Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
17. júl 2009

Zaujímavosti zo stretnutia Benedikta XVI. a Baracka Obamu

Minulotýždňové dlhoočakávané stretnutie hlavy Katolíckej cirkvi a prezidenta USA zahŕňalo aj mnoho zaujímavých až kurióznych momentov. Najprv k tým vážnejším zaujímavostiam. Obama počas stretnutia odovzdal Benediktovi XVI. súkromný list , ktorý mu adresoval demokratický senátor, katol...

Minulotýždňové dlhoočakávané stretnutie hlavy Katolíckej cirkvi a prezidenta USA zahŕňalo aj mnoho zaujímavých až kurióznych momentov.

Najprv k tým vážnejším zaujímavostiam. Obama počas stretnutia odovzdal Benediktovi XVI. súkromný list , ktorý mu adresoval demokratický senátor, katolík Edwardom Kennedym, brat zavraždeného prezidenta Johna F. Kennedyho. Druhému najstaršiemu členovi senátu pred vyše rokom diagnostikovali zhubný nádor na mozgu. Americký prezident požiadal pápeža o modlitbu za jeho uzdravenie a po stretnutí senátorovi z paluby lietadla letiaceho do Ghany telefonoval, že list odovzdal. Jeho obsah nebol zverejnený. Kennedy bol v minulosti viackrát kritizovaný, že ako katolík podporuje potraty a výskum kmeňových buniek.

Prvým americkým prezidentom, ktorý navštívil Vatikán a stretol sa s pápežom Benediktom XV. bol Woodrow Wilson v roku 1919. Ďalšie stretnutie sa konalo až o 40 rokov medzi Dwightom D. Eisenhowerom a Jánom XIII. v roku 1959. Počnúc týmto stretnutím, každý americký prezident absolvoval schôdzku s hlavou Katolíckej cirkvi. Pavol VI. sa stretol s Johnom F. Kennedym (1963), Lyndonom Johnsonom (1967), Richardom Nixonom (1969, 1970) a Geraldom Fordom (1975). Ján Pavol II. sa stretol s Jimmym Carterom (1980), Ronaldom Reganom (1982, 1987), Georgeom Bushom (1989, 1991), Billom Clintonom (1994) a Georgeom W. Bushom (2001, 2002, 2004). Benedikt XVI. sa s Obamovým predchodcom stretol trikrát – počas návštevy G. W. Busha vo Vatikáne (2007, 2008) a počas apoštolskej cesty Benedikta XVI. do USA (2008). Témy diskusií medzi americkými prezidentmi a pápežmi sa vždy točia okolo dvoch hlavných tém: svetového mieru a ochrany ľudského života.

Počas stretnutí si pápeži a hlavy štátov vymieňajú najrôznejšie dary. Politici väčšinou prídu so starými knihami, sochami, či vázami a od pápežov si odnášajú ružence, mozaiky či plastiky Námestia a Baziliky sv. Petra či zlaté medaily s aktuálnym rokom pontifikátu. Objavujú sa však aj nezvyčajnejšie dary. Austrálsky premiér Kevin Rudd si 9. júla od Benedikta XVI. odniesol limitovanú edíciu pier so špirálovitým tvarom stĺpov podopierajúcich baldachýn Giana Lorenza Berniniho nad hlavným oltárom Baziliky sv. Petra. George W. Bush zasa Benediktovi XVI. v roku 2007 priniesol „bakuľu“ s vyrytým Desatorom, ktorá bola vyrezaná americkým bezdomovcom. Japonský premiér Taro Aso, historicky prvý katolík na tomto poste, zasa pred niekoľkými dňami daroval Benediktovi XVI. digitálny videorekordér.

K najkurióznejším momentom Obamovej návštevy patrilo odovzdávanie darov jeho dcéram. Mladšia Malia dostala od vatikánskeho štátneho sekretára, kardinála Tarcisia Bertoneho puzzle zobrazujúce Michelangelov Posledný súd na strope Sixtínskej kaplnky, staršia bola obdarovaná hodinkami a ilustrovanou knihou o Vatikánskych múzeách. Obe dostali aj šiltovky s erbom Benedikta XVI.

Zdroj: L´Osservatore Romano (12.7.2009), Catholic news service

Foto: Sacri Palazzi (Andrea Tornielli blog)

Inzercia

Odporúčame

Obama vo Vatikáne vzbudil nádej

Obama vo Vatikáne vzbudil nádej

V piatok popoludní sa konalo historicky prvé stretnutie pápeža Benedikta XVI. a prezidenta USA Baracka Obamu. Nieslo sa v duchu silných gest a neočakávanej srdečnosti. Súkromnému rozhovoru trvajúcemu necelú hodinu dominovali očakávané politické, bioetické a kultúrne témy. „Počas srdeč...