Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. júl 2022, 18:51

Portugalská prokuratúra začala vyšetrovať podozrenia zo zneužívania v cirkvi

Dopúšťali sa ho podľa všetkého kňazi a ďalší predstavitelia miestnej katolíckej cirkvi. Nezávislá komisia, ktorá vznikla z iniciatívy samotnej cirkvi, zhromaždila svedectvá od stoviek údajných obetí.

Úradu prokuratúry bolo predložených sedemnásť svedeckých výpovedí, ktoré viedli k otvoreniu desiatich vyšetrovaní. Tri z nich však museli uzavrieť, pretože sa týkali dávnejšej minulosti, respektíve pre nedostatok dôkazov.

Nezávislá komisia pre prípady sexuálneho zneužívania doposiaľ zhromaždila 352 svedectiev od osôb, ktoré vypovedali, že ich v minulosti zneužili kňazi alebo iní cirkevní predstavitelia.

Komisia zložená zo šiestich expertov začala fungovať v januári tohto roku a len počas prvého mesiaca svojej činnosti sa jej prihlásilo viac než dvesto údajných obetí.

„Počet obetí je pravdepodobne v skutočnosti ešte vyšší, pretože zhromaždené svedectvá sa často týkajú viacerých obetí,“ uviedol vo štvrtok detský psychiater a vedúci komisie Pedro Stretch.

Zaznamenané podozrenia zo zneužívania „detí a zraniteľných dospelých“, ku ktorému podľa všetkého dochádzalo v cirkevných inštitúciách po celom Portugalsku, pokrývajú viac než 70-ročné obdobie od 30. rokov 20. storočia.

Komisia, ktorá vznikla z iniciatívy samotnej katolíckej cirkvi, by mala zavŕšiť svoju činnosť do konca roka 2022 a svoje zistenia následne odovzdá portugalskej biskupskej konferencii. Podobná nezávislá komisia začala v júli fungovať aj v susednom Španielsku.

„Vydal som inštrukcie, aby bolo v otázke zneužívania uplatňované pravidlo nulovej tolerancie a absolútnej transparentnosti,“ napísal v piatok v otvorenom liste lisabonský katolícky patriarcha Manuel III.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami

Stovky ľudí od rána prichádzali do Dómu sv. Alžbety v Košiciach, aby sa rozlúčili s kardinálom Jozefom Tomkom. Zástupy čakajúcich boli okolo celej katedrály smerom na Hlavnú ulicu pred Arcibiskupsky úrad. Na obed ostatky presunuli do Kaplnky sv. Michala. Svätá omša s pohrebnými obradmi sa uskutoční v utorok o 11. hod., hlavným celebrantom bude kardinál Dominik Duka. (tkkbs) 

pred 21 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.