Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Liberáli verzus konzervatívci Spoločnosť
22. júl 2022

Feministky verzus transgender

Nórskej feministke hrozí väzenie. Napísala, že muži nemôžu byť matkami

V Nórsku sa v súčasnosti odohráva ďalší prípad, ktorý ilustruje trhlinu medzi transgender hnutím a zvyškom LGBTI komunity.

Nórskej feministke hrozí väzenie. Napísala, že muži nemôžu byť matkami

Christine Marie Jentoft a Christina Ellingsenová. Foto: Twitter

Nórska prokuratúra vyšetruje „nenávistné“ príspevky na sociálnej sieti Twitter, ktoré napísala feministka Christina Ellingsenová. Pokiaľ sa dokáže jej vina, môžu jej hroziť až tri roky odňatia slobody, informuje CNE.

Dôvodom sú jej príspevky z minulého roka, v ktorých kritizovala vyjadrenia osoby menom Christine Marie Jentoft. Tá je biologickým mužom, ale identifikuje sa ako žena a lesba. Je zároveň zástupcom aktivistickej organizácie FRI.

„Prečo FRI učí mladých ľudí, že muži môžu byť lesbami? Nie je to konverzná terapia?“ pýtala sa vtedy Ellingsenová. Neskôr napísala, že je šialené, že FRI „údajne zastáva záujmy mladých lesieb“.

Amnesty International Norway navyše nedávno obvinila Ellingsenovú z „obťažovania“ po tom, ako Jentoftovi počas vysielania národnej televízie povedala, že je muž.

„Ste muž. Nemôžete byť matkou. Normalizovať myšlienku, že sa muži môžu stať matkami, je definovanou formou diskriminácie žien,“ povedala.

Bezprecedentný prípad

Súčasné obvinenia sú založené na reforme nórskych paragrafov o nenávistných zločinoch a urážke na cti z januára 2021. „Toto je v Nórsku niečo úplne nové, takže výsledok vyšetrovania je veľmi dôležitý,“ uviedla Ellingsenová s tým, že je veľmi znepokojivé, že polícia môže stíhať a potrestať ženu, ktorá bojuje za ženské práva.

Ženy podľa nej nie sú v Nórsku chránené proti nenávistným prejavom, na rozdiel od „mužov, ktorí sa identifikujú ako lesby aj ako ženy“ a ktorí sú chránení na základe „rodovej identity a sexuálnej orientácie“.

Podobný prípad sa odohral už v roku 2021, keď bol istý nórsky muž odsúdený za „urážanie“ transgender muža na Facebooku, ktorého označoval „nesprávnym“ rodom. Jeho trestom bolo 21 dní vo väzení a pokuta vo výške približne 1 500 eur.

Ellingsenovú vyhlásením podporilo aj jej vlastné feministické hnutie WDI.

„Boj za práva žien nie je nenávistným trestným činom. Ženy sú dospelé ľudské samice (v angličtine „females“, pozn. red.) a majú ľudské práva a potreby založené na ich pohlaví. Aby bolo možné definovať a brániť tieto práva a potreby, ženy musia byť schopné hovoriť otvorene, slobodne nazývať muža mužom, tvrdiť, že len ženy môžu byť matkami, a tvrdiť, že lesby sú ženy, ktoré priťahujú výlučne rovnaké pohlavie,“ uvádzajú feministky.

Podľa tohto vyhlásenia organizácia FRI, ktorú Jentoft zastupuje, feministkám prekáža aj preto, že propaguje zvrátené sexuálne praktiky, ktoré sú neúctivé k ženám.

Feministický portál Reduxx v máji napríklad pripomenul, že zrejme aj intenzívny lobing organizácie FRI prispel k tomu, aby v roku 2010 prestali byť rôzne druhy sexuálnych úchyliek v nórskej medicínskej literatúre označované ako mentálne poruchy. V roku 2018 tento trend nasledovala aj Svetová zdravotnícka organizácia.

Feministka na Fox News

Feministka Ellingsenová sa pre svoju kauzu už stala dokonca aj hostkou amerického konzervatívneho komenátora Tuckera Carlsona. V relácii uviedla, že jej kontroverzné prejavy boli len „konštatovaním očividného“.

Podľa jej vlastných slov ju v Nórsku podporujú ľudia z celého politického a náboženského spektra, no existujú aj ľudia, ktorí jej správanie dávajú na rovnakú úroveň, akými sú výzvy na genocídu.

Carlson sa jej opýtal, či je vývojom situácie prekvapená, vzhľadom na to, že je pravdepodobne sama na ľavej strane politického spektra. Ellingsenová, ktorá je podľa vlastných slov radikálnou feministkou a celý život volila ľavicové strany, odvetila, že prekvapená nie je, pretože „ak nemôžete rozprávať o biologickej realite, je to nevyhnutné“.

Súčasnú „pseudovedu“ však podľa nej v súčasnosti podporujú „všetky strany v Nórsku“, čiže nejde o čisto ľavicový problém.

Podľa súčasných nórskych zákonov si svoje pohlavie môže úradne zmeniť každý občan starší ako 6 rokov. Od 16 rokov môžu občania o zmenu pohlavia požiadať aj bez svojich rodičov. Zmena je však možná aj pred dovŕšením šiesteho roku života pod podmienkou, že „dieťa má vrodene neistý somatický pohlavný vývin“.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.