Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
31. august 2022

Koaličná kríza

Splní SaS Matovičových desať podmienok? Viaceré sú pre ňu za čiarou

Zvyšovanie daní, schválenie dlhovej brzdy či dôchodky tak, ako ich chce Krajniak. OĽaNO pripravilo SaS trpký balíček podmienok.

Splní SaS Matovičových desať podmienok? Viaceré sú pre ňu za čiarou

Foto: TASR/Pavel Neubauer

Koaličná kríza sa dostala do ďalšieho dejstva. Dnes uplynul čas, ktorý dal šéf SaS Richard Sulík Igorovi Matovičovi na odchod z ministerstva financií. Konflikt sa však ani napriek tomu nevyriešil, práve naopak. Šéf OĽaNO totiž uviedol, že odstúpi, ak SaS splní desať podmienok.

Vo viacerých prípadoch ide o veci, ktoré strana dlhodobo blokuje alebo zo zásady odmieta. Je preto otázne, či na tieto body Sulík a jeho strana prikývne.

Rodinný balíček po novom

Prvou podmienkou je úprava takzvaného rodinného balíčka. Práve ten bol na začiatku tejto koaličnej krízy. Ministri ani poslanci SaS totiž návrh nepodporili, nepozdávalo sa im, že je neadresný a že samosprávy preň prídu o veľkú časť svojich príjmov.

Obzvlášť problematický bol príspevok na voľnočasové aktivity pre deti. No a práve ten by sa mal podľa dnes zverejnených podmienok meniť. Jeho účinnosť by sa mala posunúť na rok 2024 a dovtedy by mal byť namiesto neho zvýšený daňový bonus na dieťa a prídavok na dieťa.

Namiesto pôvodných 40 eur sa tak prídavok zvýši na 60 eur a daňový bonus porastie zo sto na 140 eur na každé dieťa.

Sulíkovej SaS veľmi prekážal výpadok príjmov samospráv, ktorý spôsobuje práve navýšenie daňového bonusu. Najnovšie by mal narásť ešte viac ako pôvodne. Obce by však už tento nárast nemali pocítiť, keďže OĽaNO v dokumente prisľubuje, že stratu príjmov spôsobenú touto zmenou štát obciam preplatí. Zvýšenie podpory rodín cez daňový bonus bol pre SaS v každom prípade vždy prijateľnejší ako zavádzanie krúžkovného a je teda možnosť, že na túto zmenu pristúpi.

Zvyšovanie daní a podpora dlhovej brzdy

SaS pravidelne opakuje, že zvyšovanie daní je pre stranu červenou čiarou a je pre ňu prístupné iba v prípade, že zároveň príde k zníženiu iných daní. Aj preto sa jej členovia rozhodli blokovať schválenie dlhovej brzdy. Podporia ju, až keď bude prijatá daňová brzda.

OĽaNO však teraz požaduje, aby bola dlhová brzda schválená bez akýchkoľvek dodatočných podmienok. Okrem toho žiada od SaS podporu zvýšenia viacerých daní.

Pre stranu Richarda Sulíka ide síce o červenú čiaru, posledné dni však ukázali, že súčasná situácia aspoň čiastočne túto čiaru posúva. Poslanci SaS totiž na najbližšie rokovanie parlamentu predložili viacero návrhov, ktoré zvyšujú dane, a niektoré sú dokonca podobné tým z dielne OĽaNO.

Strana Igora Matoviča požaduje napríklad zvýšenie dane na lieh a hazard. Už tu vidno prvý prienik, jeden z návrhov SaS totiž tiež obsahuje zvýšenie zdanenia určitých druhov internetového hazardu. Nejde o rovnaký návrh, zdá sa však, že by mohol existovať priestor na diskusiu. Vyššia daň na lieh by však zaťažila podnikateľov v oblasti výroby alkoholu, čo môže byť pre SaS neprijateľné.

Inzercia

OĽaNO taktiež žiada zvýšenie odvodu regulovaných subjektov, ako aj rozšírenie tejto kategórie. Aktuálne do nej spadajú firmy zaoberajúce sa výrobou, prepravou či dodávkou elektriny, plynu, tepla či spoločnosti v odbore vodohospodárstva. OĽaNO navrhuje zahrnúť do tejto kategórie aj podniky zaoberajúce sa vyberaním mýta či spoločnosti pôsobiace v oblasti vysielania a retransmisie.

Zvýšenie odvodu by viedlo k vyššiemu zdaneniu spoločností, ktoré aktuálne profitujú z vysokých cien energií, čo môže vyzerať ako dobrý nápad. Nie všetky regulované firmy však pôsobia v energetike a mohli by na zvýšenie doplatiť.

Taktiež má byť zavedená daň z ruskej ropy a z tranzitného plynovodu. SaS už dávnejšie uviedla, že daň z ruskej ropy podporí, ak bude zároveň znížená daň z motorových vozidiel. Čo sa týka plynovodu, návrh na jeho zdanenie predložili aj poslanci zo strany SaS.

Vo viacerých prípadoch vidieť, že i keď ide o zvyšovanie daní, bol by priestor na diskusiu, ktorý by mohol viesť ku kompromisu. Nepriamo to naznačil aj Richard Sulík, keď na zoznam podmienok reagoval s tým, že sú ochotní o ňom debatovať. Najprv by však musel odstúpiť Matovič z kresla ministra financií.

Dôchodok podľa Krajniaka

Ďalšou problematickou témou môže byť schválenie ústavného zákona o stabilite dôchodkového systému, čo je ďalšou podmienkou Matovičovho odstupu.

Tento návrh síce z celkového hľadiska bude viesť k zlepšeniu dlhodobej udržateľnosti systému, obsahuje však aj zavedenie rodičovského bonusu a možnosť odchodu do dôchodku po odpracovaní 40 rokov.

Voči týmto dvom bodom má SaS výhrady a v čase, keď sa prijímali, proti nim a hlavne proti rodičovskému bonusu aktívne bojovala. Strana dokonca nedávno prišla s vlastným návrhom reformy dôchodkového systému.

Richard Sulík dnes podal demisiu, ostatným ministrom zo svojej strany však odporučil, aby so svojou demisiou počkali do pondelka. Na podmienky z dielne OĽaNO reagoval tým, že je ochotný diskutovať, no najprv musí odísť Matovič. Čas mu dal do pondelka. Ďalej tak pokračujeme bez funkčnej vlády.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.