Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. júl 2022, 12:34

Zaobchádzanie s domorodými obyvateľmi v Kanade pápež prirovnal ku genocíde

Zaobchádzanie s domorodými obyvateľmi v Kanade pápež prirovnal ku genocíde

Foto - TASR/AP

Počas tlačovej konferencie na palube lietadla Svätý Otec uviedol aj to, že chce menej cestovať a že stále nevylučuje možnosť odstúpenia.

Pápež František v sobotu povedal, že už viac nemôže cestovať do zahraničia v rovnakom rozsahu ako predtým. Zároveň nevylučuje odstúpenie z pápežského úradu v prípade zhoršenia zdravotných problémov. Uviedol to v pondelok na palube lietadla pri návrate z návštevy Kanady. TASR správu prevzala od agentúr AFP a DPA.

"Nemyslím si, že dokážem cestovať rovnakým tempom ako doteraz," povedal novinárom 85-ročný pápež, ktorý trpí bolesťami kolena a počas šesťdňovej návštevy Kanady bol odkázaný na invalidný vozík. "Myslím si, že v mojom veku a s týmto obmedzením (problémy s kolenom) sa musím trochu šetriť, aby som mohol cirkvi slúžiť alebo popremýšľať o možnosti odstúpenia," uviedol pápež František.

Dodal, že momentálne o svojej rezignácii neuvažuje, ale to podľa neho neznamená, že k tomu nemôže dôjsť pozajtra. Pápež však dodal, že napriek zdravotným problémom chce aj naďalej cestovať a ako vysvetlil, návštevy môžu byť jednoducho naplánované v trochu menšom rozsahu.

František sa v Kanade ospravedlnil pôvodným obyvateľom, ktorí zažili zlé zaobchádzanie v školách vedených katolíckou cirkvou. V sobotu na palube lietadla počas tlačovej konferencie zaobchádzanie s domorodými obyvateľmi v Kanade prirovnal ku genocíde. "Nepovedal som to slovo (v Kanade), pretože mi to neprišlo na um, ale opísal som genocídu. A požiadal som o odpustenie za toto dianie, ktoré bolo genocídou. Tiež som to odsúdil," dodal.

Kanadská vláda až do 90. rokov 20. storočia nútene poslala do 139 škôl internátneho typu, vedených katolíckou cirkvou, približne 150 000 detí Indiánov, Inuitov a Métisov. Žiaci sa zo strany učiteľov a vychovávateľov veľmi často stretávali s fyzickým a sexuálnym násilím, pričom cieľom takýchto zariadení bolo zbaviť ich vlastnej kultúry i materinského jazyka.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami

Stovky ľudí od rána prichádzali do Dómu sv. Alžbety v Košiciach, aby sa rozlúčili s kardinálom Jozefom Tomkom. Zástupy čakajúcich boli okolo celej katedrály smerom na Hlavnú ulicu pred Arcibiskupsky úrad. Na obed ostatky presunuli do Kaplnky sv. Michala. Svätá omša s pohrebnými obradmi sa uskutoční v utorok o 11. hod., hlavným celebrantom bude kardinál Dominik Duka. (tkkbs) 

pred 21 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.