Filipínsky kňaz chce kandidovať za prezidenta. Biskupi sú proti

V nadchádzajúcich prezidentských voľbách chce kňaz Eddie Panlilio vyzvať úradujúcu prezidentku Gloriu Arroyo. Informovala o tom agentúra Zenit.

„Nerobím to kvôli sebe, ale preto, že som začul výzvu Boha,“ povedal filipínsky kňaz v nedávnom televíznom interview. Svoje „pevné rozhodnutie“ oznámil pred niekoľkými dňami počas opozičného mítingu. „Srdcom kňazského povolania je pre mňa milovať Boha a pracovať pre druhých, predovšetkým pre chudobných,“ uviedol Panlilio. Už dnes tento populárny kňaz zastáva funkciu guvernéra provincie Pampanga na severe krajiny. Aktuálna prezidentka Gloria Arroyo sa bude v roku 2010 usilovať už o svoj tretí mandát.

Konferencia filipínskych biskupov ihneď upozornila na kánon 285 Kódexu kánonického práva, podľa ktorého sa „klerikom zakazuje prevziať verejné úrady, s ktorými je spojená účasť na vykonávaní občianskej moci“. Sankciou za porušenie je zákaz vykonávať kňazskú službu. Biskupi zároveň vyzvali katolíckych laikov, aby viac participovali na politickom živote krajiny.

Podľa agentúry Zenit kňaz – politik rozdelil filipínskych katolíkov. Medzi jeho podporovateľov patria aj bývalí verbistickí seminaristi, odídení aj vysvätení, združení v iniciatíve Philippine Alliance of Xseminarians (PAX). Údajne je ich viac jako milión. PAX pre svojho kandidáta získava nielen financie, ale aj podporu jednotlivých kňazov a farností. Óscar Cruz, arcibiskup Lingayen-Dagupan už Panlilia vyzval, aby požiadal o svoju laicizáciu ešte pred začiatkom predvolebnej kampane, ktorá začne v novembri. Panlilio sa zatiaľ nevyjadril, či tak urobí. Oznámil však, že v prípade neúspechu chce pokračovať vo svojej kňazskej službe.

Podobnou situáciou prechádzal minulý rok aj Paraguaj. V aprílových prezidentských voľbách zvíťazil biskup Fernando Lugo, ktorý ešte v decembri 2006 požiadal Vatikán o svoju laicizáciu. Tá mu bola udelená v júli 2008, čím bol uvoľnený od všetkých povinností, ktoré obnáša kňazský stav, vrátane celibátu. Medzitým vyšlo najavo, že bývalý biskup je otcom dvojročného chlapca. Viac o tomto prípade nájdete tu a tu.

Zdroj: Zenit

Foto: jrbasa.blog.friendster.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo