Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. august 2022, 07:10

Pre pohreb kardinála Tomka v Košiciach môže byť nápor na cestách

Mesto Košice odhaduje, že prísť môže približne 100 autobusov s pútnikmi z celého Slovenska. Pre osobnú automobilovú dopravu je pripravené záchytné parkovisko pri Steel Aréne.

Polícia v súvislosti s poslednou rozlúčkou so zosnulým kardinálom Jozefom Tomkom v Košiciach nepristúpi k realizácii mimoriadnych dopravných opatrení. Upozorňuje však, že na cestách bude zvýšený pohyb a môžu sa tvoriť aj kolóny. Pre TASR to uviedla košická krajská policajná hovorkyňa Lenka Ivanová.

Mesto Košice odhaduje, že prísť môže približne 100 autobusov s pútnikmi z celého Slovenska. Podľa aktualizovaných informácií budú autobusy prichádzať na autobusovú stanicu, kde ľudí vyložia.

„Veriaci sa presunú pešo cez Mestský park a Mlynskú ulicu priamo k Dómu sv. Alžbety, čo je pešou chôdzou približne desať minút pri prekonaní vzdialenosti 750 metrov. Dobrovoľníci budú ľudí usmerňovať už od ich príchodu na autobusovú stanicu a nasmerujú ich do centra mesta,“ povedal pre TASR hovorca mesta Dušan Tokarčík s tým, že všetky autobusy, ktoré dovezú účastníkov poslednej rozlúčky, budú smerované ku Košickej futbalovej aréne.

Pre osobnú automobilovú dopravu je pripravené záchytné parkovisko pri Steel Aréne. „Ani odtiaľ to veriaci nemajú ďaleko, prejsť musia 1100 metrov, čo im potrvá približne 14 minút,“ dodal.

Hovorkyňa Dopravného podniku mesta Košice Vladimíra Petrušová pre TASR potvrdila, že pre pohrebné obrady neplánujú posilniť spoje či zaviesť špeciálnu linku, prípadne kyvadlovú dopravu. Premávať budú podľa platného cestovného poriadku. Tým, ktorí na poslednú rozlúčku prídu osobnými autami, odporúča polícia využiť práve parkovacie domy, prípadne parkoviská pred obchodnými centrami. Podľa Ivanovej tak môžu predísť kolíziám na parkoviskách pred obytnými blokmi, ako aj konfliktom s rezidentmi.

Polícia zároveň upozorňuje širokú verejnosť, ktorá bude smerovať na miesto poslednej rozlúčky, aby rešpektovala pokyny organizátorov, ale i policajtov, ktorí ich navedú a usmernia na najkratšiu trasu do Dómu sv. Alžbety, kde sa uskutočnia pohrebné obrady. Pripomína, že priestory katedrály budú prioritne vyčlenené pre cirkevných hodnostárov a delegácie. Apeluje aj na zvýšenú opatrnosť v súvislosti s prípadnými vreckovými zlodejmi.

Tomko bol najstarším členom kardinálskeho zboru a jediným slovenským kardinálom. Zomrel vo veku 98 rokov v pondelok (8. 8.) vo svojom byte v Ríme. Pochovaný bude v Katedrále svätej Alžbety v Košiciach, kde má pripravenú hrobku. Omša s pohrebnými obradmi sa uskutoční v utorok so začiatkom o 11.00 h.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 16 minútami

Moskovský patriarcha Kirill dúfal v „strategické spojenectvo s Rímom“ na podporu svojej náboženskej legitimizácie ruskej invázie na Ukrajine. Vyhlásil to prefekta Dikastéria pre podporu jednoty kresťanov kardinál Kurt Koch v rozhovore pre švajčiarsky denník Neue Zürcher Zeitung. Podľa neho bol moskovský patriarcha presvedčený, že „osobitným poslaním Ruska je brániť kresťanské hodnoty pred dekadentným Západom“, a preto mu počas návštevy v Moskve ponúkol strategické spojenectvo na obranu tieto hodnoty. (ekai.pl)

pred 4 hodinami

Občania švajčiarskeho kantónu Lucern jednoznačne odmietli štátny príspevok na výstavbu nových kasární Švajčiarskej gardy vo Vatikáne. Proti bolo 71,5 percenta obyvateľov, volebná účasť bola 56 percent. To znamená, že kantón nesmie prispieť 400-tisíc frankmi na výstavbu nových kasárni. Na rozdiel od Lucernu prisľúbilo finančné prostriedky 17 švajčiarskych kantónov a aj federálna vláda. (kathpress)

pred 18 hodinami
25. september 2022, 11:24

„Vysluhovanie sviatostí je až čerešnička na torte. Je to pomerne vysoký a náročný cieľ, pretože k nemu vedie dlhá cesta cez ohlasovanie Božieho slova,“ hovorí kňaz Peter Štieber, ktorý pôsobí ako školský kaplán na Gymnáziu sv. Mikuláša v Prešove. V rozhovore zároveň priznáva, že prítomnosť kňaza v škole niektorých provokuje a možno by boli radšej, keby tam toho kňaza nestretli. Viac rozhovore kolegyne Moniky Ostrovskej.

25. september 2022, 08:28

Cirkev si pripomína 108. svetový deň migrantov a utečencov. Tohtoročná téma je o vytváraní budúcnosti spolu s nimi, ktorú pápež predstavil ešte vo februári. Pápež zvolil túto tému, aby zdôraznil záväzok, ktorý sme všetci povolaní prijať, aby sme budovali budúcnosť, ktorá zodpovedá Božiemu plánu a nikoho nevylučuje.

 

24. september 2022, 18:30

V USA bola postrelená 84-ročná pro-life dobrovoľníčka počas toho, keď rozdávala po domoch letáky a hovorila ľuďom o návrhu zákona, ktorý urýchli v štáte v Michigan interrupcie. Žena z Lake Odessa bola strelená do chrbta, keď odchádzala z jedného domu po búrlivom rozhovore. Páchateľ, ktorý dobrovoľníčku strelil, však do rozhovoru nebol zapojený a pro-life dobrovoľníci, ktorí boli s postrelenou, nepoznajú identitu páchateľa ani jeho motív. (CNA)

24. september 2022, 16:10

Nový akademický rok na Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulte UK v Bratislave a nový formačný rok v seminári nebudú veľmi jednoduché, naznačil to arcibiskup Stanislav Zvolenský. „Zvonka nás čakajú iste náročné mesiace, dokonca sa už naznačuje aj pre ťažkosti s energiami, že by mohlo byť prerušené prezenčné vyučovanie, tak uvidíme, necháme sa prekvapiť,“ povedal bratislavský metropolita pri otvorení nového akademického roka. (tkkbs/rádio lumen)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.