Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. júl 2022, 15:03

Katedrálu Notre-Dame znovu otvoria v roku 2024, päť rokov po ničivom požiari

Po ukončení zabezpečovacej fázy v roku 2021 a vyčistení interiéru katedrály bude rekonštrukcia zahŕňať najmä obnovu drevenej strešnej konštrukcie, klenieb a sanktusníka. Paríž chce upraviť aj najbližšie okolie katedrály.

Parížska katedrála Notre-Dame bude znovu otvorená v roku 2024, päť rokov po tom, ako ju zničil rozsiahly požiar. Oznámila to vo štvrtok francúzska ministerka kultúry Rima Abdul-Malaková, ktorú cituje tlačová agentúra Reuters.

Podľa ministerky sa skončila záchranná fáza obnovy a koncom leta sa budú môcť začať samotné rekonštrukčné práce. Katedrálu v polovici apríla 2019 vážne poškodil požiar, ktorý zničil strechu a štíhlu drevenú vežičku nad presbytériom - sanktusník. Katastrofu vtedy sledoval v priamom prenose celý svet.

"Sme presvedčení, že rok 2024 bude rokom dokončenia veľkej časti týchto prác, rokom opätovného otvorenia katedrály pre veriacich a verejnosť," povedala Abdul-Malaková počas návštevy miesta.

Krátko po požiari francúzsky prezident Emmanuel Macron vyhlásil, že katedrála z 12. storočia, bude obnovená. Neskôr prisľúbil, že ju opäť otvoria do roku 2024, keď bude Francúzsko hostiť letné olympijské hry.

Chrám obnovujú do podoby, ako ju v polovici 19. storočia zrekonštruoval francúzsky architekt Eugene Viollet-le-Duc. Po ukončení zabezpečovacej fázy v roku 2021 a vyčistení interiéru katedrály bude rekonštrukcia zahŕňať najmä obnovu drevenej strešnej konštrukcie, klenieb a sanktusníka. Paríž chce upraviť aj najbližšie okolie katedrály.

Magistrát spomedzi štyroch uchádzačov koncom júna vybral belgického krajinného architekta Basa Smetsa. Notre-Dame je jedným z turisticky najvyhľadávanejších miest na svete; katedrálu pred požiarom každoročne navštívilo niekoľko miliónov ľudí.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami

Stovky ľudí od rána prichádzali do Dómu sv. Alžbety v Košiciach, aby sa rozlúčili s kardinálom Jozefom Tomkom. Zástupy čakajúcich boli okolo celej katedrály smerom na Hlavnú ulicu pred Arcibiskupsky úrad. Na obed ostatky presunuli do Kaplnky sv. Michala. Svätá omša s pohrebnými obradmi sa uskutoční v utorok o 11. hod., hlavným celebrantom bude kardinál Dominik Duka. (tkkbs) 

pred 21 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.