 milióna dolárov.

Nemecký kardinál Reinhard Marx je presvedčený, že napriek „všetkým turbulenciám“ prichádza začiatok novej epochy v kresťanstve.

Nenechajte si ujsť

Filmovo-knižná bodka

Pred časom sa objavila v talianskych médiách správa, že hollywoodsky herec Russell Crowe stvárni na filmovom plátne dlhoročného exorcistu Rímskej diecézy Gabriela Amortha, ktorý zomrel v roku 2016.

Film s názvom The Pope’s Exorcist (Pápežov exorcista) bude vychádzať z dvoch Amorthových kníh: Exorcista rozpráva a Nové rozprávanie exorcistu.

Či pôjde filmovým tvorcom aj o niečo iné než len o zisk, ťažko v tejto chvíli povedať, no táto správa potvrdzuje, že exorcizmus ako téma neprestáva priťahovať.

Mimochodom, je to už pomaly desať rokov, ktoré uplynuli od vydania kníh pátra Amortha na Slovensku. A hoci odvtedy pribudlo viacero ďalších podobných titulov, taliansky kňaz zostáva pomyselným priekopníkom najstrašidelnejšieho „žánru“ na poli duchovnej literatúry. Len aby tvorcovia spomínaného filmu nemali pred očami len ten strach. Toho sa vskutku bojím.

Prajem vám víkend plný odvahy!

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.