Slovensko navštívil vplyvný kardinál. Obľubuje tridentskú liturgiu (Vatikánska sedma)

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Slovensko navštívil vplyvný kardinál. Obľubuje tridentskú liturgiu (Vatikánska sedma)

Kardinál Carlo Caffarra v uplynulých dňoch navštívil Slovensko, kde rozprával o postavení cirkvi v postmodernej spoločnosti. Foto - TK KBS/Peter Zimen

Emeritný bolonský arcibiskup Carlo Caffarra patrí medzi kritikov nemeckého kardinála Waltera Kaspera, pričom požíva rešpekt pápeža Františka.

Na konferencii KBS na tému Miesto Katolíckej cirkvi v postmodernej spoločnosti, ktorá sa uskutočnila uplynulý týždeň, sa zúčastnil aj vplyvný kardinál Carlo Caffarra. Rodák zo severného Talianska donedávna viedol Bolonskú arcidiecézu. Do jej čela ho ešte koncom roka 2003 vymenoval pápež Ján Pavol II., za kardinála ho v roku 2006 vymenoval pápež Benedikt XVI. Hoci kánonický vek 75 rokov, keď je každý biskup povinný podať rezignáciu, dosiahol už v roku 2013, pápež František ho ponechal v úrade až do októbra 2015.

To, že požíva veľkú dôveru pápeža Františka, dosvedčuje aj to, že sa na mimoriadnej a riadnej synode o rodine v rokoch 2014 a 2015 zúčastnil ako pápežský nominant. Názorovo pritom neinklinuje k pápežovmu obľúbencovi Walterovi Kasperovi, ale k prefektovi Kongregácie pre náuku viery Gerhardovi Ludwigovi Müllerovi.

Caffarra a Müller patria medzi prominentných konzervatívnych kardinálov, ktorí Kasperov návrh prístupu k rozvedeným a znovuzosobášeným katolíkom podrobili tvrdej kritike v knihe Vytrvať v Kristovej pravde (minulý rok vyšla aj v slovenčine). Jedným zo spoluautorov je aj slovenský arcibiskup Cyril Vasiľ. Konzervatívni kardináli si neskôr s Kasperom zapolemizovali aj v ďalšej publikácii Jedenásti kardináli hovoria o manželstve a rodine.


Kardinál Caffarra je jedným z kritikov nemeckého kardinála Waltera Kaspera. Foto – TK KBS/Peter Zimen

„Je potrebné začať procesy. Aké? V prvom rade každým možným spôsobom pomáhať mladým, aby sa vymanili zo situácie, v ktorej sa manželstvo už nejaví ako dobro. Lebo sme dospeli už do tohto bodu,“ vyzval 77-ročný kardinál aj na Slovensku.

V Caffarrovom životopise zaujme aj dlhoročné priateľstvo s kňazom, teológom a filozofom Luigim Giussanim, ktorý založil v Taliansku vplyvné hnutie Comunione e Liberazione, ako aj zmienka, že patrí medzi kardinálov celebrujúcich omšu v tridentskom ríte.

Kňaz z Titanicu bude možno blahorečený

Kňaz Thomas Byles bol jedným z pasažierov na slávnom Titanicu pri jeho prvej a poslednej plavbe z Anglicka do Spojených štátov. Keď sa loď začala v noci zo 14. na 15. apríla 1912 potápať, dostal dvakrát príležitosť nasadnúť na záchranný čln. Odmietol to. Namiesto toho ostal na palube spovedať ľudí a modliť sa s nimi.

Príbeh odvahy inšpiruje aj po viac ako sto rokoch. Súčasný správca farnosti sv. Heleny v Essexe, kde Byles kedysi pôsobil, ešte v minulom roku potvrdil začiatok procesu jeho blahorečenia. „Bol to mimoriadny muž, ktorý obetoval svoj život pre druhých. Veríme, že raz bude priradený do zoznamu svätých,“ povedal farár Graham Smith.

Štyridsaťdvaročný Byles bol jedným z 1 500 pasažierov, ktorí zahynuli pri najväčšej námornej tragédii v dejinách. Na parníku, o ktorom sa verilo, že je nepotopiteľný, cestoval do New Yorku na svadbu svojho mladšieho brata.

Pamätníci vo svojich svedectvách spomínajú, ako sa zachoval po tom, čo loď narazila do ľadovca a začala sa potápať uprostred Atlantického oceánu. „Po náraze nás okamžite zobudili a vyhnali z postelí,“ vracia sa k osudnej noci Helen Mary Mocklare, ktorá bola cestujúcou z tretej triedy. „Na chodbe lode sme zazreli kňaza Bylesa. Poznali sme ho, pretože sme niekoľkokrát boli na omši, ktorú slúžil každé ráno. Upokojoval ľudí a v blízkosti kormidla udeľoval rozhrešenie a požehnanie. Boli sme ohromení jeho rozvahou.“

Mocklareová tiež opísala, ako jeden z námorníkov vyzýval Bylesa, aby naskočil do záchranného člna. „Hoci mu bol lodník ochotný pomôcť, Byles dvakrát odmietol možnosť odísť. Nechcel opustiť loď, kým sa nepodarí odísť ostatným.“ Samotnej Mocklareovej sa podarilo naskočiť na jeden z posledných záchranných člnov. V spomienkach jej utkvelo, ako pri pomalom vzďaľovaní sa od lode počula Bylesov hlas vyslovujúci modlitby.

Nielen toto, ale aj ďalšie svedectvá sa nachádzajú na internetovej stránke http://www.fatherbyles.com/.

Jednou vetou

Čínskeho pastora s manželkou odsúdili za neodstránenie kríža zo strechy kostola.

Pápež František sa stretol s novým argentínskym prezidentom.

Pápež František prijal sedemtisíc talianskych podnikateľov.

Čechovi, ktorý dokumentoval prenasledovanie kresťanov v Sudáne, hrozí trest smrti.

Podľa organizácie Open Doors v rokoch 2006 – 2014 v Nigérii zavraždili 9-tisíc až 11 500 kresťanov.

Pápež František nečakane navštívil centrum pre liečbu narkomanov.

Počas nedávnej návštevy Mexika sa pápež stretol s viac ako 10,5 milióna obyvateľov.

Českí a moravskí biskupi strávili týždeň medzi trapistickými mníchmi.

Ku koncu februára končí vo funkcii riaditeľa Vatikánskeho rozhlasu Federico Lombardi a v úrade koordinátora apoštolských ciest Alberto Gasbarri.

Na sviatok Katedry sv. Petra slávili pracovníci Rímskej kúrie svoje jubileum pri príležitosti Svätého roka milosrdenstva.

Pápež František vyzval k zákazu trestu smrti a jeho nevykonávaniu počas Svätého roka milosrdenstva.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo