Kardinál Newman čoskoro blahorečený

Pápež Benedikt XVI. začiatkom júla schválil dekrét potvrdzujúci zázrak vykonaný na príhovor známeho anglického kardinála a konvertitu Johna Henryho Newmana (1801 – 1890). Tým sa otvorila cesta k jeho blahorečeniu.

Podľa vatikanistky britského denníka Times Ruth Gledhill je veľmi pravdepodobné, že „najznámejší anglický konvertita na rímskokatolícku vieru“ bude vyhlásený za blahoslaveného už na jar budúceho roku. Špekuluje sa o tom, či sa tak stane v Ríme alebo Benedikt XVI. pri tejto príležitosti navštívi Veľkú Britániu. Newman by sa tak stal prvým anglickým svätcom od reformácie, ktorý nezomrel mučeníckou smrťou.

Zázrak, ktorý je pripísaný príhovoru kardinála Newmana sa stal v roku 2001, kedy bol zázračne vyliečený americký diakon a otec troch detí Jack Sullivan, ktorému hrozilo ochrnutie z dôvodu porušenia niektorých nervov. Od roku 2000 sa Sullivan prosil Newmana o pomoc pri uzdravení.

Newman ešte pred svojou konverziou v roku 1845 založil v rámci Anglikánskej cirkvi tzv. Oxfordské hnutie Oxford Movement), ktoré sa pokúšalo o návrat ku katolíckym koreňom. Jeho obhajoba katolicity Anglikánskej cirkvi býva označovaná ako anglokatolicizmus. Dôvody svojej konverzie opísal vo svojom diele Obrana môjho života (Apologia Pro Vita Sua, 1865-66). Za kardinála ho v roku 1879 vymenoval pápež Lev XIII.

Newmanov príklad priviedol ku konverzii na katolicizmus aj ďalšieho slávneho anglikána, spisovateľa Gilberta Keitha Chestertona (1874 – 1936). Stále hlasnejšie sa hovorí o možnosti otvorenia jeho beatifikačného procesu.

Zdroj: Articles of Faith (Ruth Gledhill blog)

Foto: newmanreader.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo