Kto "ukradol" novú encykliku Benedikta XVI.?

Podľa očakávania Benedikt XVI. včera podpísal (na obr.) svoju tretiu encykliku s názvom Caritas in veritate (Láska v pravde). Napriek tomu, že mala byť zverejnená až v najbližších dňoch, jej obsah prenikol na verejnosť. Spôsob, akým k tomu došlo, vzbudzuje viaceré otázky.

Už dlhšie sa hovorilo o tom, že nová encyklika bude podpísaná 29. júna, na slávnosť apoštolov Petra a Pavla. Počas včerajšieho príhovoru pred modlitbou Anjel Pána tento krok potvrdil pápež Benedikt XVI. „Priblížilo sa zverejnenie mojej tretej encykliky, ktorá ponesie názov Caritas in veritate,“ uviedol Benedikt XVI. a dodal: „Tento dokument, ktorý bol podpísaný práve dnes, preberá sociálnu tematiku obsiahnutú v Populorum progressio, ktorú napísal Boží služobník Pavol VI. v roku 1967. Jeho zmyslom je prehĺbiť v našej dobe niektoré aspekty všestranného rozvoje vo svetle lásky v pravde. Odporúčam vašej modlitbe tento ďalší príspevok, ktorý cirkev ponúka ľudstvu v jeho úsilí o udržateľný rozvoj pri plnom rešpektovaní ľudskej dôstojnosti a reálnych požiadaviek všetkých.“

O prípravách pápežského dokumentu venujúceho sa sociálnej problematike prvýkrát informoval taliansky denník Corriere della Sera ešte v lete 2007. Sociálnu encykliku napokon predbehla encyklika o nádeji, ktorú pod názvom Spe salvi Benedikt XVI. publikoval v novembri 2007. Najnovší dokument pápež niekoľkokrát prerábal, jeho vydanie odložil aj kvôli vypuknutiu ekonomickej krízy, ktorej dôvody a spôsoby riešenia chcel reflektovať vo svojom texte. Posledná sociálna encyklika s názvom Centesimus annus bola publikovaná ešte v roku 1991 pápežom Jánom Pavlom II.

Vatikanista talianskeho denníka La Stampa Marco Tosatti na svojom blogu včera informoval o snahe predčasne zverejniť časti encykliky. Napriek tomu, že na pápežské dokumenty je pred ich oficiálnym zverejnením uvalené prísne informačné embargo, bola v piatok popoludní do rímskych redakcií viacerých popredných talianskych denníkov doručená obálka s „výbušným obsahom“ - päťstranovou syntézou dokumentu obsahujúcou aj presné citácie z textu. V článku s názvom Záhada „ukradnutej“ encykliky Tosatti zdôrazňuje, že zásielku doručili „spoľahliví kuriéri“. Ako ďalej podotýka, nebolo by to prvýkrát, čo by sa obsah pápežského dokumentu dostal na verejnosť v predstihu. Vždy to však bolo zásluhou individuálnych novinárov a vďaka ich „hlbokým hrdlám,“ naráža Tosatti na prezývku informátora v legendárnej kauze Watergate. Piatková udalosť však nesie všetky znaky pripravovanej a organizovanej akcie.

Známy vatikanista, spolupracujúci napríklad aj s Pápežskou univerzitou Santa Croce v Ríme, uvažuje nad niekoľkými hypotézami vysvetľujúcimi nezvyčajnú situáciu. Keďže redakciám bola doručená syntéza encykliky, musí za jej zverejnením stáť človek z úzkeho okruhu ľudí spolupracujúcich s Benediktom XVI. pri jej príprave, ktorý mal nejaký záujem o predčasné zverejnenie dokumentu. Tosatti považuje tento dohad za málo pravdepodobný, pretože „zlodej“ musel počítať s tým, že napriek diskrétnosti poslov nezostane jeho meno vo svete, akým je ten novinársky, utajené. Podľa druhej hypotézy stojí za zverejnením častí encykliky človek, opäť z vnútra Vatikánu, ktorý mal dobrý úmysel vyvolať diskusiu okolo nového dokumentu ešte pred jeho zverejnením.

Podľa talianskeho vatikanistu sa v posledných mesiacoch veľa hovorí o prílišnej pasivite vatikánskych informačných orgánov, ktoré namiesto toho, aby nastoľovali témy, len reagujú na to, čo sa stalo. Treťou možnosťou teda je, že syntézu encykliky „vypustil“ niekto, kto chcel predísť individuálnym a neúplným interpretáciám nového pápežského dokumentu tým, že v predstihu ponúkol jeho požadovaný výklad.

Bez ohľadu na to, kto skutočne stál za únikom textu, podľa Marca Tosattiho „faktom ostáva, že spôsob, akým k tomu došlo predstavuje precedens v histórii vatikánskeho spravodajstva“.

Zdroj: Radio Vaticana, San Pietro e dintorni (Marco Tosatti blog)

Foto: radiovaticana.cz

Súvisiace články:
Prečo Benedikt XVI. odkladá vydanie sociálnej encykliky?
Pápež zvolal kardinálsky minisummit. Chcel sa poradiť o novej encyklike

• Ak sa Vám článok páčil, podporte ho na vybrali.sme.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo