Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
03. august 2022

Desivý príbeh vodcu polygamnej sekty

Mal detské nevesty, zneužíval svoje deti a ľudia verili, že je Boží prorok

Warren Jeffs sa dostal do vedenia sekty, zmanipuloval vieru tisícok ľudí a použil ich na moc, peniaze a sex. A oni ho verne nasledovali.

Mal detské nevesty, zneužíval svoje deti a ľudia verili, že je Boží prorok

Warren Jeffs so zástupom svojich manželiek. Foto: Netflix

Asi takto by sa dal v skratke opísať život „proroka“ Fundamentalistickej cirkvi Ježiša Krista Svätých neskorších dní, známej skôr pod skratkou FLDS.

Warren Jeffs mal najmenej 78 manželiek, z toho 24 neplnoletých. Jeho najmladšia manželka mala len dvanásť rokov. Splodil približne osemdesiat detí. Zmanipuloval 15-tisíc členov sekty. Ovládal ich myseľ, telá i majetok.

O jeho živote vzniklo viacero dokumentárnych filmov a jeden hraný film. Naposledy Netflix predstavil znepokojivú dokumentárnu minisériu Modliť sa, poslúchať, neodvrávať (Keep Sweet: Pray and Obey), ktorý odhaľuje praktiky sekty FLDS.

Táto fundamentalistická odnož Cirkvi Ježiša Krista Svätých neskorších dní (tzv. mormónov) sa okrem polygamie vyznačuje absolútnou podriadenosťou prorokovi. V ich očiach je zástupcom Boha na zemi, je s Bohom v kontakte a jeho príkazy sú príkazmi samotného Boha.

Mormónska cirkev vytlačila fundamentalistov, keď sa v roku 1890 rozhodla vzdať polygamie. Tí, ktorí to odmietli prijať a pokračovali v praktizovaní mnohoženstva, boli exkomunikovaní. Práve oni neskôr vytvorili komunitu FLDS.

Čím viac žien, tym vyššia pozícia v nebi

Členovia FLDS až do dnešných dní uzatvárajú polygamné manželstvá. Sú presvedčení, že mnohoženstvo je to, o čo sa usiloval Ježiš Kristus. Čím viac má muž manželiek a detí, tým vyššie v nebi bude.

„Od narodenia nás učili, že ak chceme dosiahnuť to, čomu hovorili najvyšší stupeň nebeského kráľovstva, musíme mať za života na zemi aspoň tri ženy. A ak tak neurobíte, najvyšší stupeň nedosiahnete,“ vysvetľuje v dokumente Wallace Jeffs, syn proroka Rulena Jeffsa a brat Warrena, ktorý po otcovi prebral vedenie.

„Ak dosiahnete najvyšší stupeň, budete schopní vytvoriť duchovné deti, budete schopní stvoriť svet galaxie. Stanete sa Bohom,“ dodáva.

Otázka, či aj zo žien sa stanú bohyne, ho rozosmiala. „To je taká sivá zóna. Nikdy nás neučili, čím iným môže žena byť než manželkou. (...) Myslím si, že väčšina mužov v FLDS považovala ženy za otrokov, boli ich majetok,“ dodáva muž, ktorý po dlhých rokoch opustil sektu, v ktorej vyrastal.

V dokumente sa síce zdôrazňuje, že mnohoženstvo je v americkej spoločnosti nezákonné, zároveň však vysvetľuje, že prakticky nie je vôbec stíhané. Ťažko sa dokazuje a súdy ani polícia nemajú záujem narúšať už existujúce rodiny.

Film zaujímavo opisuje cestu Warrena Jeffsa do čela náboženského spoločenstva. Na túto rolu sa pripravoval – dá sa povedať – od narodenia.

Narodil sa o osem týždňov skôr a bojoval o život. Jeho matka vtedy prišla s príbehom, ako sa jej zjavil Boh a povedal jej, že jej syn bude žiť a čaká ho mimoriadna úloha. Warrenova matka bola jednou zo 65 manželiek veľkého proroka Rulena Jeffsa, ktorý s obľubou jej príbeh počúval.

Rulen Jeffs obklopený mladými manželkami. Reprofoto: Netflix

Postavenie proroka bolo veľmi silné. Ľudia verili, že pozná ich myšlienky a túžby. O prorokovi sa jednoducho nepochybovalo, čo i len náznak pochybností bol považovaný za neposlušnosť. Plne sa odovzdali do jeho vôle.

Prorok mal právomoc dohodovať manželstvá. „Hovorilo sa tomu princíp umiestnenia. Nerozhodoval si o tom, koho si vezmeš, o tom mohol rozhodnúť jedine prorok. Keď je dievča zrelé na vydaj, odvedie ho otec k prorokovi a povie: Tu je moja dcéra, nalož s ňou, ako chceš, podľa Božej vôle,“ opísal jeden z bývalých členov sekty.

Ak sa dievča prorokovi páčilo, vzal si ho za manželku on, ostatné prerozdelil mužom z komunity podľa zásluh. S poslednou manželkou sa oženil ako 85-ročný, ona mala len devätnásť rokov. Bola to Rebecca Wall Musserová, ktorá vypovedala aj vo filme a spomína v ňom, ako ju otec prinútil vydať sa za starého proroka.

Opísala aj to, ako jej život s prorokom vyzeral. Cez deň sa pohybovala v komunite s ostatnými manželkami, večer vystála dlhý rad, pretože každá manželka musela ísť dať prorokovi bozk na dobrú noc, a celý čas sa modlila, aby jej nepovedal, nech zostane. Ak nemala šťastie, večer sa skončil jej znásilnením. Žene sa po smrti proroka podarilo zo sekty utiecť.

Byť milá za každých okolností

„Nenechali nás študovať ani pracovať. Našou jedinou úlohou bolo byť s Rulenom Jeffsom, modliť sa a poslúchať. A neustále ho obdivovať,“ opisuje Rebecca svoje „poslanie“.

Poslúchať manžela a mať deti bolo jediným poslaním ženy žijúcej v tomto spoločenstve. Od mala museli mať dievčatá a neskôr manželky pred očami heslo „Keep sweet“. Byť milá na manžela za každých okolností bez ohľadu na to, čo sa deje v jej vnútri a čo prežíva.

Ani deti to nemali jednoduché. Nikdy neprišli do kontaktu s vonkajším svetom. Všetky oslavy, hry, zábavy sa konali v rodinách alebo s najbližšími priateľmi. Samozrejme, členmi sekty.

Všetky deti prešli vzdelávaním na ich súkromnej škole Alta Academia. Starý prorok Rulen nechcel, aby deti mali svetské vzdelanie. Nielenže nepoznali televíziu, noviny, detské časopisy, ale aj zo školských knižníc vyniesli knihy, ktoré neprešli schválením. Všetkých klasikov a svetských autorov odniesli preč.

Z učebníc sa vytrhávali časti o slnečnej sústave či o rozmnožovaní. „Chýbali celé časti kníh,“ hovorí o svojom vzdelávaní ďalší svedok a bývalý člen.

Ženy mali špeciálny učebný plán s názvom Čistota v novej a večnej zmluve manželstva. „Učili nás nemať v hlave nič iné, len plniť prorokovu vôľu,“ vysvetľuje Rebecca Wall Musserová.

Aj keď sa takýto spôsob života zdá byť pre človeka zvonku nepredstaviteľný, členovia sekty verili, že len cesta absolútneho podriadenia sa prorokovej vôli ich môže previesť do večného života. Mali strach, že ak neposlúchnu proroka, skončia v pekle. Pritom v pekle už žili.

Počas olympiády čakali na koniec sveta

Všetko sa zvrtlo k ešte horšiemu po smrti starého proroka, ktorého nahradil jeho syn Warren Jeffs. Začalo sa to jeho tvrdením o blížiacom sa konci sveta, ktorý nastane v čase konania olympiády. Tak donútil všetkých zo spoločenstva v Salt Lake City predať domy a odsťahovať sa do mesta Short Creek na hranici s Nevadou.

Podľa jeho slov to bola jediná šanca, ako sa zachrániť pred apokalypsou. Ľudia, ktorých vychovali v poslušnosti voči prorokovi, verili každému jeho slovu a nasledovali ho.

Nič sa nezmenilo ani po tom, keď žiadna skaza sveta nenastala. Bez jedinej pochybnosti prijali Warrenovo vysvetlenie, že Boh sa rozhodol dať ľudstvu ešte šancu polepšiť sa. Do mesta ich nalákal len preto, aby nad nimi získal ešte väčšiu kontrolu a mal všetkých príslušníkov sekty na jednom mieste.

