Benedikt XVI. čaká s blahorečením Pia XII.

Relátor procesu blahorečenia pápeža Pia XII., nemecký jezuita Peter Gumpel kritizoval pápeža Benedikta XVI., že otáľa s podpisom dekrétu umožňujúceho blahorečenie „vojnového“ pápeža. Informáciu priniesol taliansky denník Il Giornale.

Počas okrúhleho stola v jednom z kníhkupectiev vatikánskeho vydavateľstva Libreria Editrice Vaticana sa Gumpel vyjadril, že Benedikt XVI. nepodpísal dekrét umožňujúci blahorečenie Pia XII., pretože „je ovplyvnený viacerými stretnutiami, ktoré absolvoval s členmi niektorých židovských organizácií a ktorí mu jasne povedali, že ak urobí minimálny ústretový krok v prípade pápeža Pacelliho, vzťahy medzi Cirkvou a židmi by mohli byť definitívne a nastálo poškodené“. Gumpel zároveň uviedol, že Benedikt XVI. „veľmi obdivuje“ Pia XII. a „nemá nič proti procesu beatifikácie“.

O pár dní vatikánsky denník L´Osservatore Romano publikoval vyhlásenie hovorcu Svätej stolice Federica Lombardiho, v ktorom odmietol Gumpelove slová. Ak sa Benedikt XVI. rozhodol predĺžiť čas na štúdium života a diela Eugenia Pacelliho, je potrebné to „rešpektovať bez zasahovania prostredníctvom neopodstatnených a nemiestnych vyjadrení“. Podpis dekrétu je výhradnou právomocou pápeža a musí mu byť umožnené rozhodnúť sa absolútne slobodne, zdôraznil Lombardi.

Gumpel počas spomínaného okrúhleho stola pripomenul, že kardináli a biskupi, ktorí sú členmi Kongregácie pre kauzy svätých, sa ešte v máji 2007 jednohlasne podporili blahorečenie Pia XII. Napriek tomu Benedikt XVI. zatiaľ odmieta podpísať potrebný dekrét o jeho hrdinských cnostiach. Proces blahorečenia Pia XII. je tak v pokročilejšej fáze ako blahorečenie Jána Pavla II., kde sa rozhodnutie kardinálov a biskupov z kongregácie očakáva až začiatkom jesene. Gumpel v minulosti kritizoval prehnanú rýchlosť procesu vedúceho k blahorečeniu poľského pápeža.

Nemecký jezuita sa domnieva, že postupne začínajú prevažovať pozitívne interpretácie pontifikátu Pia XII. a vyjadril nádej, že túto skutočnosť vezme Benedikt XVI. do úvahy. Citoval aj slová rímskeho rabína Riccarda Di Segniho, podľa ktorého nemožno zodpovednosť za naťahujúci sa proces blahorečenia Pia XII. hádzať na židovské organizácie, pretože je to predovšetkým vnútorný problém Katolíckej cirkvi.

Zdroj: Il Giornale

Foto: rorate-caeli.blogspot.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo