Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. august 2022, 15:46

Generálna audiencia

Pápež František zakončil katechézy o starobe

Pápež František zakončil katechézy o starobe

Foto: TASR/AP

V stredu pápež František prijal pútnikov na generálnej audiencii v Aule Pavla VI. V katechéze zdôraznil, že starí ľudia majú v cirkvi svoju osobitnú službu „očakávania Pána“ a vydávania svedectva viery. Pápež opäť spomenul Ukrajinu a vyjadril aj solidaritu obyvateľom Kuby, ktorých 5. augusta zasiahla explózia palivových zásobníkov v Matanzase.

Do auly vošiel Svätý Otec opierajúc sa o paličku. V prvých radoch bol tentoraz väčší počet mladomanželských párov, ktoré mali možnosť prísť si v závere na pódium po jeho požehnanie. Celkom na záver Svätý Otec prechádzal na vozíčku pomedzi pútnikov, medzi ktorými nechýbali ani Slováci.

V príhovore pápež František naznačil, že jeho katechetický cyklus o zmysle a hodnote staroby sa blíži k záveru. Dnešnej 16-tej časti dal biblické motto: «Idem vám pripraviť miesto» (porov. Jn 14,2). O čase staroby hovoril ako o príprave na prechod do večnosti. „Čo je tou pravou cieľovou stanicou života?“ - opýtal sa prítomných.  Ponúkol im aj odpoveď: „Miesto pri stole s Bohom“.

„Náš život nie je určený na to, aby sa uzavrel do seba, do pomyselnej pozemskej dokonalosti: je určený na to, aby prešiel ďalej, cez prechod smrti – pretože smrť je prechodom. Naše stabilné miesto, naša cieľová stanica totiž nie je tu, je pri Pánovi, tam kde on prebýva naveky.“

Pápež hovoril o živote ako o „čase iniciácie pre život v plnosti“, ktorý sa naplní len v Bohu:

„Tu, na zemi, sa začína proces nášho „noviciátu“: sme učňami života, ktorí sa uprostred tisícok ťažkostí učia oceniť Boží dar, ctiť si zodpovednosť deliť sa s ním a prinášať jeho ovocie všetkým. Čas života na zemi je milosťou tohto prechodu.“

Inzercia

Špecifickú cirkevnú úlohu seniorov nazval pápež František „ministérium očakávania Pána“, ktoré je svedectvom viery: „Staroba, prežívaná v očakávaní Pána, sa môže stať naplnenou „apológiou“ viery, ktorá dáva zdôvodnenie našej nádeji pre všetkých. ... Starí ľudia sú prísľubom, svedectvom prísľubu: to lepšie má ešte len prísť. Je to ako posolstvo veriaceho starca či starenky: to lepšie má ešte len prísť. Nech nám Boh všetkým udelí takú starobu, ktorá je tohto schopná!“

V záverečných pozdravoch jednotlivým geograficko-jazykovým oblastiam sveta pápež vyslovil niekoľko prejavov solidarity:„Myslím aj na ľud Ukrajiny, ktorý ešte stále trpí touto krutou vojnou. A modlime sa tiež za migrantov, ktorí neustále prichádzajú.“ V pozdrave po španielsky pápež vyjadril solidaritu obyvateľom Kuby, ktorých 5. augusta zasiahla explózia palivových zásobníkov v Matanzase.

V úvode generálnej audiencie zaznel vo viacerých jazykoch biblický úryvok:

«Nech sa vám srdce nevzrušuje! Veríte v Boha, verte aj vo mňa. V dome môjho Otca je mnoho príbytkov. Keby to tak nebolo, bol by som vám povedal, že vám idem pripraviť miesto?! Keď odídem a pripravím vám miesto, zasa prídem a vezmem vás k sebe, aby ste aj vy boli tam, kde som ja.» (Jn 14,1-3)

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami

„Vysluhovanie sviatostí je až čerešnička na torte. Je to pomerne vysoký a náročný cieľ, pretože k nemu vedie dlhá cesta cez ohlasovanie Božieho slova,“ hovorí kňaz Peter Štieber, ktorý pôsobí ako školský kaplán na Gymnáziu sv. Mikuláša v Prešove. V rozhovore zároveň priznáva, že prítomnosť kňaza v škole niektorých provokuje a možno by boli radšej, keby tam toho kňaza nestretli. Viac rozhovore kolegyne Moniky Ostrovskej.

pred 8 hodinami

Cirkev si pripomína 108. svetový deň migrantov a utečencov. Tohtoročná téma je o vytváraní budúcnosti spolu s nimi, ktorú pápež predstavil ešte vo februári. Pápež zvolil túto tému, aby zdôraznil záväzok, ktorý sme všetci povolaní prijať, aby sme budovali budúcnosť, ktorá zodpovedá Božiemu plánu a nikoho nevylučuje.

 

pred 22 hodinami

V USA bola postrelená 84-ročná pro-life dobrovoľníčka počas toho, keď rozdávala po domoch letáky a hovorila ľuďom o návrhu zákona, ktorý urýchli v štáte v Michigan interrupcie. Žena z Lake Odessa bola strelená do chrbta, keď odchádzala z jedného domu po búrlivom rozhovore. Páchateľ, ktorý dobrovoľníčku strelil, však do rozhovoru nebol zapojený a pro-life dobrovoľníci, ktorí boli s postrelenou, nepoznajú identitu páchateľa ani jeho motív. (CNA)

24. september 2022, 16:10

Nový akademický rok na Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulte UK v Bratislave a nový formačný rok v seminári nebudú veľmi jednoduché, naznačil to arcibiskup Stanislav Zvolenský. „Zvonka nás čakajú iste náročné mesiace, dokonca sa už naznačuje aj pre ťažkosti s energiami, že by mohlo byť prerušené prezenčné vyučovanie, tak uvidíme, necháme sa prekvapiť,“ povedal bratislavský metropolita pri otvorení nového akademického roka. (tkkbs/rádio lumen)

24. september 2022, 12:34

Talianske Assisi, ktoré je už niekoľko dní dejiskom „Františkovej ekonomiky“, v sobotu dopoludnia privítalo pápeža. Svätý Otec prišiel na stretnutie s mladými ekonómami a podnikateľmi z viac ako sto krajín celého sveta. Účastníci projektu „Františkova ekonomika“ spolu s pápežom podpísali na konci stretnutia spoločnú dohodu, v ktorej sa zaväzujú, že vynaložia svoj život na to, aby sa ekonomika dneška a zajtrajška stala ekonomikou evanjelia. (vaticannews)

24. september 2022, 08:20

Biskup z Orihuela-Alicante v Španielsku José Ignacio Munilla pripomenul belgickým biskupom, že požehnanie zväzkov homosexuálov je v rozpore s učením Katolíckej cirkvi. „Nie je to tak, že by cirkev nemilovala (homosexuálov). Ide o to, že nemá právomoc niečo také urobiť,“ upozornil španielsky biskup vo vysielaní Rádia Mária. Munilla poukázal na to, že cirkev nemôže žehnať ani zväzok medzi mužom a ženou, ktorí žijú v cudzoložstve. (cna)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.