Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. august 2022, 09:00

Na Kalvárii v Nitre vrcholí tradičná mariánska púť

Svätú omšu pre maďarsky hovoriacich veriacich v sobotu celebroval budapeštiansko-ostrihomský arcibiskup a maďarský prímas Péter kardinál Erdö. Celebrantom nedeľnej omše je nitriansky diecézny biskup Viliam Judák.

Na nitrianskej Kalvárii sa počas víkendu koná tradičná mariánska púť pri príležitosti sviatku Nanebovzatia Panny Márie. Pre pútnikov je v sobotu 13. augusta a nedeľu 14. augusta pripravený pestrý duchovný program a možnosť pristúpenia k sviatosti zmierenia počas oboch dní, informovalo Biskupstvo Nitra.

Hlavnými celebrantami svätých omší boli v sobotu pre maďarsky hovoriacich veriacich budapeštiansko-ostrihomský arcibiskup a maďarský prímas Péter kardinál Erdö, v slovenskom jazyku pomocný nitriansky biskup Peter Beňo.

V nedeľu púť vyvrcholí slávnostnou svätou omšou, ktorú bude celebrovať nitriansky biskup Viliam Judák.

Na bezpečný priebeh púte budú dohliadať aj policajti. Polícia upozorňuje, že v okolí Kalvárie budú uzatvorené príjazdové ulice Kalvárska, Misionárska, Pútnická a Mariánska dolina. Pre potreby parkovania pútnikov a návštevníkov púte polícia odporúča využiť parkovacie miesta pod diaľničným mostom na Priemyselnej ulici, parkoviská pred mestským, okresným úradom a v priľahlých uliciach.

Vedenie Fakultnej nemocnice Nitra ponúka parkovanie na verejnom parkovisku, vstup z Rázusovej ulice, kde je približne 110 parkovacích miest, v areáli nemocnice, vstup zo Špitálskej ulice, kde je v priestoroch bývalého mobilného odberového miesta približne 45 parkovacích miest a pozdĺž nemocnice na Ulici 8. mája. Na vybraných miestach budú parkovanie usmerňovať označení usporiadatelia.

Pohybovo hendikepovaným osobám bude umožnené nechať sa vyviezť na Kalváriu súkromným vozidlom, prípadne môžu využiť taxislužbu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Maďarskí biskupi aktívne vyzývajú katolíkov v krajine, aby zodpovedali otázku o svojom náboženskom vyznaní pri sčítaní ľudu, ktoré od októbra. Cirkev bude aj prostredníctvom plagátov a videoposolstiev na celoštátnej úrovni povzbudzovať katolíkov, aby uviedli svoju náboženskú príslušnosť v sčítaní ľudu. U našich južných susedov pokračuje rast katolíckeho školského a vzdelávacieho systému. Viac v texte Jána Krupu.

pred 15 hodinami

Spor predsedu nemeckých biskupov a kardinála

Kardinál Koch vidí paralelu medzi synodálnou cestou a cirkvou v období nacizmu

Prefekt vatikánskeho dikastéria porovnal diskusie v nemeckej cirkvi s diskusiami v cirkvi počas nacizmu. Nahneval tým predsedu nemeckých biskupov, ktorý žiadal ospravedlnenie. Kardinál reagoval, že sa nikoho nechcel dotknúť, ale za svojou kritikou si stojí. Všetko vyvrcholilo zrušením plánovaného programu kardinála v Nemecku.

pred 19 hodinami

„Nebojte sa zašpiniť si ruky v službe tým, ktorí to najviac potrebujú, a ľuďom, s ktorými sa nepočíta,“ povedal pápež František účastníkom generálnej kapituly redemptoristov. Vyše stovke členov 26. generálnej kapituly Kongregácie Najsvätejšieho Vykupiteľa, zídených z 85 krajín, sa pápež František krátko prihovoril spontánnymi slovami v španielčine a pripravený príhovor im odovzdal na papieri. (vaticannews)

pred 22 hodinami

Počet kardinálov voličov sa od 1. októbra znížil na 129, keďže taliansky kardinál Giuseppe Bertello sa dožíva 80 rokov. Na konkláve sa totiž môžu zúčastniť iba kardináli mladší ako 80 rokov. Kardinálske kolégium má v súčastnosti 226 členov. (ekai)

01. október 2022, 00:30

Americký pravoslávny arcibiskup Elpidophoros (Lambriniadis) vyzval na stiahnutie všetkých tureckých jednotiek zo severnej časti Cypru. „Nikdy neprestaneme v našom boji, kým nedosiahneme náš spravodlivý cieľ, ktorým nie je nič iné ako oslobodenie nášho Cypru a existencia zjednoteného a prosperujúceho Cypru,“ povedal jeden z najvýznamnejších duchovných Konštantínopolského ekumenického patriarchátu. (kathpress)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.