Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. august 2022, 14:39

Ruženec je extrémistický symbol, píše americký magazín

Ruženec je extrémistický symbol, píše americký magazín

Foto: Pixabay

Autor textu uvádza, že ruženec sa na internete stal symbolom boja proti širšej akceptácii LGBTQ životného štýlu v rámci Katolíckej cirkvi a ďalším progresívnym ideám.

Komentár na webe magazínu The Atlantic tvrdí, že ruženec je „extrémistickým symbolom“, ktorý má pre „radikálne tradicionalistických katolíkov“ militaristický význam.

Autor textu Daniel Panneton uvádza, že ruženec sa na internete stal symbolom boja proti širšej akceptácii LGBTQ životného štýlu v rámci Katolíckej cirkvi a ďalším progresívnym ideám. „V tých rukách je všetkým možným, len nie posvätným,“ napísal.

Spomína aj výrok pápeža Františka, ktorý v roku 2020 uviedol, že „neexistuje cesta ku svätosti bez duchovného boja“.

Panneton neostal pri kritike internetového používania ruženca ako katolíckeho symbolu a spochybnil aj katolícku ideu mužnosti.

Inzercia

„Toto spojenie mužnosti a militantnosti má korene v rozšírenejších obavách o katolícku mužnosť. Myšlienka, že je v kríze, má medzi vysokými predstaviteľmi cirkvi a laickými organizáciami určité opodstatnenie,“ uviedol.

Katolícki používatelia internetu na komentár ostro zareagovali. Niektorí, ako napríklad reportér Jeremiah Poff, sa začali hrdiť titulom „ružencový extrémista“.

„Ruženec bude existovať aj o tisíc rokov, na rozdiel od The Atlantic,“ napísal katolícky kňaz Alex Olszewski.

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Občania švajčiarskeho kantónu Lucern jednoznačne odmietli štátny príspevok na výstavbu nových kasární Švajčiarskej gardy vo Vatikáne. Proti bolo 71,5 percenta obyvateľov, volebná účasť bola 56 percent. To znamená, že kantón nesmie prispieť 400-tisíc frankmi na výstavbu nových kasárni. Na rozdiel od Lucernu prisľúbilo finančné prostriedky 17 švajčiarskych kantónov a aj federálna vláda. (kathpress)

pred 17 hodinami
25. september 2022, 11:24

„Vysluhovanie sviatostí je až čerešnička na torte. Je to pomerne vysoký a náročný cieľ, pretože k nemu vedie dlhá cesta cez ohlasovanie Božieho slova,“ hovorí kňaz Peter Štieber, ktorý pôsobí ako školský kaplán na Gymnáziu sv. Mikuláša v Prešove. V rozhovore zároveň priznáva, že prítomnosť kňaza v škole niektorých provokuje a možno by boli radšej, keby tam toho kňaza nestretli. Viac rozhovore kolegyne Moniky Ostrovskej.

25. september 2022, 08:28

Cirkev si pripomína 108. svetový deň migrantov a utečencov. Tohtoročná téma je o vytváraní budúcnosti spolu s nimi, ktorú pápež predstavil ešte vo februári. Pápež zvolil túto tému, aby zdôraznil záväzok, ktorý sme všetci povolaní prijať, aby sme budovali budúcnosť, ktorá zodpovedá Božiemu plánu a nikoho nevylučuje.

 

24. september 2022, 18:30

V USA bola postrelená 84-ročná pro-life dobrovoľníčka počas toho, keď rozdávala po domoch letáky a hovorila ľuďom o návrhu zákona, ktorý urýchli v štáte v Michigan interrupcie. Žena z Lake Odessa bola strelená do chrbta, keď odchádzala z jedného domu po búrlivom rozhovore. Páchateľ, ktorý dobrovoľníčku strelil, však do rozhovoru nebol zapojený a pro-life dobrovoľníci, ktorí boli s postrelenou, nepoznajú identitu páchateľa ani jeho motív. (CNA)

24. september 2022, 16:10

Nový akademický rok na Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulte UK v Bratislave a nový formačný rok v seminári nebudú veľmi jednoduché, naznačil to arcibiskup Stanislav Zvolenský. „Zvonka nás čakajú iste náročné mesiace, dokonca sa už naznačuje aj pre ťažkosti s energiami, že by mohlo byť prerušené prezenčné vyučovanie, tak uvidíme, necháme sa prekvapiť,“ povedal bratislavský metropolita pri otvorení nového akademického roka. (tkkbs/rádio lumen)

24. september 2022, 12:34

Talianske Assisi, ktoré je už niekoľko dní dejiskom „Františkovej ekonomiky“, v sobotu dopoludnia privítalo pápeža. Svätý Otec prišiel na stretnutie s mladými ekonómami a podnikateľmi z viac ako sto krajín celého sveta. Účastníci projektu „Františkova ekonomika“ spolu s pápežom podpísali na konci stretnutia spoločnú dohodu, v ktorej sa zaväzujú, že vynaložia svoj život na to, aby sa ekonomika dneška a zajtrajška stala ekonomikou evanjelia. (vaticannews)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.