Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vatikánska sedma Svet kresťanstva
05. august 2022

Vatikánska sedma

Prišla veľká šanca posunúť cirkev na Slovensku. O úspechu synody rozhodneme doma

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru.

Prišla veľká šanca posunúť cirkev na Slovensku. O úspechu synody rozhodneme doma

Pútnici na Mariánskej hore v Levoči 3. júla 2022. Foto: TASR – Milan Kapusta

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

  • aké konkrétne kroky chystajú niektoré diecézy po synode,
  • kto je novým pápežovým zdravotným asistentom
  • a v čom provokoval rímskeho cisára svätý Vavrinec.

Synoda to zo začiatku nemala na Slovensku ľahké. Keď sa oficiálne rozbehol synodálny proces, žili sme návštevou pápeža Františka. Potom prišlo neradostné zimné obdobie sprevádzané ďalšou vlnou pandémie.

Reálne sa so stretnutiami, na ktorých sa preberali témy synody, začalo až začiatkom jari. U mnohých prevládala skepsa, či to má zmysel, veď aj tak sa nič nezmení.

Teraz uprostred leta možno skonštatovať, že veci sa majú lepšie, ako mnohí dúfali. Okrem dvoch diecéz (Trnavskej a Nitrianskej) už zverejnili závery zo synodálnych debát všetky slovenské diecézy a eparchie.

A čo je ešte pozitívnejšie, nepotvrdili sa obavy niektorých, že výstupy za diecézy budú len formálnym a zovšeobecňujúcim zhrnutím, a teda sa do nich nedostanú kritické a konkrétne postrehy, o ktorých ľudia hovorili na samotných stretnutiach.

S kolegami sme si prečítali všetky doteraz zverejnené záverečné správy (syntézy) a treba oceniť prácu ľudí, ktorí zosumarizovali veľké množstvo materiálov z úrovni farností a komunít a vypracovali pomerne prepracované analýzy.

Tie obsahujú naozaj aj kritiku do vlastných radov, priame označenia problémov a konkrétne výzvy.

Zatiaľ možno hovoriť len o polovičnom úspechu, lebo aj tu platí známe „papier znesie všetko“. Podstatné preto bude ani nie tak to, čo pošle KBS za celé Slovensko do Vatikánu, ale do akej miery zužitkujeme poznatky z tejto veľkej vnútrocirkevnej diskusie my tu, v našich diecézach.

Vidno však pozitívne náznaky, že by to všetko nemuselo vyjsť nazmar. Niektoré diecézy už v záverečných dokumentoch hovoria o konkrétnych zmenách, ktoré rozbiehajú, respektíve plánujú rozbehnúť.

Napríklad v Banskobystrickej diecéze chcú, aby sa kňazi kontinuálne stretávali aj po synode. „Preto navrhujeme stretnutia na vopred dohodnuté témy v pravidelných mesačných intervaloch,“ píše sa v záverečnom dokumente s tým, že na stretnutiach chcú vždy otvoriť tému, ktorá kňazov tlačí, urobiť odbornú prednášku a využiť pritom kapacity kňazov, ktorých majú medzi sebou.

Tvorcovia záverečnej správy za Bratislavskú arcidiecézu zase navrhujú, aby pokračovala práca arcidiecézneho synodálneho tímu, ktorý treba podľa nich rozšíriť, posilniť a urobiť z neho trvalý orgán života arcidiecézy. Plus predkladajú návrh vypracovať odporúčania na synodálnejšie riadenie farností a štatút farskej pastoračnej rady a zároveň navrhujú vytvoriť štatút arcidiecéznej pastoračnej rady a urobiť kroky, ktoré pripravia pôdu na jej založenie.

V Košickej arcidiecéze chcú konkrétne návrhy prezentovať v akomsi pokračovaní synody, keďže majú ambíciu pripraviť pre arcidiecézu dokument, v ktorom sa detailnejšie rozoberú jednotlivé oblasti života miestnej cirkvi.

Pri čítaní záverov zo synody človek narazí na vskutku zaujímavé a hlboké reflexie. Za jednu z najsilnejších možno považovať konštatovanie z „košickej správy“ o tom, že cirkev na Slovensku potrebuje zásadnú zmenu v nastavení, v štýle života a takisto v štruktúrach.

„Musíme sa tomu učiť, no aj používať Kristovu metódu. On totiž dospelých učil a žehnal deti. My to robíme naopak, tak je čas to zmeniť a pomáhať sa formovať všetkým nám nielen v synodalite, ale v tom, ako žiť v cirkvi.“

Tak hádam sa s Božou pomocou k tomu aspoň priblížime.

Ďalšie udalosti v skratke

Aktivisti odovzdali biskupovi Haľkovi podporný list s takmer 15-tisíc podpismi. Verejný list s názvom Odmietame netolerantnosť voči katolíckemu biskupovi Haľkovi a katolíckym názorom napísali pred tromi týždňami po útokoch niektorých účastníkov festivalu Pohoda.

Cez víkend vyvrcholilo Národné stretnutie mládeže T22 v Trenčíne. Na záver podujatia putovali mladí na Skalku pri Trenčíne.

Inzercia

Foto: TK KBS/T22: Tomáš Fečo, Čovek a Viera

Bolestné príbehy ľudí, ktorí zažili kanadské školy, boli ako facky, povedal pápež po návrate z Kanady. Zaobchádzanie s domorodými obyvateľmi prirovnal ku genocíde, návštevu zavŕšil v ďalekej kanadskej Arktíde.

Vatikán zverejnil program pápežovej cesty v Kazachstane, ktorá sa uskutoční 13. – 15. septembra. František sa v krajine zúčastní na VII. kongrese svetových a tradičných náboženstiev, vystúpi na ňom s príhovorom a súkromne sa stretne s niekoľkými náboženskými predstaviteľmi. Očakáva sa aj stretnutie s moskovským patriarchom Kirillom.

Pápež František vymenoval svojho osobného zdravotného asistenta, stal sa ním zdravotník Massimiliano Strappetti, ktorý Svätému Otcovi zistil problém v hrubom čreve.

Ukrajinská pravoslávna cirkev žiada Konštantínopol, aby svetové pravoslávie odsúdilo konanie a myšlienky moskovského patriarchu.

Čierna Hora uzavrela spornú dohodu so srbskou pravoslávnou cirkvou. Dohoda sa týka celého radu otázok a zahŕňa stovky nehnuteľností, ako sú kostoly a kláštory, ktoré vlastní srbská pravoslávna cirkev. Opozičná strana, ktorá podporuje prezidenta, dohodu odmieta.

Chaldejský patriarcha kardinál Louis Sako avizoval, že vo veku 75 rokov ponúkne pápežovi rezignáciu. Urobí to aj napriek tomu, že pre patriarchov východných katolíckych cirkví neexistuje žiadny vek odchodu do dôchodku.

Katedrálu Notre-Dame znovu otvoria v roku 2024, päť rokov po ničivom požiari. Po ukončení zabezpečovacej fázy v roku 2021 a vyčistení interiéru bude rekonštrukcia zahŕňať najmä obnovu drevenej strešnej konštrukcie a klenieb. Paríž chce upraviť aj najbližšie okolie katedrály.

Nenechajte si ujsť

Festivalová bodka

Tento víkend sa koná 24. ročník Campfestu, jedného z najväčších kresťanských festivalov na Slovensku. Na podujatí vystúpi 27 kapiel rôznych štýlov, súčasťou programu sú aj semináre, napríklad o úzkostiach a depresiách, ďalej o vzťahoch, online svete, zdražovaní či o biblických pohľadoch na spravovanie financií.

Či už sa na Campfest chystáte, alebo nie, dávame do pozornosti rozhovor Moniky Ostrovskej s Lýdiou Rišovou, ktorá sa vo veku 25 rokov stala šéfkou tohto festivalu. Hovorí v ňom o tom, prečo sa rozhodla namiesto vysokej školy pre dobrovoľníctvo, ako sa cíti v líderskej pozícii vo svete mužov aj aký je život na samote uprostred Nízkych Tatier na Ranči v Kráľovej Lehote.

Prajem vám požehnaný víkend!

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.