Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vatikánska sedma Svet kresťanstva
12. august 2022

Vatikánska sedma

Jozef Tomko slúžil siedmim pápežom, s Jánom Pavlom II. ho spájalo osobité puto

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od redaktorky Sveta kresťanstva Jany Zlatohlávkovej.

Jozef Tomko slúžil siedmim pápežom, s Jánom Pavlom II. ho spájalo osobité puto

Kardinál Jozef Tomko dočítava časť príhovoru pápeža Jána Pavla II. veriacim pri jeho návšteve v Rožňave 13. septembra 2003. Foto: TASR/Pavel Neubauer

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

  • aké špecifické puto spájalo zosnulého kardinála Jozefa Tomka s pápežom Jánom Pavlom II.,
  • čo si prial kardinál Tomko pri písaní svojej autobiografie,
  • akú Pannu Máriu potrebuje dnešná doba.

Uplynulý týždeň prišla slovenská i celosvetová cirkev o významnú osobnosť. Kardinál Jozef Tomko zomrel v pondelok 8. augusta vo svojom rímskom byte vo veku 98 rokov.

V týchto dňoch sme mohli čítať mnoho článkov, komentárov a vyjadrení, ktoré z rôznych uhlov hodnotili osobnosť kardinála. Jozef Tomko je zvučné meno, vzbudzuje úctu, rešpekt nielen u katolíkov, ale aj neveriacich.

Mnohí na Slovensku však začali Jozefa Tomka intenzívne vnímať až ako prefekta Kongregácie pre evanjelizáciu národov, keď sa stal zároveň aj kardinálom. Málokto registroval, že pôsobil už predtým na kľúčových pozíciách v Kongregácii pre náuku viery a v Kongregácii pre biskupov.

„Špičkové teologické prúdenie 70. rokov išlo cez Jozefa Tomka a v istom čase aj všetky nominácie na biskupov. Nie je veľmi známe o ňom ani to, že práve on dostal vtedy ešte pomerne neznámych teológov Jozefa Ratzingera a Karola Wojtyłu medzi svetovú teologickú špičku,“ povedal o zosnulom kardinálovi Tomkovi kňaz a publicista Marián Gavenda, ktorý s ním strávil desiatky hodín v pracovných i osobných rozhovoroch.

Favorit na pápežský stolec. V 90. rokoch bol kardinál považovaný za jedného z favoritov na pápežský stolec. Napokon sa však na žiadnom konkláve nezúčastnil. Keď bol zvolený Ján Pavol II., ešte nebol kardinálom, a pri voľbe pápeža Benedikta XVI. mal už po osemdesiatke.

Jozef Tomko slúžil siedmim pápežom – počnúc Piom XII. až po Františka. S pápežom Jánom Pavlom II. ho spájalo vzácne puto od jeho biskupskej vysviacky. Ján Pavol II. ho osobne v Sixtínskej kaplnke vysvätil 15. septembra 1979 za biskupa. Bolo to gesto osobitnej pozornosti a aj povzbudenia pre veriacich na Slovensku.    

Kardinál Jozef Tomko s pápežom Jánom Pavlom II. Zdroj: katolickenoviny.sk/z archívu JT

Tento silný moment mal kardinál Tomko pred očami aj vo chvíli, keď kľačal pri posteli zosnulého Jána Pavla II. „Pobozkal som mu ruku, ktorú som ešte od biskupskej vysviacky cítil na svojej hlave. To je niečo, čo zostáva. A keď si na to spomínam, jednoducho mi vytrysknú slzy. Spojivo, ktoré sa nadviaže medzi svätencom a svätiacim pri vkladaní rúk, tým viac, že to bol tento pápež, je niečo také hlboké, čo zostáva zapísané v srdci,“ zaspomínal si kardinál v knihe rozhovorov Na životných cestách (SSV, 2008).

Počas pontifikátu Jána Pavla II. bol kardinál jednou z najvýznamnejších postáv Vatikánu. Pápež ho menoval za generálneho sekretára Synody biskupov, neskôr 16 rokov viedol Kongregáciu pre evanjelizáciu národov.

Po odovzdaní funkcie prefekta však neodišiel na zaslúžený dôchodok, ale stal sa predsedom výboru na prípravu Medzinárodných eucharistických kongresov. Ešte ako 84-ročný bol pápežským legátom na kongrese v Quebecu. Benedikt XVI. ho ako 88-ročného poveril, aby sa stal členom komisie vyšetrujúcej kauzu Vatileaks. Bolo to dôkazom jeho vitality a erudovanosti aj vo vyššom roku.

Červená niť života. Pri príležitosti kardinálových 85. narodením vyšla už spomínaná kniha rozhovorov Na životných cestách. Nebolo jednoduché nahovoriť kardinála, aby spísal svoju životnú cestu.

