
Foto - Postoj/Tomáš Puškáš
„Bol to pre mňa veľký zážitok,“ povedal na brífingu o smútočnej slávnosti kardinál Dominik Duka. Dodal, že mu netiekli len slzy, ale aj pot: „Ale práca v cirkvi nemôže byť bez potu.“ Košický arcibiskup Bernard Bober zdôraznil, že hoci išlo o smútočnú udalosť, pre všetkých zúčastnených bola zároveň pozvaním k tomu, aby zosnulého kardinála nielen obdivovali, ale aj napodobňovali.
Dnes treba vedieť
Synoda na Slovensku
Biskupi, lídri spoločenstiev, rehoľníci aj aktívni laici diskutovali o cirkvi
Cieľom podujatia v Nimnici, na ktoré prišlo 160 účastníkov, bolo prehĺbenie vzájomnej komunikácie, výmena informácií a pohľadov a tiež zbieranie pastoračných podnetov.
„U nikoho z cirkevných predstaviteľov ani z tých katolíkov, ktorí majú určitý rešpekt v spoločnosti, nebol ani náznak podporovania Andreja Babiša alebo odporu voči Petrovi Pavlovi, ale naopak, napríklad biskup Malý alebo biskup Holub ho verejne podporili. Ja som ho podporil tiež,“ povedal teológ a kňaz Tomáš Halík pre denník Postoj. Podľa neho by cirkev mala vstúpiť do vecí, pri ktorých ide o zásadné morálne hodnoty, čo bol aj tento prípad.
Pápež vysvetlil výroky o hriechu a homosexualite
Mal som na mysli učenie, že každý sexuálny akt mimo manželstva je hriech
František pripísal zmätočný výrok konverzačnému tónu rozhovoru.
Pápež František nebude vypovedať v súdnom procese o hospodárení Štátneho sekretariátu v kauze londýnskej nehnuteľnosti, čo sa dalo predvídať napriek tomu, že niektorí z obžalovaných by to chceli. Zrejme nebude medzi svedkov predvolaný ani štátny sekretár kardinál Pietro Parolin. Vyplýva to z posledných dvoch pojednávaní, ktoré sa konali v januári. Aj po 43. a 44. pojednávaní v kauze stále vyvstáva otázka, akým spôsobom a do akej miery bol o kauze informovaný pápež, o čom vypovedajú niektorí svedkovia. (aci stampa)
Za krízou rodiny je nevedomosť o manželstve, povedal pápež sudcom Rímskej róty
Medzi sudcami, ktorým Svätý Otec hovoril o tajomstve a kráse manželského zväzku, bol aj slovenský dominikán Konštanc Adam.
Na evanjelickej fare v poľských Katoviciach došlo ráno k výbuchu plynu, pri ktorom zahynuli dvaja ľudia, časť budovy sa zrútila. V čase nešťastia bolo na starej evanjelickej fare deväť osôb. V nemocnici skončili štyria ľudia, z toho dve deti. Farár v čase nešťastia nebol doma, v nemocnici skončila rodina kaplána. Podľa vyhlásenia Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania majú hospitalizované osoby ľahké popáleniny. V budove bývali aj rodiny ukrajinských utečencov, ktoré sú našťastie v poriadku. (tvn24)
Obraz zniszczeń chwilę po eksplozji został nagrany przez jednego ze świadków.
Uverejnil používateľ TVN24 Piatok 27. januára 2023
Gréckokatolíci si v sobotu v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove slávením archijerejskej svätej liturgie pripomenú 15. výročie zriadenia Gréckokatolíckej metropolie sui iuris na Slovensku. Svätej liturgii o desiatej dopoludnia bude predsedať vladyka Peter Rusnák, bratislavský eparcha a apoštolský administrátor sede vacante Prešovskej archieparchie a homíliu prednesie apoštolský nuncius Nicola Girasoli. Do Prešova príde viac ako dvadsať biskupov zo Slovenska a zahraničia. (grkatpo.sk)
Dôvod Benediktovej rezignácie
Pápež v liste pred smrťou napísal, že odstúpil pre nespavosť
Emeritný pápež poslal niekoľko týždňov pred smrťou list svojmu životopiscovi Petrovi Seewaldovi, kde sa doslova píše, že „ústredným motívom rezignácie bola nespavosť, ktorá ma nepretržite sprevádza od Svetových dní mládeže v Kolíne nad Rýnom“. Tie boli v roku 2005.
Španielske úrady vyšetrujú útoky mačetou pred kostolom ako terorizmus
Pri útoku prišiel o život kostolník a najmenej štyri osoby utrpeli zranenia.
Nová poštová známka pripomenie Benedikta XVI. Vatikánska poštová a filatelistická služba pripravila špeciálnu poštovú známku pri príležitosti jedného mesiaca od úmrtia emeritného pápeža Benedikta XVI. Známka bude vydaná 31. januára 2023. (vaticannews)