Špičky rímskej kúrie ostávajú v úrade. Napriek svojmu veku

Tarcisio Bertone, Cláudio Hummes, Franc Rodé, Giovanni Battista Re. Štyria poprední kardináli rímskej kúrie dosiahnu tohto roku 75 rokov. Podľa Kódexu kánonického práva sú povinní rezignovať na svoje funkcie. Vatikanista talianskeho denníka La Stampa Marco Tosatti na svojom blogu priniesol informácie, že pápež Benedikt XVI. sa rozhodol predĺžiť ich mandát o dva roky.

„Benedikt XVI. sa rozhodol ,zabetónovať´ špičky rímskej kúrie,“ píše Tosatti. Špekulácie sa točili najmä okolo štátneho sekretára Svätej stolice, talianskeho kardinála Tarcisia Bertoneho (na obr.), ktorý 75. narodeniny oslávi v decembri tohto roku. Hypotézy, že odíde do dôchodku, tak ako ďalší traja kardináli silného kuriálneho ročníka 1934, ostanú pravdepodobne nenaplnené. V úrade ostane prefekt Kongregácie pre klérus, brazílsky kardinál Cláudio Hummes, prefekt Kongregácie pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života, slovinský kardinál Franc Rodé a prefekt Kongregácie pre biskupov, taliansky kardinál Giovanni Battista Re. Podľa Tosattiho by sa zmeny mali odohrať len na menej významných postoch.

Vo funkcii prefekta Kongregácie pre evanjelizáciu národov by mal zostať indický kardinál Ivan Dias, o ktorého odchode sa hovorilo v súvise s jeho zdravotnými problémami. Ako možní nástupcovia sa spomínali arcibiskup Sydney, kardinál George Pell, považovaný za blízkeho priateľa súčasného pápeža a substitútovi prvej sekcie Štátneho sekretariátu (vatikánsky minister vnútra), talianskom arcibiskupovi Fernardovi Fillonovi. Kongregácia pre evanjelizáciu národov, tzv. Propaganda Fide je podľa Tosattiho „v rámci Vatikánu skutočným štátom v štáte; má v rámci Svätej stolice autonómny rozpočet, predstavuje pápežovi kandidatúry na biskupov v rozsiahlej časti sveta“. Na čele tohto popredného úradu Svätej stolice stál v rokoch 1985 – 2001 slovenský kardinál Jozef Tomko, dodnes najvyššie postavený Slovák v rámci rímskej kúrie v histórii.

Okrem kuriálnych zmien, ku ktorým už došlo alebo by malo dôjsť počas uplynulých týždňov, a o ktorých som už na tomto blogu informoval, by mal pozíciu sekretára Governatorátu Mestského štátu Vatikán opustiť taliansky biskup Renato Boccardo, ktorého pravdepodobne nahradí taliansky arcibiskup Carlo Maria Viganò, doteraz personálny riaditeľ na štátnom sekretariáte. Boccardo by sa mal stať nunciom v Paríži (Tosatti spomína bližšie neidentifikovaný odpor proti jeho menovaniu v rámci diplomatického zboru) alebo biskupom niektorej talianskej diecézy.

Zdroj: San Pietro e dintorni (Marco Tosatti blog)

Foto: vaticandiplomacy.wordpress.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo