Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. júl 2022, 09:16

Hudobné podujatie This is the Day!

V Budapešti budú cez víkend najväčšie modlitby chvál v strednej Európe

V Budapešti budú cez víkend najväčšie modlitby chvál v strednej Európe

Foto: archív Ez az a nap!

Počas soboty vystúpia v novej Puskás Aréne známe kapely Bethel Music, Michael W. Smith, Planetshakers, Martin Smith a ďalší.

Organizátori najväčšieho stretnutia modlitieb chvál v strednej Európe očakávajú 65-tisíc účastníkov. Prísť by mali kresťania z rôznych denominácií z Chorvátska, zo Srbska, z Poľska, Česka, Rumunska a okolia. Na Slovensku evidujú 1 300 predaných vstupeniek.

Stretnutie Ez az a nap! (This is the Day!) sa malo pôvodne uskutočniť v roku 2020. Pre pandémiu ho však museli preložiť.

„Doba je ťažká. Po dvoch rokoch covidu a vojny neďaleko chceme, aby si národy navzájom žehnali a zmierili sa,“ hovorí vo videu hlavný organizátor a zakladateľ Viktor László a pozýva v ňom Slovákov pricestovať do Budapešti.

Podujatie, ktoré funguje v Maďarsku viac ako dvadsať rokov, sa chce zapísať do histórie Európy tým, že zjednotí v modlitbe chvál ľudí každého veku, národnosti a z rôznych denominácií.

„Túžime vytvárať podujatia, ktoré sú viac než ,skvelými koncertmi‘, ktoré svet organizuje – skôr chceme poskytnúť príležitosti pre kresťanov, aby sa stretli pri uctievaní Stvoriteľa, kde sa zvestuje evanjelium tým, ktorí ešte nestretli Ježiša,“ stojí na stránke podujatia.

Stretnutie sa uskutoční v novej Puskás Aréne s kapacitou 65-tisíc ľudí, ktorú pred dvoma rokmi dokončili. Ľudový štadión, ktorý stál v Budapešti na rovnakom mieste, v roku 2017 zbúrali a na jeho mieste postavili nový.

Na podujatie pozýva aj Július Slovák z projektu Godzone. Podľa neho ide o historický moment pre strednú Európu.

„Muž, ktorý tieto stretnutia organizuje, mi pred rokmi povedal, že Boh mu v modlitbe ukázal, aby zaplnil štadión v Budapešti ľuďmi a modlitbami. Videl číslo 60-tisíc. Problém bol ten, že štadión mal kapacitu 40-tisíc. Pýtal sa Boha, čo tým myslel,“  hovorí Slovák vo videopozvánke.

Inzercia

„Tento človek verne stál vo vízii, ktorú prijal, a o 17 rokov nato štadión začali rekonštruovať a zväčšili kapacitu na 60-tisíc. Vtedy sa naplnila vízia podujatia This is the Day!,“ vysvetlil.

Ako uviedol zakladateľ Viktor László, predošlý Ľudový štadión postavila komunistická strana a otvoril ho diktátor Rákosi v lete 1953. This is the Day! bude prvé hudobné podujatie, ktoré sa v aréne uskutoční.

„My chceme otvoriť tento nový štadión chválou a modlitbou za Európu a mier spolu s uctievačmi z mnohých národov. Verím, že toto je čas, keď máme povstať a vyvýšiť meno Ježiš v národoch,“ dodal.

Na podujatí vystúpia zvučné mená svetovej kresťanskej scény ako Bethel Music, Michael W. Smith z USA. Predstaví sa aj kapela Planetshakers z Austrálie, bývalý líder kapely Delirious? Martin Smith, Tim Hughes a Gas Street Music. Chvály povedie aj zakladateľ Pochodu pre Ježiša Graham Kendrick z Veľkej Británie či Noel Richards s modernými gospelovými predstaviteľmi London Community Gospel Choir a mnoho ďalších kapiel.

Za Slovensko vystúpi Július Slovák z projektu Godzone a Marián Lipovský z Timothy.

Podujatie sa začína v sobotu popoludní a lístky sú stále dostupné. Účastníkom z okolitých krajín, ktorí si kúpili lístky v predpredaji, organizátori zabezpečili bezplatnú dopravu do Budapešti.

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Pápež František poukázal pri stredajšej generálnej audiencii na Svetový deň vody, ktorý si pripomíname 22. marca. Podľa neho voda nemá byť príčinou vojen a vyzval na jej zodpovedné využívanie. František tiež apeloval na obnovenie aktu zasvätenia Panne Márii, ktorý vykonal pred rokom 25. marca. Pápež povzbudil každého veriaceho a každé spoločenstvo, aby si 25. marca obnovili akt zasvätenia Matke Božej, a vyzval, aby sme nezabúdali na sužovanú Ukrajinu, ktorá tak veľmi trpí. (vaticannews)

pred 4 hodinami

„Každý siedmy kresťan zažíva prenasledovanie,“ vyhlásil to pozorovateľ Svätej stolice pri OSN Fortunatus Nwachukwu počas 52. zasadania Rady pre ľudské práva v Ženeve. Podľa nigérijského arcibiskupa „násilie a represívne opatrenia sa v posledných rokoch stupňujú. Veriacim sa často upiera právo prejavovať a praktizovať svoju vieru, aj keď to neohrozuje verejnú bezpečnosť alebo neporušuje práva iných“. (vaticannews)

 

pred 6 hodinami

Osobný tajomník zosnulého Benedikta XVI. pátra po jeho dedičoch. Sú nimi piati jeho bratranci a sesternice. Arcibiskup Georg Gänswein si doteraz myslel, že existujú len dvaja priami dediči, dve sesternice. Podľa zákona musí arcibiskup dedičom emeritného pápeža napísať a opýtať sa ich, či prijímajú dedičstvo. Časť vecí nemecký pápež rozdal pred smrťou spolupracovníkom a priateľom. Ide o hodinky, perá, obrazy či liturgické predmety. (cna)

pred 20 hodinami

Bývalý osobný sekretár emeritného pápeža Benedikta XVI. arcibiskup Georg Gänswein sa pravdepodobne stane pápežským veľvyslancom v Kostarike.​ Informoval o tom portál Religion Digital s odvolaním sa na anonymné cirkevné zdroje. Vatikán minulý týždeň požiadal kostarické úrady o miesto pre Gänsweina. Ak z latinskoamerickej krajiny nepríde žiadna oficiálna odpoveď, Rím to vyhodnotí ako súhlas. (kathpress, religion digital)

21. marec 2023, 12:35

Pravoverní katolíci by sa mali riadiť učením rímskeho biskupa a nenechať sa ovplyvňovať miestnymi autoritami, proti ktorým sa postavil pápež, povedal predseda Konferencie biskupov USA arcibiskup Timothy Broglio v rozhovore pre nemecký Die Tagespost. Na otázku, ako sa majú nemeckí katolíci zachovať po tom, čo predseda episkopátu a ďalší biskupi napriek zákazu Svätej stolice naďalej podporujú vznik tzv. synodálnej rady, Brogilo odpovedal, že cirkev sa vždy riadila zásadou Roma locuta – causa finita. (cirkev.cz)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.