Pakistanskí moslimovia upaľujú kresťanov

Minimálne 6 kresťanov zhorelo zaživa počas útokov moslimov na kresťanské štvrte. Dvaja ďalší boli zastrelení. Kresťania vo viacerých pakistanských mestách vyšli do ulíc, aby odsúdili násilnosti (na obr.). Taliansky minister zahraničných vecí Franco Frattini žiada, aby sa situáciou zaoberala EÚ aj OSN. Informácie priniesla agentúra AsiaNews a taliansky denník Avvenire.

Bahamin Wala, Korian, Godžra. Katolícke a protestantské komunity žijúce v týchto troch pakistanských dedinách zažili počas júla opakované moslimské lynčovanie. Stovky moslimov vtrhli do ich domov, ktoré rabovali a pálili. Vo všetkých prípadoch stáli za útokmi obvinenia z urážky islamu.

K najtvrdším útokom došlo minulú sobotu v dedine Godžra v provincii Pandžáb. Tisícka moslimov, z ktorých minimálne dve stovky boli ozbrojené, sa zišla na miestnej vlakovej stanici, odkiaľ sa vydali na pochod do štvrte, v ktorej už päťdesiat rokov žijú kresťanské rodiny. V zapálených domoch zhorelo šesť ľudí, z toho dve deti a tri ženy. Dvaja ďalší ľudia boli zastrelení pri úteku. „Nenechali nič, vzali nám ešte aj koňa, ktorý bol naším jediným majetkom,“ povedala miestna kresťanka Shabaan Masih, podľa ktorej sa moslimovia snažili zabrániť príchodu pomoci zablokovaním prístupových ciest. Dôvodom útoku, ktorí iniciovali predstavení miestnej mešity, bola fáma, že počas sobotňajšej svadby kresťanské dieťa zapálilo Korán. „Nemôžem robiť nič iné, ako plakať vidiac túto skazu,“ uviedol katolícky kňaz Aftab James Paul, predseda komisie pre medzináboženský dialóg diecézy Faisalabád. Na znak smútku ostanú tri dni zatvorené všetky kresťanské školy a inštitúcie.

Útočníci použili ťažko uhasiteľnú látku, ktorou počas júla dvakrát zaútočili aj na kresťanské domy v dedinke Korian, taktiež v provincii Pandžáb. Naposledy vo štvrtok, kedy zničili okolo päťdesiat domov, medzi nimi aj objekty patriace protestantskej Pakistanskej cirkvi a Novej apoštolskej cirkvi. Sedemdesiatpäť kresťanských rodín je na úteku. Miestna štvrť, v ktorej žijú predovšetkým chudobní nádenníci, je príkladom harmonického spolužitia viacerých kresťanských spoločenstiev.

Arcibiskup Lahory, John Lawrence Saldanha naliehavo požiadal pakistanskú vládu, aby zabezpečila ochranu kresťanskej menšiny. Islamabád zareagoval vytvorením špeciálnej komisie na prešetrenie udalostí a v inkriminovaných mestách posilnil policajné hliadky. Arcibiskup však zdôrazňuje, že problémom je samotná pakistanská legislatíva trestajúca urážku islamu. Sporný zákon je podľa neho nástrojom „nenávisti a rozdelenia“ krajiny. Za aktuálnymi útokmi vidí sunitskú extrémistickú organizáciu Sipah-e-Sahabaha. Prostredníctvom agentúry AsiaNews poslal arcibiskup odkaz všetkým kresťanom: „Prosíme o solidaritu a modlitby kresťanov z celého sveta. Nenechávajte nás samých, ale zostaňte pri nás vo svojich srdciach a mysliach.“

„Nezmyselné násilie na kresťanskej komunite v Godžre“ vo svojom telegrame odsúdil aj pápež Benedikt XVI., ktorý všetkých vyzval, aby v mene Boha opustili cestu násilia spôsobujúcu takéto utrpenie a prešli na cestu pokoja. Miestnych kresťanov zároveň povzbudil, aby práve oni boli tvorcami spoločnosti založenej na dôvere v ľudské a náboženské hodnoty a vzájomnom rešpekte.

Zdroj: AsiaNews, Avvenire

Foto: asianews.it

Súvisiace články:
Islamskí fundamentalisti terorizujú pakistanských kresťanov

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo