Čierna Hora uzavrela spornú dohodu so srbskou pravoslávnou cirkvou
Dohoda sa týka celého radu otázok a zahŕňa stovky nehnuteľností, ako sú kostoly a kláštory, ktoré vlastní srbská pravoslávna cirkev. Opozičná strana, ktorá podporuje prezidenta, dohodu odmieta.
Úrady v Čiernej Hore v stredu podpísali kontroverznú dohodu so srbskou pravoslávnou cirkvou, čo môže odštartovať ďalšiu politickú krízu v tejto balkánskej krajine. Dohoda sa týka celého radu otázok a zahŕňa stovky nehnuteľností, ako sú kostoly a kláštory, ktoré vlastní srbská pravoslávna cirkev, informuje tlačová agentúra AFP.
"Základná dohoda medzi Čiernou Horou a srbskou pravoslávnou cirkvou je podpísaná," napísal na Twitteri čiernohorský premiér Dritan Abazovič. "Pokračujeme ďalej, pričom sa zameriavame na lepšiu životnú úroveň občanov," dodal.
Čierna Hora už podpísala podobné dohody s inými náboženskými spoločenstvami vrátane katolíckej cirkvi a židovskej a moslimskej komunity.
Abazovič vyjadril nádej, že nová dohoda urovná vzťahy medzi rozdelenými skupinami v krajine, najmä medzi prosrbskými a prozápadnými stranami.
Čiernohorský prezident Milo Djukanovič je dlhodobo ostrým odporcom srbskej pravoslávnej cirkvi a je obviňovaný z toho, že chce znárodniť jej majetok.
"Dnes podpísaná dohoda je v rozpore s ústavou Čiernej Hory a bude pozastavená okamžite po zvolení novej vlády," oznámila v stredu Strana demokratov Čiernej hory (DPS), ktorá podporuje prezidenta. Špekuluje sa o tom, či Djukanovičovi prívrženci, ktorí sú v súčasnosti v opozícii, využijú dohodu na destabilizáciu vládnucej garnitúry a presadia predčasné voľby.
Náboženské otázky sú v Čiernej Hore stálym ohniskom napätia, pričom náboženské spory viedli aj k pádom vlády.
Čierna Hora sa v roku 2006 osamostatnila od Srbska, ale tretina z jej 620 000 obyvateľov sa považuje za Srbov, pričom mnohí odmietajú, že by Čiernohorci mali byť samostatným národom.
Djukanovič, architekt nezávislosti Čiernej Hory, sa usiloval obmedziť vplyv srbskej pravoslávnej cirkvi v Čiernej Hore a upevniť samostatnú národnú identitu. Srbská pravoslávna cirkev je v Čiernej Hore dominantná, ale jej odporcovia ju obviňujú, že slúži záujmom susedného Srbska, hodnotí AFP.
Dnes treba vedieť
Pápež František vyzval ľudí, aby sa počas letného obdobia vybrali na púť do niektorej mariánskej svätyne. Povedal to v dnešnom príhovore počas poludňajšej modlitby Anjel Pána. Slávnosť Nanebovzatia Panny Márie je v Taliansku dňom pracovného pokoja. (vatican news)
Stovky ľudí od rána prichádzali do Dómu sv. Alžbety v Košiciach, aby sa rozlúčili s kardinálom Jozefom Tomkom. Zástupy čakajúcich boli okolo celej katedrály smerom na Hlavnú ulicu pred Arcibiskupsky úrad. Na obed ostatky presunuli do Kaplnky sv. Michala. Svätá omša s pohrebnými obradmi sa uskutoční v utorok o 11. hod., hlavným celebrantom bude kardinál Dominik Duka. (tkkbs)
Do 15. septembra sa dá prihlásiť do Bratislavskej animátorskej školy
Ide o základný animátorský kurz, ktorého cieľom je formovať mladých ľudí vo veku od 16 do 30 rokov.
Hoci mal kardinál Tomko v Prahe viesť rokovania vatikánskej delegácie s československou vládou, nezaváhal ani na okamih a jasne povedal nie: „Nemôžem prijať Prahu, keď nesmiem prijať Levoču.“ Položil telefón a zostal v Ríme. Neznáme udalosti zo života zosnulého kardinála približuje profesorka Emília Hrabovec.
Anjel Pána
Evanjelium podnecuje k zmene a vyzýva na obrátenie, pripomenul pápež František
Svätý Otec vyzval na medzinárodnú solidaritu so Somálskom a opäť pamätal aj na vojnou trýznenú Ukrajinu.
Katolíci v pondelok slávia mariánsky sviatok, Nanebovzatie Panny Márie
Na mnohých miestach na Slovensku i v zahraničí sa okrem pútí a procesií zachováva aj starodávny zvyk požehnávania kvetín a bylín.
Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete:
- Slovensko sa lúči so zosnulým kardinálom Tomkom, pochovajú ho v utorok v Košiciach.
- Plánované stretnutie pápeža Františka s moskovským patriarchom Kirillom sa podľa kardinála Parolina nateraz odkladá.
- Pápež František opäť telefonoval s ukrajinským prezidentom Zelenským.
- V Nikarague sa stupňujú represie režimu prezidenta Daniela Ortegu voči Katolíckej cirkvi.
Hovorcu KBS zvolí plenárne zasadnutie biskupov, najbližšie bude na jeseň
Tento post je momentálne od júla neobsadený po tom, čo vo funkcii skončil kňaz Martin Kramara.
S kardinálom Jozefom Tomkom sa do Košíc príde rozlúčiť aj bývalý osobný tajomník Jána Pavla II. emeritný krakovský arcibiskup a kardinál Stanisław Dziwisz. Spolu s ním bude koncelebrantom svätej omše aj ostrihomsko-budapeštiansky arcibiskup a maďarský prímas kardinál Péter Erdő. (tkkbs)
Rektor slovenského kolégia v Ríme
Kardinál Tomko sa vždy veľa pýtal a pozorne počúval aj mladších (+ foto)
Vždy, keď som sa s ním stretol, tak jeho prvé otázky smerovali k situácii na rodnom Slovensku, hovorí o zosnulom kardinálovi rektor Pavol Zvara.