Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
12. 07. 2009, 12:06

Obama vo Vatikáne vzbudil nádej

V piatok popoludní sa konalo historicky prvé stretnutie pápeža Benedikta XVI. a prezidenta USA Baracka Obamu. Nieslo sa v duchu silných gest a neočakávanej srdečnosti. Súkromnému rozhovoru trvajúcemu necelú hodinu dominovali očakávané politické, bioetické a kultúrne témy. „Počas srdeč...

V piatok popoludní sa konalo historicky prvé stretnutie pápeža Benedikta XVI. a prezidenta USA Baracka Obamu. Nieslo sa v duchu silných gest a neočakávanej srdečnosti.

Súkromnému rozhovoru trvajúcemu necelú hodinu dominovali očakávané politické, bioetické a kultúrne témy. „Počas srdečného rozhovoru sa pozastavili predovšetkým pri otázkach, ktoré sú v záujme každého a tvoria veľkú výzvu pre budúcnosť každého národa a pre skutočný ľudský rozvoj: obrana a podpora života a právo na výhradu vo svedomí,“ uvádza oficiálne vyhlásenie Tlačového strediska Svätej stolice. Okrem týchto hlavných tém sa hovorilo aj o výsledkoch summitu G8, finančnej kríze, perspektívach mieru na Blízkom východe, rozvojovej pomoci africkým a latinskoamerickým krajinám, obchode s drogami, potravinovej bezpečnosti, problémoch rodín rozdelených nútenou imigráciou, dialógu medzi kultúrou a náboženstvom a výchove ku tolerancii.

Hovorca Svätej stolice novinárom tlmočil spokojnosť Benedikta XVI. s priebehom rozhovorov. „...ukázala sa možnosť, schopnosť začať zodpovedný dialóg, ktorý sa týka veľkých problémov ľudstva dneška a zajtrajška. Prezident Obama ukázal, že môže ponúknuť kreativitu a osobnosť schopnú vzbudiť nádej a snahu o súhlas pri hľadaní nových riešení veľkých problémov, ktoré pred nami ležia,“ uviedol Lombardi pre Vatikánsky rozhlas. Novinárom taktiež potvrdil, že Obama prisľúbil vynaložiť úsilie pri znižovaní počtu potratov.

Veľkú symboliku v sebe niesli dary, ktoré Benedikt XVI. venoval prezidentovi Obamovi. Okrem mozaiky znázorňujúcej Baziliku a Námestie sv. Petra, tradičnej zlatej medaily s rokom svojho pontifikátu a ruženca, mu daroval novú sociálnu encykliku Caritas in veritate a minuloročnú inštrukciu Kongregácie pre náuku viery o bioetických otázkach Dignitas personae. „Prečítanie tohto dokumentu by mohlo prezidentovi Obamovi pomôcť lepšie spoznať názory Cirkvi na tieto témy,“ povedal pápežov osobný tajomník Georg Gaenswein. Obama uviedol, že si oba dokumenty prečíta počas letu do Ghany, kam sa presúval hneď po skončení návštevy Vatikánu. Benedikta XVI. Obama obdaroval štólou kardinála Johna Nepomuka Neumanna (1811 – 1860), českého rodáka a prvého svätorečeného amerického biskupa.

Stretnutie oboch predstaviteľov sa začalo tesne po 16 hodine, napriek tomu, že štátnické návštevy prijíma pápež väčšinou dopoludnia. V priamom prenose ho vysielala aj Slovenská televízia. Na Nádvorí sv. Damázia amerického prezidenta privítal prefekt Pápežského domu, americký kardinál James Michael Harvey, jednotka Švajčiarskej gardy a pápežskí komorníci, tzv. gentiluomini. Nasledovalo stretnutie s vatikánskym štátnym sekretárom, kardinálom Tarcisiom Bertonem, ktoré sa taktiež zvyčajne koná až po stretnutí hosťa s pápežom. Benedikt XVI. privítal prezidenta Obamu pred televíznymi kamerami a fotoreportérmi, samotné stretnutie sa konalo za zatvorenými dverami v súkromnej knižnici pápeža. Po jeho skončení pápež prijal aj Obamovu manželku Michelle, dcéry Maliu a Sashu, Obamovu svokru Marian Robinson a prezidentský sprievod.

Barack Obama navštívil Vatikán ako 12. americký prezident v histórii. Prvé stretnutie sa uskutočnilo medzi pápežom Benediktom XV. a Woodrowom Wilsonom v roku 1919. Obamov predchodca, George W. Bush sa počas dvoch funkčných období stretol trikrát s Jánom Pavlom II. (2001, 2002, 2004) a trikrát s Benediktom XVI. (v roku 2007 a dvakrát v roku 2008, z toho raz počas apoštolskej cesty Benedikta XVI. do USA).

Zdroj: Sala stampa della Santa sede, L´Osservatore Romano (12.7.2009), Radio Vaticana, Catholic News Service, Palazzo Apostolico (Paolo Rodari blog)

Foto: radiovaticana.org

Súvisiace články:
Stretnutie Benedikta XVI. s Barackom Obamom potvrdené
Plánuje sa stretnutei Benedikta XVI. a Baracka Obamu?

Odporúčame

Dnes bola zverejnená nová sociálna encyklika

Dnes bola zverejnená nová sociálna encyklika

128 strán, 6 kapitol, 79 článkov. Takto vyzerá nová sociálna encyklika Caritas in veritate pápeža Benedikta XVI. Encyklika bola predstavená dnes o 11.30 počas tlačovej konferencie konanej v priestoroch Tlačového strediska Svätej stolice. Dokument predstavil predseda Pápežskej rady pre s...

Špičky rímskej kúrie ostávajú v úrade. Napriek svojmu veku

Špičky rímskej kúrie ostávajú v úrade. Napriek svojmu veku

Tarcisio Bertone, Cláudio Hummes, Franc Rodé, Giovanni Battista Re. Štyria poprední kardináli rímskej kúrie dosiahnu tohto roku 75 rokov. Podľa Kódexu kánonického práva sú povinní rezignovať na svoje funkcie. Vatikanista talianskeho denníka La Stampa Marco Tosatti na svojom blogu priniesol informáci...

Kto "ukradol" novú encykliku Benedikta XVI.?

Kto "ukradol" novú encykliku Benedikta XVI.?

Podľa očakávania Benedikt XVI. včera podpísal (na obr.) svoju tretiu encykliku s názvom Caritas in veritate (Láska v pravde). Napriek tomu, že mala byť zverejnená až v najbližších dňoch, jej obsah prenikol na verejnosť. Spôsob, akým k tomu došlo, vzbudzuje viaceré otázky. Už dlhšie sa hovorilo o t...