Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. júl 2022, 18:26

Potraty zostanú vždy nesprávne, reagujú nemecké teologičky na Stetterovú-Karpovú

Potraty zostanú vždy nesprávne, reagujú nemecké teologičky na Stetterovú-Karpovú

Šéfka výboru nemeckých katolíkov Irme Stetterová-Karpová. Foto - Twitter

Šéfka výboru nemeckých katolíkov a zároveň spolupredsedníčka nemeckej synodálnej cesty pred časom vyzvala na „celoštátne poskytovanie interrupcií“.

Štyria účastníci reformného projektu katolíckej cirkvi v Nemecku skritizovali predsedníčku Centrálneho výboru nemeckých katolíkov Irme Stetterovú-Karpovú za jej vyjadrenia k celoštátnej garancii potratov v rámci Nemecka.

Stetterová-Karpová je spolupredsedníčkou nemeckej synodálnej cesty. Oponujú jej teologičky Katharina Westerhorstmannová a Marianne Schlosserová, náboženská filozofička Hanna-Barbara Gerlová-Falkovitzová a novinárka Dorothea Schmidtová. Všetky sa zúčastňujú na diskusii k reforme cirkvi v Nemecku.

Podľa nich interrupcie „nie sú legitímnym dobrom“, ale naopak, vo väčšine prípadov „nezákonným postupom“. Tvrdia, že potrat je legálny len vo veľmi výnimočných prípadoch.

Z etického a teologického hľadiska patria interrupcie medzi tie činy, ktoré „nielenže treba kritizovať, ale ktoré vždy zostanú nesprávne, aj keď keď v jednotlivých prípadoch môže byť táto chyba založená na pochopiteľných motívoch“, uviedli teologičky, filozofka a novinárka.

Inzercia

Kritizovali najmä požiadavku Stetterovej-Karpovej, ktorá chcela od kompetentných, aby zabezpečili plošnú možnosť lekárskeho zásahu „umelého prerušenia tehotenstva“.

„Srdcovou záležitosťou by mala byť aj ochrana nenarodených detí, ktoré sú absolútne závislé od lojality a solidárnosti svojich matiek,“ dodávajú členky synodálneho tímu.

Svätá stolica minulý týždeň vydala kritické stanovisko k synodálnej ceste v Nemecku. Vatikán tvrdí, že Nemci nemajú „právomoc zaviazať biskupov a veriacich, aby prijali nové spôsoby riadenia a nové doktrinálne a morálne prístupy“.

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami

Stovky ľudí od rána prichádzali do Dómu sv. Alžbety v Košiciach, aby sa rozlúčili s kardinálom Jozefom Tomkom. Zástupy čakajúcich boli okolo celej katedrály smerom na Hlavnú ulicu pred Arcibiskupsky úrad. Na obed ostatky presunuli do Kaplnky sv. Michala. Svätá omša s pohrebnými obradmi sa uskutoční v utorok o 11. hod., hlavným celebrantom bude kardinál Dominik Duka. (tkkbs) 

pred 21 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.