Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vatikánska sedma Svet kresťanstva
29. júl 2022

Vatikánska sedma

Od kolonizátorskej mentality nie je ďaleko k ideologickej kolonizácii

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Imricha Gazdu.

Od kolonizátorskej mentality nie je ďaleko k ideologickej kolonizácii

Na znak spolupatričnosti si František v spoločnosti náčelníka Zlatého Orla nasadil indiánsku čelenku. Foto: TASR/AP

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

  • čím bola pápežova návšteva Kanady výnimočná,
  • aké ponaučenie z nej vyplýva pre cirkev na Slovensku,
  • že hlavným mestom slovenských katolíkov je v týchto dňoch Trenčín.

Pohľad celého sveta sa počas uplynulého týždňa upieral do Kanady, kde pápež František zavítal na jednu z najdlhších, najpestrejších a najemotívnejších apoštolských ciest.

V piatok popoludní nášho času ho čaká už len posledný bod programu: návšteva mesta Iqualuit – jedného z najsevernejších, ktoré kedy pápež navštívil –, kde sa stretne s bývalými žiakmi neslávne známych internátnych škôl a s miestnou mládežou a seniormi.

Potom nasleduje už len návrat do Ríma, ktorý je naplánovaný na sobotu ráno.

Bolesť a hanba. Tí, ktorí sledovali naše aktualizované spravodajstvo, vedia, že cieľom Františkovej cesty bolo prejavenie ľútosti a zmierenie s pôvodným obyvateľstvom krajiny.

„Vyjadrujem svoju hanbu a bolesť a spolu s biskupmi tejto krajiny obnovujem svoju žiadosť o odpustenie za zlo, ktorého sa dopustili mnohí kresťania na pôvodných obyvateľoch. Za toto všetko prosím o odpustenie,“ zopakoval pápež počas svojej cesty hneď niekoľkokrát.

Zdá sa, že jeho slová padli na úrodnú pôdu. „Pápežova návšteva je požehnaním, skutočným požehnaním. Osobitne to, že prišiel do môjho rodného teritória, čo som neočakával, ale bol som skutočne veľmi, veľmi poctený jeho príchodom. A jeho slová boli uzdravujúcimi pre nás všetkých,“ vyhlásil náčelník Usow-Kihew (Zlatý Orol), vlastným menom Wilton Littlechild, ktorý sa stal prvým indiánskym poslancom kanadského parlamentu.

Tri poznámky. O Františkovej ceste bohatej na silné momenty by sa toho dalo napísať veľa. Obmedzím sa len na tri krátke poznámky.

Po prvé, Katolícka cirkev je zrejme jediná inštitúcia na svete, ktorej najvyšší predstaviteľ dokáže otvorene a opakovane vyznať hriechy, za ktoré nenesie žiadnu priamu zodpovednosť, a v mene svojich veriacich a ich predkov verejne si sypať popol na hlavu.

Platí to o pamätnom „mea culpa“ Jána Pavla II. v Jubilejnom roku 2000, o zahanbení Benedikta XVI. zoči-voči škandálu sexuálneho zneužívania aj o Františkovej kajúcej púti do Kanady.     

Po druhé, napriek veľkým pochybeniam jednotlivcov aj celých inštitúcií nemožno aplikovať princíp kolektívnej viny a nevidieť množstvo dobra, ktoré cirkev medzi pôvodným obyvateľstvom v Kanade vykonala.    

Jednoznačne to pomenoval pápež František v Québecu: „Ak kedysi koloniálna mentalita zanedbávala konkrétny život ľudí a vnucovala im vopred stanovené kultúrne modely, ani dnes nechýba ideologická kolonizácia, ktorá sa zráža so životnou realitou, dusí prirodzenú väzbu národov na ich hodnoty, snaží sa vykoreniť ich tradície, históriu a náboženské väzby. Je to mentalita, ktorá v domnienke, že prekonala ,temné stránky dejín‘, vytvára priestor pre kultúru vymazávania (,cancel culture‘), ktorá by chcela hodnotiť minulosť len podľa určitých súčasných kategórií.“

Po tretie, aj keď sa nám na prvý pohľad môže zdať, že tieto témy s nami na Slovensku nijako nesúvisia, nie je to tak.

Historická lekcia z Kanady, kde sa cirkev prispôsobila pochybnej vládnej politike, nám má pripomínať, že kresťania sa nikdy nemôžu vyhovárať na to, že „taká bola doba, nemohli sme konať ináč“, ale vždy musia byť prorockým hlasom v spoločnosti. Evanjeliovo citlivým a odvážnym zároveň.

Inzercia

Ďalšie udalosti v skratke

V Trenčíne až do nedele potrvá Národné stretnutie mládeže T22, prítomných je asi 2 000 mladých z celého Slovenska. Viac v článku Moniky Ostrovskej.

Zástupcovia diecéznych synodálnych tímov už pripravujú celoslovenskú syntézu. Vytvorený text bude následne poslaný späť do diecéz na konzultáciu. Nasledovať bude záverečná korekcia a preklad do taliančiny.

V dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu boli zničené alebo poškodené takmer dve stovky kostolov a ďalších sakrálnych objektov. Väčšina patrí Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi, ktorá sa odtrhla od Moskovského patriarchátu.

Anglikánski biskupi z Ugandy, Rwandy a Nigérie sa odmietli zúčastniť na Lambethskej konferencii, celosvetovom stretnutí anglikánskych biskupov. Dôvodom je nesúhlas s uznávaním a požehnávaním homosexuálnych zväzkov.

V Sýrii došlo k útoku na novopostavený pravoslávny kostol Hagia Sofia v meste Al-Suqaylabiyah, ktorý si vyžiadal dve obete a 12 zranených.

Nenechajte si ujsť

Knižná bodka

Skúsený vatikanista denníka Corriere della Sera Luigi Accattoli v roku 2010 zavítal do 900-ročného kartuziánskeho kláštora Serra San Bruno v juhotalianskej Kalábrii, kde urobil fascinujúci rozhovor s priorom Jacqom Dupontom.

Po niekoľkých rokoch bola kniha preložená do slovenčiny a pod názvom Boh chce s nami tancovať zasiahla mnohých čitateľov. Po ôsmich rokoch pripravilo vydavateľstvo Dobrá kniha druhé vydanie – tentokrát pod názvom Čas venovaný Bohu.

„Stretnutie s kartúzou a rozhovor s priorom ma takpovediac vrhli, mocne a zároveň nežne, do bezodných úvah o súčasnom ľudstve a jeho schopnosti zotrvávať pred tajomstvom v nadväznosti na skúsenosť, ktorú nám o tomto tajomstve zanechalo Sväté písmo, púštni otcovia i tí, čo na Východe i Západe po stáročia priložili ruky k tomu istému dielu,“ napísal autor v predhovore. A presne takýto intenzívny duchovný zážitok sa núka aj všetkým čitateľom.

Ak si zvyknete dať pred prázdninami či dovolenkou záväzok, že si prečítate aspoň jednu hodnotnú knihu, práve toto je ten správny titul na letný čas.

Prajem vám osviežujúci víkend!

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.