Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
18. júl 2022

Súd s kardinálom a spol.

Vatikán predal budovu v Londýne s veľkou stratou. Išlo aj o peniaze veriacich?

Vatikán tvrdí, že pri neúspešnom biznise nebol dotknutý výnos zbierky Halier sv. Petra. Je to však komplikovanejšie.

Vatikán predal budovu v Londýne s veľkou stratou. Išlo aj o peniaze veriacich?

Ilustračné foto: TASR – AP Photo/Andrew Medichini

Vatikán sa definitívne zbavil nehnuteľnosti v Londýne, s ktorou sa spája aj historický súdny proces.

V kauze je zo sprenevery, zneužívania úradu, z vydierania a podvodov obžalovaných desať osôb vrátane bývalého prefekta Kongregácie pre kauzy svätých kardinála Angela Becciua.

V súdnom procese ide predovšetkým o investíciu Vatikánu do londýnskej nehnuteľnosti vo štvrti Chelsea za 350 miliónov eur.

Na doterajších pojednávaniach sa riešilo mnoho komplikovaných otázok, najmä zodpovednosť za odkúpenie kľúčového podielu od talianskeho makléra.

Nevyjasnených je viacero oblastí, napríklad miera vedomostí o biznise v prípade samotného pápeža Františka. Podľa niektorých svedectiev pápež odklepol kontroverzné odkúpenie akcií od makléra. Avšak či ide o posúvanie zodpovednosti obžalovaných a svedkov alebo niečo iné, sa nedá v tejto chvíli povedať. Navyše pápeža ako najvyššieho zákonodarcu štátu Vatikán nemôžu na súd predvolať ako svedka.

Faktom je, že Svätá stolica touto investíciou prišla o veľké peniaze, ako uvádza najnovšie Catholic News Agency, strata sa odhaduje až na závratných 119 miliónov dolárov.

Na začiatku júla Vatikán cez Správu majetku Apoštolskej stolice informoval o tom, že nehnuteľnosť na Sloane Avenue 60 v Londýne predal spoločnosti Bain Capital za 186 miliónov libier. Transakcia sa udiala pod dohľadom Ekonomického sekretariátu Svätej stolice, uvádza Vatikánsky rozhlas.

Oficiálne komuniké Vatikánu taktiež spomína, že utrpené straty išli na účet rezerv Štátneho sekretariátu a nijakým spôsobom v tejto situácii nebol dotknutý Halier sv. Petra a s ním spojené dary veriacich.

Miliónový „halier“

Prečo sa Vatikán pri tejto téme zmienil o zbierke veriacich, ktorá má takmer tisícročnú tradíciu? Reaguje tak na otázky, ktoré sa vynorili v súvislosti so spomínanou súdnou kauzou, a to či bola zbierka Halier sv. Petra použitá na financovanie investícií, ako je napríklad neslávny biznis v Londýne.

Taliansky vatikanista Andrea Gagliarducci sa snaží na túto otázku odpovedať tým, že dáva veci do hlbšieho kontextu. Vo svojom texte pripomína, že vatikánske financie sa v posledných rokoch dostali pod drobnohľad a pápež František nariadil odobrať Štátnemu sekretariátu zodpovednosť za finančné fondy a nehnuteľný majetok.

Ešte pred týmto procesom finančnej očisty, v roku 2014, chcel Štátny sekretariát investovať do ropného projektu v Angole, ale potom od tohto plánu upustil a namiesto toho sa zameral na realitné investície v Londýne.

Inzercia

Súčasný vatikánsky súdny proces sa okrem iného zaoberá aj požičanými peniazmi v súvislosti s touto transakciou.

Na pojednávaní 20. júna bývalý vatikánsky úradník Fabrizio Tirabassi vypovedal, že keď začal pracovať na Štátnom sekretariáte, existoval fond Obolo (Obolo di San Pietro je v taliančine Halier sv. Petra).

Tirabassi pred súdom povedal, že na Štátnom sekretariáte pôvodne existovala kancelária určená na zber darov. Povedal, že tieto dary sa „spravovali“ cez osobitné účty v celom rade bánk. Iba v tzv. vatikánskej banke, teda Inštitúte pre náboženské diela (IOR), existovalo vraj na tento účel približne „70 až 80 účtov“. Peniaze zo zbierok boli aj v ďalších finančných inštitúciách, napríklad v Talianskej pošte.

Táto sieť účtov sa v posledných desaťročiach zredukovala a na Štátnom sekretariáte bol vytvorený jeden „účet Haliera sv. Petra“. Gagliarducci píše, že hoci tento účet v čase londýnskej dohody stále existoval, zrejme už nespravoval skutočné dary z Haliera sv. Petra, ale prostriedky Štátneho sekretariátu.

Tu prichádza dôležité vyjadrenie vatikánskeho ekonomického prefekta pátra Juana Antonia Guerreru Alvesa, ktorý pre Vatican News v júni 2021 povedal: „Investície z Haliera sv. Petra boli tradične spojené s investíciami z iných fondov pridelených Štátnemu sekretariátu. Nebolo jednoduché povedať, že táto časť, tieto akcie alebo táto budova patrí Halieru sv. Petra a toto patrí iným fondom.“

Čítajte tiež

Na čo teda peniaze z celosvetovej zbierky idú podľa oficiálnych údajov?

Z Haliera sv. Petra sa v roku 2021 vyčlenilo približne 56 miliónov dolárov na podporu aktivít Svätej stolice a takmer desať miliónov dolárov bolo vyčlenených na projekty, ktoré bezprostredne pomáhajú núdznym.

„V praxi 56 miliónov dolárov z Halieru sv. Petra pomohlo financovať výdavky Rímskej kúrie vo výške 238 miliónov dolárov,“ konkretizuje Gagliarducci. Podľa neho to však nie je prekvapivé, pretože to aj bol primárny účel zbierky, ktorým po stáročia a najmä od 19. storočia, teda po páde Pápežského štátu, je práve podpora Svätého Otca.

Druhá otázka je, akým spôsobom sa peniaze využijú. Súdny proces v kauze londýnskej budovy bude pokračovať v septembri.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.