„Mám si držať spomienky len pre seba? Zo skromnosti alebo z obavy, ako si niekto vysvetlí takýto druh autobiografie? Mám ešte veľa vecí, jednoduchých, celkom ľudských a osobných. Mám ich zverejniť na úžitok alebo kritiku verejnosti? Alebo majú so mnou odísť do hrobu?“ opisuje v úvode svoje pocity.

Napokon sa nechal presvedčiť. Vybral si Mariána Gavendu, dlhoročného hovorcu Konferencie biskupov Slovenska, aby mu kládol otázky. Kniha vznikla počas prechádzok v prírode z 56 hodín spoločného rozprávania.

Kardinál nám v nej zanechal svoj vzácny pohľad na dôležité medzníky vo svojom osobnom živote, ale aj na udalosti v cirkvi a spoločnosti. Celou knihou sa nesie akási „červená niť“, ktorú utkával Boh v jeho živote. Cez spleť životných ciest a príhod poukazuje na tajomnú ruku Boha, ktorú nad sebou stále pociťoval.  

„Dúfam, že každý si v knihe nájde niečo užitočné pre seba. A začne si všímať aj svoju vlastnú ,červenú niť‘ alebo si naraz uvedomí láskavú neviditeľnú Božiu ruku nad svojou hlavou,“ to bolo kardinálovo prianie.

Možno je teraz ten čas zobrať si jeho prianie k srdcu a pozrieť sa na to, ako sa to naše klbko odvíja na doposiaľ odbehnutom úseku cesty.

Inzercia

Ďalšie udalosti v skratke

Pohrebnú svätú omšu za zosnulého kardinála Jozefa Tomka celebroval v Bazilike svätého Petra kardinál Giovanni Battista Re. Záverečné obrady viedol osobne pápež František.

Telo kardinála Tomka je už na Slovensku vystavené na verejnú úctu. Bude pochovaný v Katedrále svätej Alžbety v Košiciach. Omša s pohrebnými obradmi sa uskutoční v utorok 16. augusta, hlavným celebrantom bude emeritný pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka.

Plány stretnutia pápeža Františka s moskovským patriarchom Kirillom, ktoré sa malo uskutočniť tohto roku v Jeruzaleme, sú podľa vatikánskeho štátneho sekretára Pietra Parolina nateraz odložené.

Na Ukrajine prichádza na omše čoraz viac ľudí. Podľa biskupa v Odese Stanislava Šyrokoraďuka, odkedy sa začala ruská invázia na Ukrajinu, vzrástol počet ľudí na liturgiách. V Odese je namiesto štyroch nedeľných omší šesť a ľudia prichádzajú aj na pobožnosti.

Celosvetové stretnutie anglikánov poznačili spory, štvrtina biskupov odmietla pricestovať. Kým naposledy boli kameňom úrazu biskupské svätenia žien, na tohtoročnej Lambethskej konferencii išlo o homozväzky. Viac v článku Imricha Gazdu.

Prefekt Dikastéria pre službu integrálnemu ľudskému rozvoju kardinál Michael Czerny slúžil svätú omšu v Osvienčime. Pripomenul si 80. výročie smrti svätej Edity Steinovej v koncentračnom tábore.

Nenechajte si ujsť

Knižná bodka

O niekoľko dní budeme sláviť sviatok nanebovzatia Panny Márie. Pripomíname si, že Mária, presvätá Bohorodička, bola s telom i dušou vzatá do neba.

Naše predstavy o nebeskej Panne Márii nám však môžu zatieniť obraz pozemskej Márie, ktorá je nám ľudsky bližšia a reálnejšia. Tak ako Máriu vyzdvihujeme, rovnako ju potrebujeme aj priblížiť, aby sme nechtiac nestratili živý vzťah k nej. Práve o tom píše biblistka Dagmar Kráľová v útlej knižočke Mária, naša ozajstná sestra. Kniha vyšla vo vydavateľstve Redemptoristi – Slovo medzi nami.

„Celé stáročia obliekame Pannu Máriu do ťažkých brokátových šiat, zdobíme ju korunkami, šperkami, ba i žezlom v rukách. Vysoko na oltároch pod jej nohy dávame mesiac a okolo hlavy veniec s hviezdami. Nie, nie je to chyba. Dokonca je to biblické, keď ju krášlime čnosťami a považujeme za Kráľovnú neba i zeme. No čo ak sa Mária v tom všetkom cíti ako mladý Dávid v Saulovom pancieri? Ak ju kladieme tak vysoko, nebadane ju môžeme – hoc s tým najsvätejším úmyslom – od seba vzďaľovať,“ píše saleziánka Dagmar Kráľová.

Každá doba potrebuje Máriu trochu inak. Tá naša túži po jej blízkosti, solidarite s nami. Aj táto knižka nám môže pomôcť hľadať Máriinu pozemskú tvár. Z nej ľahšie odhalíme, čím bola veľká v Ježišových očiach.

Prajem vám požehnaný víkendový čas!

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.