Pápež prijal patriarchu Pravoslávnej tewahedskej etiópskej cirkvi

Pápež František sa vo Vatikáne stretol s patriarchom Abunom Matthiasom I., ktorý stojí na čele starobylej pravoslávnej cirkvi v Etiópii.

Pravoslávna tewahedská etiópska cirkev má približne 35 miliónov členov a donedávna pri slávení liturgie používala starodávny jazyk ge´ez. V súčasnosti sa ako liturgický jazyk používa najmä amharčina, čiže oficiálny jazyk v Etiópii. Liturgia má koptský základ a je ovplyvnená sýrskou tradíciou. Zo židovstva cirkev prebrala obriezku, rituálne pravidlá pri stravovaní či dodržiavanie sabatu, uviedlo Tlačové stredisko Svätej stolice.

Pope Francis on Monday received the Patriarch of the Ethiopian Orthodox Tewahedo Church, Pope Matthias I, in the...

Zveřejnil(a) Vatican Radio - English Section dne 29. únor 2016 Zdieľať

„Sme spojení mocou krstu, ktorý nás včlenil do jedného Kristovho tela. Sme zjednotení vďaka viacerým spoločným prvkom našich bohatých mníšskych tradícií a liturgickej praxe. Sme bratia a sestry v Kristovi. Ako je zjavné, to, čo nás zjednocuje, je oveľa väčšie než to, čo nás rozdeľuje,“ povedal pápež v príhovore k patriarchovi.

Zhovárali sa aj o zavraždených príslušníkoch etiópskej pravoslávnej cirkvi, ktorých pred rokom v Líbyi zmasakrovali extrémisti z ISIS. „Posolstvo Vašej Svätosti a nedávne uznanie zmasakrovaných za mučeníkov malo pre našu cirkev obrovský význam,“ ocenil patriarcha pápežov postoj. „Ekumenizmus mučeníkov je pozvaním pre nás tu a teraz, aby sme spolu kráčali po ceste ku stále plnšej jednote,“ zdôraznil František.

Prečítajte si tiež
Pápež František o popravených etiópskych kresťanoch: Je to zverstvo
Po boku etiópskych kresťanov zomrel aj moslim Zdieľať

S hlavou etiópskych pravoslávnych veriacich sa v minulosti stretli aj Františkovi predchodcovia. Pápež Ján Pavol II. sa v roku 1993 stretol s patriarchom Abunom Paulosom I., ktorého Benedikt XVI. v roku 2009 pozval, aby vystúpil na Druhej biskupskej synode o Afrike. „V ranej cirkvi bolo bežnou praxou, že jedna cirkev vysielala svojich zástupcov na synody iných cirkví,“ uviedol František.

Pravoslávna tewahedská etiópska cirkev sa v rámci Medzinárodnej zmiešanej komisie pre teologický dialóg medzi Katolíckou cirkvou a východnými pravoslávnymi cirkvami zúčastňuje na ekumenických aktivitách. V roku 2012 stretnutie komisie hostil v Addis Abebe práve patriarcha Abuna Paulos I., ktorý zomrel v tom istom roku.

Patriarchu Abunu Matthiasa I. zvolili za novú hlavu cirkvi vo februári 2013, teda krátko pred zvolením pápeža Františka. Počas komunistického režimu v Etiópii musel opustiť krajinu a tri desaťročia žil v exile. Až do návratu v roku 1992 viedol diaspóru v krajinách Severnej Ameriky.
 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo