500 000 katolíkov protestuje vo vietnamských uliciach

Komunistický Vietnam v týchto dňoch zažíva najväčšie protesty miestnych katolíkov. Požadujú prepustiť väznených veriacich a rozšíriť náboženskú slobodu. Manifestácie, ktoré mnohonásobne presahujú „šafranovú revolúciu“ budhistických mníchov v Mjanmarsku v roku 2007, si však Západ nevšíma.

Od konca júla už niekoľkokrát stotisíce katolíkov zaplavili ulice vietnamských miest. Pochody sa nevyhli ani Ho-Či-minovmu mestu, bývalému Saigonu. Komunistický režim sa nevyhýba tvrdým represívnym zásahom, po ktorých sa veriaci ocitajú nielen vo väzeniach, ale aj v nemocniciach. To všetko v čase, keď Vietnam a Svätá stolica začali rokovania o nadviazaní diplomatických vzťahov a šepká sa aj o budúcoročnej apoštolskej ceste pápeža Benedikta XVI. do tejto krajiny.

Najnovšiu vlnu protestov spustili udalosti vo farnosti Tam Toa v diecéze Vinh, asi 330 km južne od Hanoja. Miestni katolíci už dlhé roky bojujú o svoj starobylý chrám, ktorý sa prvýkrát spomína v roku 1631. Kostol, zrekonštruovaný koncom 19. storočia, bol zničený počas vietnamskej vojny v roku 1968. Americké bombardovanie prežilo len priečelie a zvonica. Keď sa veriaci rozhodli kostol obnoviť, komunistický režim budovu aj pozemok skonfiškoval. Na jeho mieste má vyrásť turistické centrum a pomník obetiam vietnamskej vojny. 20. júla tisícka katolíkov obsadila pozemok a postavila na ňom kríž a oltár. Pri zásahu poriadkových síl, ktoré použili slzný plyn, obušky aj strelné zbrane, bolo zranených asi 100 osôb, siedmi veriaci skončili vo väzení. Štyroch medzičasom prepustili. V nedeľu, 26. júla zneli vo všetkých vietnamských kostoloch modlitby za zadržaných a do ulíc vyšlo 500 000 veriacich.

V rovnaký deň bol vietnamskými policajtmi zbitý kňaz Paul Nguyen Dinh Phu, ktorý slúžil omšu s ďalšími piatimi kňazmi. Keď ho do nemocnice prišiel navštíviť Peter Nguyen The Binh, farár blízkej farnosti, skupina výtržníkov ho vyhodila z druhého poschodia budovy. Kňaz dodnes leží v kóme. Útoky vyvolali novú vlnu masových pochodov.

Veriaci obviňujú vládu, že miestnym živlom platí za útoky na kresťanov. Bitke sa nevyhlo ani 9-ročné dieťa a jeho matka. Farár farnosti Tam Toa, páter Le Thanh Hong, sa pre istotu skrýva na neznámom mieste. Vietnamská tlač ho už stihla obviniť, že na vykonávanie kňazskej služby nemá štátny súhlas. Podobne ešte začiatkom júla úrady obvinili redemptoristu Josepha Le Quanga z podvracania komunistickej strany. Udalosti v Tam Toa vietnamské médiá interpretujú ako pokus Katolíckej cirkvi zabrať domy obyvateľov žijúcich v blízkosti kostolnej zrúcaniny, čím miestnych poburujú proti katolíkom.

Napriek tomu, že v 84 miliónovom Vietname žije len 8% katolíkov, okolo 6 miliónov, miestny režim má vážne obavy z rastu Katolíckej cirkvi. Len v Ho-Či-minovom meste bolo za posledný rok pokrstených 9 000 dospelých. V krajine sa na kňazstvo pripravuje až 1000 seminaristov, pôsobí tu 50 000 katechétov a len v štyroch benediktínskych kláštoroch žije až 270 rehoľníkov.

Zdroj: AsiaNews, Radio Vaticana, Chiesa (Sandro Magister blog)

Foto:
asianews.it

Súvisiaci článok:
V Hanoji pochovali kardinála Pham Dinh Tunga

• Ak sa Vám článok páčil, podporte ho na vybrali.sme.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo