Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vatikánska sedma Svet kresťanstva
26. august 2022

Vatikánska sedma

Štyri dôvody, pre ktoré sa oplatí sledovať nasledujúce štyri dni vo Vatikáne

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Imricha Gazdu.

Štyri dôvody, pre ktoré sa oplatí sledovať nasledujúce štyri dni vo Vatikáne

Ilustračné foto - TASR/AP

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

  • aké špekulácie vyvolávajú víkendové udalosti vo Vatikáne,
  • že nový nuncius je už na Slovensku,
  • prečo pápež František pobúril ukrajinského veľvyslanca.

Vatikán čaká rušný víkend a začiatok nového týždňa. Počas štyroch dní sa uskutočnia hneď tri konzistóriá – teda oficiálne zasadnutia kardinálskeho zboru za účasti pápeža. A pomedzi to sa ešte František vyberie do starobylého mesta Aquila na hrob pápeža Celestína V., ktorý sa významným spôsobom zapísal do histórie.

Nabitý program. V sobotu o 16. hodine v Bazilike sv. Petra Svätý Otec počas riadneho verejného konzistória vymenuje 20 nových kardinálov, ktorých mená oznámil ešte koncom mája. Každý z nich dostane kardinálsky biret, prsteň a do správy jeden z rímskych kostolov, čím sa deklaruje ich spätosť s rímskym biskupom.

Vzápätí bude nasledovať druhé riadne verejné konzistórium, počas ktorého sa rozhodne o svätorečení dvoch blahoslavených: biskupa Giovanniho Battistu Scalabriniho a laika Artemida Zattiho. 

V nedeľu ráno sa pápež vyberie do Aquily, ktorú pred 13 rokmi postihlo veľké zemetrasenie s troma stovkami obetí. Súkromne navštívi miestnu katedrálu, ktorá je po ničivých udalostiach pre verejnosť stále uzavretá. Odtiaľ sa presunie do baziliky Santa Maria in Collemagio, v ktorej je pochovaný pápež Celestín V. Z jeho podnetu sa tu už viac ako sedem storočí slávi Celestínsky odpust (Perdonanza Celestiniana) spojený s rozsiahlymi plnomocnými odpustkami a František bude prvým pápežom, ktorý tu odslúži svätú omšu a otvorí Svätú bránu.

V pondelok a utorok bude program vo Vatikáne pokračovať mimoriadnym konzistóriom, počas ktorého budú kardináli diskutovať o reforme Rímskej kúrie, ktorú František inicioval vydaním apoštolskej konštitúcie Praedicate evangelium. Intenzívne štyri dni vyvrcholia v utorok večer v Bazilike sv. Petra spoločnou omšou pápeža Františka s novými aj ostatnými prítomnými kardinálmi.

Prečo tento pápežský program – síce nabitý, ale na prvý pohľad obyčajný – už dlhší čas vyvoláva veľkú pozornosť a vzbudzuje najrôznejšie očakávania? Sú tu štyri dôvody.

1. Úvahy o konci pontifikátu. Hlavným dôvodom sú špekulácie o konci Františkovho pontifikátu, ktoré nanovo rozvíril vyššie uvedenými udalosťami.

Po prvé, druhá polovica augusta (tzv. ferragosto) býva v Taliansku, a teda aj vo Vatikáne hlavným dovolenkovým obdobím. Napriek tomu sa František rozhodol zvolať kardinálov z celého sveta práve v tomto čase.

Po druhé, mimoriadne konzistórium, počas ktorého pápež s kardinálmi diskutujú o najpálčivejších témach, sa uskutoční po siedmich rokoch, len tretíkrát počas Františkovho pontifikátu. V minulosti sa už pritom objavili kritické hlasy, že súčasný pápež pred mimoriadnymi konzistóriami uprednostňuje omnoho užší poradný orgán – ním zriadenú Radu kardinálov. Jej výhodou je, že funguje flexibilnejšie, na druhej strane tým pravým „senátom“ Katolíckej cirkvi je kardinálsky zbor. A keď sa jeho členovia nestretajú, tak sa ani dobre nepoznajú, čo môže poznačiť priebeh budúceho konkláve.

Po tretie, v čase, keď budú kardináli zhromaždení v Ríme, si od nich pápež „odskočí“ do Aquily, aby si uctil svojho predchodcu, ktorý sa do dejín zapísal tým, že v 13. storočí odstúpil z pápežského stolca. Jeho krok napodobnil v roku 2013 až Benedikt XVI.

2. Nové normy pre emeritného pápeža. Kým Františkova rezignácia (aj keď možno nie bezodkladná, ale len avizovaná či naznačená) je v čase, keď už cirkev má jedného emeritného pápeža, priam nepredstaviteľná, ďalšie scenáre sú omnoho pravdepodobnejšie.

Už dlhšie sa hovorí o príprave nových noriem upravujúcich štatút emeritného pápeža, keďže jeho postavenie nebolo od nečakanej abdikácie pred deviatimi rokmi nikdy upravené a mnoho vecí sa aj v súčasnosti rieši za pochodu, pričom existuje predpoklad, že Benedikt XVI. nebude výnimkou.        

Napokon, samotný František začiatkom leta v rozhovore pre argentínsku televíziu Televisa avizoval, že „bude osožné veci lepšie vymedziť alebo ich lepšie vysvetliť“.

3. Úprava pravidiel konkláve. Ďalšou možnosťou je, že popri diskusii o aplikácii reformy Rímskej kúrie chce František s kardinálmi prediskutovať aj úpravu pravidiel konkláve.

Hovorí sa napríklad o zvýšení počtu kardinálov voliteľov alebo o tom, že by pápeža volili aj nekardináli. Nejde o žiadny prekvapivý nápad. Už pápež Pavol VI. uvažoval o povolení účasti predsedov biskupských konferencií na konkláve.

4. Dve prekvapenia. Kým predchádzajúce tri dôvody sú špekulatívne, štvrtý je úplne vecný. Kardinálsky zbor sa rozšíri o dve desiatky nových zaujímavých osobností (viac sme o nich písali na tomto mieste).

Pôvodne ich bolo až 21, ale emeritný arcibiskup belgického Gentu Luc Van Looy pápeža pred časom požiadal, aby kreovaný nebol. Urobil tak v reakcii na obvinenia, že nedostatočne vystupoval proti prípadom sexuálneho zneužívania.

Inzercia

Druhé prekvapenie prišlo len pred niekoľkými dňami, keď kardinál Angelo Becciu, ktorý v roku 2020 musel odstúpiť z pozície prefekta Kongregácie pre kauzy svätých, zriekol sa kardinálskych výsad a bol obžalovaný v kauze finančných machinácií, oznámil, že František ho pozval zúčastniť sa na konzistóriách. Podobné ústretové gesto urobil pápež aj minulý rok, keď s ním na Zelený štvrtok slúžil súkromnú omšu.

Aj keď aktuálne pozvanie Becciu vníma ako prinavrátenie kardinálskych právomocí, takáto interpretácia sa zdá byť príliš subjektívna a prehnaná. Tlačové stredisko Svätej stolice k tomu nevydalo ani riadok a súdny proces s ním pokračuje aj naďalej.    

Nadchádzajúce dni môžu priniesť vo Vatikáne veľa vzruchu. Ale možno František napokon prekvapí len tým, že tentoraz ničím neprekvapí. 

Ďalšie udalosti v skratke

Nový apoštolský nuncius Nicola Girasoli odovzdal prezidentke Zuzane Čaputovej poverovacie listiny, v bratislavskej katedrále slúžil so slovenskými biskupmi úvodnú omšu.

Ukrajinský veľvyslanec vo Vatikáne kritizoval pápeža za jeho označenie Darie Duginovej ako nevinnej obete vojny. Svätý Otec označil vojnu za šialenstvo a vyzval k odvráteniu rizika jadrovej katastrofy.

Pápež František sa s patriarchom Kirillom v Kazachstane nestretne, uviedol to vedúci Oddelenia pre zahraničné vzťahy Moskovského patriarchátu.

Všetok majetok Svätej stolice bude spravovať tzv. vatikánska banka (IOR), rozhodol pápež František.

Útoky na cirkev v Nikarague zo strany vlády Daniela Ortegu kritizuje pápež, generálny tajomník OSN aj biskupi z rôznych krajín.

Štyri rehoľné sestry, ktoré uniesli v Nigérii, boli po dvoch dňoch prepustené.

Nenechajte si ujsť

Knižná bodka

Dá sa na papieri zachytiť Božia milosť v živote človeka? A to navyše pútavým spôsobom? Knižný rozhovor Ako pierko na hladine (PiarPro, 2022) vás presvedčí, že áno.

Známy piarista Ján Hríb v nej odpovedá na otázky Petry Humajovej a stranu za stranou dokazuje, že „keď je život človeka husto popretkávaný Božím pôsobením a milosťou, môže sa stať svedectvom jasne odkazujúcim na veľkosť, krásu a dobrotu samotného Autora“.

Ako to v predhovore vystihla rehoľná sestra Timotea Šebeňová, FDC, kniha o pátrovi Jánovi tak napokon vôbec nie je o pátrovi Jánovi, ale „poukazuje na Toho, ktorému dovolil, aby ho niesol“.

Prajem vám milostiplný víkend!

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.