Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. august 2022, 17:22

V byte zosnulého kardinála Tomka sa konali obrady pri otvorenej rakve

V byte zosnulého kardinála Tomka sa konali obrady pri otvorenej rakve

Foto - Facebook/Vatican News

Telesné pozostatky kardinála budú po zabalzamovaní vložené do kovovej rakvy, ktorú hermeticky uzavrú zacínovaním.

V byte zosnulého slovenského kardinála Jozefa Tomka v Ríme sa v utorok ráno konali modlitby pri otvorenej rakve, ktoré viedol pápežský ceremoniár Ján Dubina. Obrad zahŕňal aj vloženie úradnej listiny so životopisom kardinála v zapečatenom tubuse do rakvy.

Na obrade v byte zosnulého kardinála na Via della Conciliazione sa zúčastnili aj slovenské Milosrdné sestry sv. Vincenta de Paul (satmárky), ktoré sa o Tomka roky starali, veľvyslanec Slovenska pri Svätej stolici Marek Lisánsky či rektor Pápežského slovenského kolégia sv. Cyrila a Metoda Pavol Zvara.

Obrad pri otvorenej rakve, ktorý je predpísaný pre rozlúčku zosnulého člena kardinálskeho zboru, pozostával z modlitieb a čítania listiny rogito v taliančine s Tomkovým životopisom a uvedením jeho kardinálskeho titulu. Listinu neskôr pápežský ceremoniár Dubina zapečatil a v tubuse vložil k nohám zosnulého.

Telesné pozostatky kardinála Tomka budú po zabalzamovaní vložené do kovovej rakvy, ktorú hermeticky uzavrú zacínovaním, píše Vatican News.

Tomko bol najstarším členom kolégia kardinálov. Zomrel v pondelok o 05.00 h vo svojom byte v Ríme.

Posledná rozlúčka s kardinálom Tomkom bude vo vatikánskej Bazilike sv. Petra vo štvrtok 11. augusta o 11.00 h. Zádušnú omšu bude celebrovať kardinál Giovanni Battista Re, ktorý bol Tomkovým dlhoročným priateľom. Obrad posledného odporúčania následne povedie pápež František.

Podľa harmonogramu zverejneného Tlačovou kanceláriou Konferencie biskupov Slovenska sa niekoľkodňová rozlúčka s kardinálom Tomkom na Slovensku začne v piatok a sobotu v bratislavskej Katedrále sv. Martina.

V nedeľu a pondelok bude pokračovať v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach, kde sa uzavrie v utorok 16. augusta omšou s pohrebnými obradmi so začiatkom o 11.00 h. Hlavným celebrantom bude emeritný pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami

Americký pravoslávny arcibiskup Elpidophoros (Lambriniadis) vyzval na stiahnutie všetkých tureckých jednotiek zo severnej časti Cypru. „Nikdy neprestaneme v našom boji, kým nedosiahneme náš spravodlivý cieľ, ktorým nie je nič iné ako oslobodenie nášho Cypru a existencia zjednoteného a prosperujúceho Cypru,“ povedal jeden z najvýznamnejších duchovných Konštantínopolského ekumenického patriarchátu. (kathpress)

29. september 2022, 19:07

„Vojna nerieši problémy medzi národmi,“ napísali ruskí katolícki biskupi po ohlásení mobilizácie v krajine. Biskupi vo svojom apele napísali, že „ostrá konfrontácia na Ukrajine sa premenila na vojenský konflikt, ktorý si vyžiadal tisíce obetí, podkopáva dôveru a jednotu medzi štátmi a národmi a ohrozuje existenciu celého sveta“. Biskupský dokument podpísaný moskovským arcibiskupom Paolom Pezziegom končí výzvou pre ruských katolíkov na modlitbu a pôst. (nedziela.pl/ekai)

29. september 2022, 15:39

Slovenský gréckokatolícky kňaz Peter Fuča sa stal protosynklom (generálnym vikárom) Gréckeho apoštolského exarchátu. Slovenský kňaz zložil za prítomnosti biskupa Manuela Nina a kňazov slúžiacich v exarcháte prísahu. Slovák pôsobí v Grécku od roku 2017, keď ho biskup vymenoval aj za ekonóma exarchátu. Do novej funkcie bol vymenovaný po tom, ako jeho predchodca protosynkel Stefan Maragos odišiel do večnosti 4. septembra tohto roka.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.