Ako hovoria bývalí členovia sekty, vtedy sa všetko začalo meniť. Učenie začalo byť prísnejšie, puritánske a nudné. Jeho mottom bolo pracuj, aby si mohol pracovať ešte viac. Zábava sa stala hriechom, to slovo sa viac nepoužívalo.

Ženy z FLDS. Reprofoto: Netflix

Väčšina jeho nariadení sa týkala žien. Najskôr zmenil ich oblečenie, nesmeli nosiť rifle, potom zakázal oblečenie s potlačou, nasledoval zákaz červenej farby. Potom prišla na rad dlhá bielizeň od zápästia až po členky. Nevynechal ani účesy, ženy dostali inštruktážne videá, podľa ktorých si hodiny zapletali vlasy.

„O tom všetkom rozhodoval Warren a my sme ho poslúchali, pretože sme si mysleli, že len tak budeme spasení. Načo by mi bol život, ak by nemal dôjsť k spaseniu?“ vysvetľuje jedna z bývalých veriacich. „Nebála som sa smrti, bála som sa neuposlúchnutia proroka.“

Museli sa vydávať čoraz mladšie dievčatá

Samozrejme, Warrenove príkazy nezostali len pri fyzickom vzhľade žien. Pod jeho vedením sa naplno rozbehli sobáše maloletých dievčat. Najskôr tak skončili dievčatá, ktoré prejavovali znaky vzdoru. Núteným sobášom dokázal mladé dievča rýchlo uzemniť. Neskôr sa to už stalo bežnou praxou.

V dokumente prerozprávala svoj príbeh aj žena, ktorá sa musela vydať ako štrnásťročná a po sobáši „naplniť manželstvo“.

„Bola to drsná noc,“ hovorí so slzami v očiach a roztraseným hlasom. V 24 rokoch už mala päť detí. „Ani jedno z nich nebola moja voľba,“ hovorí. Napriek všetkému zlému svoje deti miluje, ušla s nimi zo spoločenstva a žije s nimi „normálny život“ vonku.

Warren Jeffs dával mladé dievčatá za manželky starším v spoločenstve, podľa ich poslušnosti a lojality. Kto o Warrenovi zapochyboval, bol zo spoločenstva vyhnaný a jeho ženy a deti sa prerozdelili medzi iných lojálnych mužov.

Mladé dievčatá boli ako tovar vo vlastníctve sekty. Aj samotný prorok sa ženil s neplnoletými dievčatami, v čase jeho zatknutia mal 78 manželiek, z toho 24 neplnoletých. Najmladšia mala len dvanásť rokov.

Short Creek bol vtedy najprotiprávnejším mestom v Amerike. Celé mesto bolo riadené sektou FLDS. Mali vlastný hasičský i záchranný zbor. Všetkých policajtov vyberal Warren Jeffs. Vlastnil tiež všetky nehnuteľnosti, nikto nebol majiteľom domu, v ktorom býval, všetky patrili sekte. Warren mohol kohokoľvek vyhodiť a nasťahovať tam hocikoho iného.

Inzercia

Obchodník s ľuďmi

Za Warrena Jeffsa FLDS preberala firmy svojich členov aj so ziskami, ktoré generovali. Boli to napríklad stavebné či právnické firmy po celých Spojených štátoch, ktoré svojim zamestnancom – členom sekty – neplatili žiadnu mzdu. Mohli si tak dovoliť bezkonkurenčné ceny. Podieľali sa napríklad na stavbách pre obchodného giganta Amazon.

Warren Jeffs mal vďaka tomu gigantické príjmy. Na prácu využívali aj mladých chlapcov zo spoločenstva. Podľa vyšetrovateľov bol najväčším obchodníkom s ľuďmi v krajine.

Pozornosť polície a úradov na seba upútal po tom, ako sa rozhodol vylúčiť množstvo mladých chlapcov. V roku 2004 ich zo spoločenstva doslova vyhodil na ulicu, kde sa snažili nejako prežiť. Práve táto udalosť upútala pozornosť vyšetrovateľa Sama Browera.

„Keď zosobášite všetky mladé dievčatá so staršími mužmi, máte prebytok chlapcov, ktorých sa musíte zbaviť. Nemohol som uveriť, že jeden muž, takzvaný prorok, má takú obrovskú moc, a tak som začal pátrať.“

Pátranie bolo náročné, ľudia zvnútra nehovorili s nikým, preto sa snažili nájsť ženy, ktoré zo sekty pre nútený sobáš utiekli. Warren Jeffs vedel, že mu prihára, a rozhodol sa utiecť do Texasu, kde sa v mestečku Eldorado v tajnosti pustil do budovania „Sionu na zemi“.

Veľkolepý chrám, ktorý dal Warren Jeffs postaviť v novom komplexe v Eldorade. Reprofoto: Netflix

Dal postaviť obrovský chrám a vybudoval Ranč túžby po Sione. Z ranča sa postupne stala prípravňa pre neplnoleté nevesty. „Bola to zásobáreň čistých dievčat pre starých chlípnikov,“ hovorí vyšetrovateľ.

Neskôr v tomto ranči zhromažďovali malé deti už vo veku batoliat, ktoré násilne matkám odoberali, aby ich vychovali na ľudí, akých Warren potrebuje.

Tieto ženy si zúfali a boli nahnevané, navonok však ani nezaplakali a snažili sa hnev potlačiť, lebo sa báli, že nebudú hodné Sionu. Výchova v hesle „Keep sweet“ prinášala ovocie.

Warren Jeffs si na úteku užíval. Zobral so sebou obľúbené manželky, zabával sa v Las Vegas, v hotelovej izbe pozeral pornofilmy, jazdil na motorke Harley Davidson a užíval si vonkajší svet.

Od členov cirkvi dostával týždenne 300-tisíc dolárov, ľudia museli každý týždeň nosiť plné obálky – dary a desiatky. Čím dlhšie to trvalo, tým od nich pýtali väčšie sumy, pre ktoré sa museli zadlžovať. Hovorili im, že peniaze sú na výstavbu Sionu.

Warrena Jeffsa nakoniec chytili a obvinili za sprostredkovanie dvoch sobášov s neplnoletými dievčatami a v roku 2007 ho uznali za vinného zo spolupáchateľstva pri znásilnení dvoch detí.

Posteľ ako oltár a hrozný nález v trezore

Počas vyšetrovania polícia prehľadala novopostavený chrám a čakal ich šokujúci nález. Na najvyššom poschodí bola obrovská sála, taká biela, až oslepovala oči. Na konci bol veľký biely záves a za ním vysoká biela posteľ, ktorá svojou výškou pôsobila ako oltár.

Warrenova najmladšia manželka, vtedy dvanásťročná Merrianne Jessopová. Reprofoto: Youtube

Za touto miestnosťou objavili trezor, v ktorom boli všetky dokumenty o sobášoch, stavbách a financiách. Okrem toho našli audionahrávky z „obradov“, ktoré sa odohrávali na objavenej posteli.

„O chvíľu spoznáš veľkú silu nášho Boha. V mene Ježiša Krista. Amen,“ hovorí na nahrávke Warren Jeffs tesne predtým, ako znásilní svoju dvanásťročnú manželku. „Amen,“ odpovedajú vybrané manželky, ktoré boli na tom celom účastné. Nahrávka pokračuje ďalej...

Keď ju pustili na súde, ľudia vrátane poroty boli zdesení a zhnusení. Warren Jeffs dostal v roku 2011 doživotie za znásilnenie pätnásťročného a dvanásťročného dievčaťa. Každému bolo jasné, že to, čo sa podarilo pred súdom dokázať, je len maličká špička ľadovca.

Warren Jeffs vedie sektu do dnešných dní

Odsúdením „proroka“ sa síce dokument končí, ale zďaleka to nie je koniec jeho „božskej“ kariéry. Dnes 66-ročný Warren Jeffs sektu naďalej ovláda aj spoza mreží. Dokonca má podľa informácií médií povolené návštevy rodiny vo väzení.

O tom, že Jeffs je hoci už neoficiálnou, ale stále skutočnou hlavou FLDS, je presvedčený aj Sean Keveny z amerického ministerstva zdravotníctva a sociálnych služieb. „Máme dôkazy, že aj naďalej riadi každodennú činnosť cirkvi vrátane exkomunikácie alebo rozhodovania o tom, ktoré ženy by mali byť umiestnené ku ktorým opatrovníkom,“ vyjadril sa v médiách.

Po Warrenom odsúdení viacerí spoločenstvo opustili, momentálne sa počet členov sekty pohybuje medzi šesť- až desaťtisíc. Tí Warrena Jeffsa ďalej považujú za svojho proroka a veria, že bol odsúdený neprávom.

Ranč túžby po Sione s rozlohou 1 700 hektárov prepadol v roku 2014 štátu Texas. Odvtedy vznikli novšie osady v meste Pringle v Južnej Dakote, v Colorade, v meste Minot v Severnej Dakote a v Minnesote.

Prehovorili deti Warrena Jeffsa

Neskôr sa zistilo, že Warrenove pedofilné chúťky nepoznali hraníc. Napriek 78 manželkám, z ktorých bolo vyše dvadsať neplnoletých, sa niekoľko rokov po Jeffsovom odsúdení ozvali niektoré z jeho približne osemdesiatich detí a obvinili ho zo sexuálneho zneužívania. Ako prvý tak urobil jeho syn Roy. Ten v roku 2014 opustil FLDS a verejne prehovoril.

„Otec ma roky sexuálne zneužíval. Prvýkrát sa to stalo, keď som mal štyri alebo päť rokov. Pamätám sa, ako mi povedal: Toto by si nikdy nemal robiť... a potom to urobil mne.“

Podľa vyjadrení jeho súrodencov bol Roy najneobľúbenejším Warrenovým synom a správal sa k nemu najhoršie. Nedovolil mu vyrastať s matkou ani so súrodencami, skrýval ho na neznámych miestach a ostatným deťom vysvetľoval, že je zlý chlapec.

Roy obvinil svojho otca, že obchodoval aj s ľuďmi. Bol toho očitým svedkom, keď aj jeho samotného poslal na miesta, kde musel ťažko pracovať. „Bola to veľmi tvrdá drina, pričom tam začínali pracovať chlapci už od dvanástich rokov.“


Rachel (v červenom krúžku), keď mala osem rokov a keď ju otec začal sexuálne zneužívať. Zdroj: archív Rachel Jeffsovej, fotografia zverejnená v denníku Daily Mail

Vďaka Royovej odvahe prehovorila aj jeho sestra Rachel, ktorú otec zneužíval od jej ôsmich rokov. Ako 33-ročná napísala v roku 2017 knihu o živote v sekte i o tom, ako ju celé detstvo otec znásilňoval.

„V jeden deň ma zavolal do svojej kancelárie a odhalil sa. Najprv mi ukázal, ako vyzerá muž. Ale nezostalo to len pri tom. Začal ma ako osemročnú sexuálne zneužívať,“ odhalila svoj príbeh v televíznej debate s moderátorkou Megyn Kellyovou.

Trvalo to až do jej šestnástich rokov. Po otázke, koľkokrát ju otec za ten čas zneužil, odpovedala so slzami: „Viac, ako by som dokázala spočítať.“ Keď mala desať rokov a mala pocit, že to už dlhšie nevydrží, povedala o tom svojej matke. Tá síce Warrena konfrontovala, ale nič sa nezmenilo, zneužívanie pokračovalo. Matka nemohla prorokovi odvrávať.

Rachel sa potom musela vydať, prorok jej určil ženícha, s ktorým mala päť detí. V roku 2015 aj so svojimi deťmi ušla. Momentálne žije v šťastnom manželstve s bývalým členom sekty a pracuje ako učiteľka klavíra a fotografka.

V roku 2019 obletela americké médiá správa, že Roya Jeffsa našli mŕtveho. Nedokázal ďalej niesť svoju minulosť a hrozné detstvo a vo veku 26 rokov spáchal samovraždu. Rachel z jeho smrti obvinila Warrena Jeffsa.

Je šokujúce, že po všetkých týchto odhaleniach dokážu tisíce ľudí veriť, že pedofil, násilník a manipulátor je Boží prorok. Psychológovia tvrdia, že odpoveďou je prísne uzatvorená komunita. Ľudia, ktorí nabrali silu a odišli, dosvedčujú, že boli úplne odrezaní od ostatného sveta. Nemali televíziu, nesmeli čítať noviny, tvrdia, že ani netušili, kto je americkým prezidentom.

Títo ľudia sa narodili a vyrástli v tomto spoločenstve, nie sú finančne nezávislí a celý život ich učia, že vonkajší svet je zlý. Boja sa svoj známy priestor opustiť, pretože vedia, že ak odídu, opustia svoje rodiny a pretnú všetky kontakty a to je skutočne ťažké. Majú strach, že prídu o nebo a spásu.

A tak sa modlia, poslúchajú a neodvrávajú.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.