Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. august 2022, 15:17

Rektor slovenského kolégia v Ríme

Kardinál Tomko sa vždy veľa pýtal a pozorne počúval aj mladších (+ foto)

Kardinál Tomko sa vždy veľa pýtal a pozorne počúval aj mladších (+ foto)

Kardinál Jozef Tomko v rozhovore s rektorom Pavlom Zvarom. Zdroj: súkromný archív P.Z.

Vždy, keď som sa s ním stretol, tak jeho prvé otázky smerovali k situácii na rodnom Slovensku, hovorí o zosnulom kardinálovi rektor Pavol Zvara.

Kardinál Jozef Tomko sa dožil vysokého veku aj vďaka tomu, že bol stále veľmi aktívny, uviedol pre Svet kresťanstva rektor Pápežského slovenského kolégia sv. Cyrila a Metoda v Ríme Pavol Zvara.

„Snažil sa zachovať si pravidelný program, každý deň, bez výnimky: svätá omša, modlitba, štúdium, lektúra, pravidelná prechádzka, primeraný odpočinok, ale i živý záujem o súčasné dianie,“ povedal kňaz Žilinskej diecézy, ktorý na čele slovenského kolégia v Ríme stojí od roku 2016.

„Na toto miesto, ktoré bolo akoby jeho dieťaťom, chodil skutočne rád. Kým mohol šoférovať, tak prichádzal svojím autom, a to až do svojich 96 rokov. Neskôr sme ho vozievali. Rád tu pookrial v kruhu kňazov a rehoľných sestier. A bola to vždy aj príležitosť pospomínať na minulé časy. Rád sa delil so svojimi skúsenosťami, ale pozorne načúval aj mladším generáciám,“ zaspomínal si kňaz Zvara.  

„Vždy, keď som sa s ním stretol, tak jeho prvé otázky smerovali k situácii na rodnom Slovensku. Čo je nové, čím žije cirkev u nás, aký je život viery, čím žijú bežní ľudia. A potom pozorne počúval. Navštevovali ho tu naozaj mnohí ľudia zo Slovenska, ale aj zo slovenskej diaspóry,“ dodal rektor Zvara.

Inzercia

Zdroj: súkromný archív P.Z. (4x)

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami

Americký pravoslávny arcibiskup Elpidophoros (Lambriniadis) vyzval na stiahnutie všetkých tureckých jednotiek zo severnej časti Cypru. „Nikdy neprestaneme v našom boji, kým nedosiahneme náš spravodlivý cieľ, ktorým nie je nič iné ako oslobodenie nášho Cypru a existencia zjednoteného a prosperujúceho Cypru,“ povedal jeden z najvýznamnejších duchovných Konštantínopolského ekumenického patriarchátu. (kathpress)

29. september 2022, 19:07

„Vojna nerieši problémy medzi národmi,“ napísali ruskí katolícki biskupi po ohlásení mobilizácie v krajine. Biskupi vo svojom apele napísali, že „ostrá konfrontácia na Ukrajine sa premenila na vojenský konflikt, ktorý si vyžiadal tisíce obetí, podkopáva dôveru a jednotu medzi štátmi a národmi a ohrozuje existenciu celého sveta“. Biskupský dokument podpísaný moskovským arcibiskupom Paolom Pezziegom končí výzvou pre ruských katolíkov na modlitbu a pôst. (nedziela.pl/ekai)

29. september 2022, 15:39

Slovenský gréckokatolícky kňaz Peter Fuča sa stal protosynklom (generálnym vikárom) Gréckeho apoštolského exarchátu. Slovenský kňaz zložil za prítomnosti biskupa Manuela Nina a kňazov slúžiacich v exarcháte prísahu. Slovák pôsobí v Grécku od roku 2017, keď ho biskup vymenoval aj za ekonóma exarchátu. Do novej funkcie bol vymenovaný po tom, ako jeho predchodca protosynkel Stefan Maragos odišiel do večnosti 4. septembra tohto roka.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.