Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vatikánska sedma Svet kresťanstva
09. september 2022

Vatikánska sedma

Stretne pápež namiesto Kirilla prezidenta Číny? O týždeň sa môžu prepísať dejiny

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru.

Stretne pápež namiesto Kirilla prezidenta Číny? O týždeň sa môžu prepísať dejiny

Pápež František a čínsky prezident Si Ťin-pching. Foto: TASR/AP

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

  • kto si rozmyslel cestu na náboženský samit do Kazachstanu,
  • o čom by sa tam mohol pápež rozprávať s čínskym prezidentom
  • a s koľkými pápežmi sa stretla počas svojej vlády zosnulá kráľovná Alžbeta II.

Na budúci týždeň pocestuje pápež František do Kazachstanu. Koná sa tam kongres predstaviteľov svetových a tradičných náboženstiev (13. až 15. septembra). To by samo osebe veľa pozornosti neprinieslo, keby sa niekoľko mesiacov nehovorilo o tom, že v hlavnom meste Nur-Sultan môže dôjsť aj k stretnutiu pápeža a moskovského patriarchu Kirilla.

Pôvodne sa pripravovalo historicky druhé stretnutie medzi hlavou Katolíckej cirkvi a Ruskej pravoslávnej cirkvi na polovicu júna v Jeruzaleme. Pre vojnu a postoj Kirilla však Vatikán z tohto plánu vycúval. Náhradným riešením sa ukazoval kongres v Kazachstane, kam sa chystal aj moskovský patriarcha, a obaja lídri sa tak mohli stretnúť na okraj tohto podujatia.

Lenže metropolita Antonij, nový vedúci Oddelenia pre vonkajšie záležitosti cirkvi, čiže druhý muž Ruskej pravoslávnej cirkvi, 24. augusta oznámil, že Kirill do Kazachstanu nepôjde. Spolu s touto informáciu povedal, že chystané stretnutie na jún zrušil „jednostranne“ Vatikán.

„Zrušenie Kirillovej účasti na podujatí v Nur-Sultane je možno reakciou na toto rozhodnutie,“ komentuje taliansky novinár Andrea Gagliarducci, ktorý sa venuje pápežskej diplomacii v pravidelných textoch na ACI stampa.

Gagliarducci sumarizuje tieto pohyby tak, že Kirill napokon nepríde do Kazachstanu preto, lebo sa chce s Františkom stretnúť bilaterálne a nielen na okraj multilaterálneho náboženského samitu. Lenže s bilaterálnym stretnutím nateraz Vatikán nesúhlasil, takže Kirill sa rozhodol napokon vôbec neprísť.

Namiesto Kirilla Si Ťin-pching? Možno však pápež František stretne v Kazachstane niekoho iného. Teda určite sa stretne s niektorými účastníkmi medzináboženského samitu, v harmonograme je na to vyčlenený čas na poludnie 14. septembra.

No a práve v tento deň by mal podľa očakávaní navštíviť kazašské hlavné mesto čínsky prezident Si Ťin-pching. Ten by sa mal stretnúť s kazašským prezidentom Kasymom-Jomartom Tokajevom.

Ako pripomína Catholic News Agency, v histórii Katolíckej cirkvi sa ešte nikdy neudialo stretnutie pápeža s prezidentom Čínskej ľudovej republiky.

Rozprávať by pritom bolo o čom. V tomto období totiž Svätá stolica a Čína rokujú o obnovení dočasnej dohody o menovaní biskupov. Išlo by tak už o druhé obnovenie kontroverznej dohody, za ktorú si pápež a jeho diplomacia vyslúžili aj kritiku. Prvýkrát ju Svätá stolica podpísala v septembri 2018.

Vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin nedávno uviedol, že delegácia vatikánskych diplomatov sa vrátila z Číny a že verí, že dohoda bude na jeseň tohto roku obnovená.

Ak by však aj k stretnutiu medzi Františkom a Si Ťin-pchingom došlo, išlo by len o neoficiálne stretnutie, keďže medzi Vatikánom a Čínou nie sú diplomatické vzťahy. Peking ich prerušil v roku 1951 po tom, ako sa dostal k moci Mao Ce-tung a vyhostil misionárov z Číny.

Prípadné stretnutie Františka a Si Ťin-pchinga môžu sprevádzať citlivé okolnosti.

Jednou z nich je fakt, že emeritného biskupa Hongkongu kardinála Josepha Zena čaká o dva týždne súd za kontroverzné obvinenia súvisiace s jeho občianskym angažovaním.

Plus je tu otázka Taiwanu. Svätá stolica je jedným zo 14 štátov, ktoré majú formálne diplomatické vzťahy s Taiwanom, oficiálne Čínskou republikou, a Vatikán je jediným subjektom v Európe, ktorý uznáva Taiwan ako krajinu.

Navyše, bývalý viceprezident Taiwanu Čchen Čchien-žen sa 4. septembra zúčastnil na beatifikácii Jána Pavla I. ako zástupca Taiwanu. Na sociálnej sieti napísal, že ho pápež pred blahorečením „osobitne prijal“, a požiadal pápeža Františka, aby sa „modlil za ľud Taiwanu“.

Náboženský samit v Kazachstane teda môže byť vzrušujúcejší, než sa javí na prvý pohľad.

Ďalšie udalosti v skratke

Saleziáni sa začínajú pripravovať na 100. výročie svojho príchodu na Slovensko. Vo štvrtok 8. septembra spustili dvojročnú prípravu, ktorá potrvá do sviatku Titusa Zemana v jubilejnom roku, teda do 8. januára 2024.

V cirkevných zboroch Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku si veriaci volia generálneho dozorcu. Voľby sa uskutočnili v uplynulú nedeľu a budú pokračovať aj dve najbližšie nedele.

Inzercia

Generálny prokurátor Maroš Žilinka potrestal prokurátorky, ktoré dozorovali prípad kňaza v Dolnom Kubíne. Prokurátorky prišli o svoje funkcie. Kňaz sa s prokuratúrou dohodol o vine a treste a za sexuálne zneužívanie dostal následne podmienku.

Polícia ešte v decembri zastavila trestné stíhanie vo veci trestného činu poškodzovania cudzej veci v súvislosti s údajnou streľbou na kostol v bratislavskej Dúbravke v októbri minulého roka.

Kráľovná Alžbeta II. s manželom princom Filipom počas audiencie u pápeža Jána Pavla II. vo Vatikáne v októbri 1980. Foto: TASR/AP/Arturo Mari

Pápež František uviedol, že je hlboko zarmútený smrťou kráľovnej Alžbety II. V osobnom telegrame adresovanom novému monarchovi vyjadrila hlava Katolíckej cirkvi úctu ku kráľovninmu „životu v neochvejnej službe... jej príkladu oddanosti povinnosti, jej neochvejnému svedectvu viery v Ježiša Krista“. Panovníčka sa stretla počas svojej vlády s piatimi pápežmi, naposledy ju v roku 2014 prijal pápež František.

Vo Vatikáne blahorečili Jána Pavla I. Cez úsmev dokázal pápež Luciani vyžarovať dobrotu Pána, povedal František.

Pápež rozpustil vedenie Maltézskeho rádu, bude naň dohliadať dočasná vláda. Generálnu kapitulu určil na 25. januára budúceho roka.

V Mozambiku zastrelili misionárku pri útoku na misiu. Sestra Maria De Coppiová, pôvodom z Talianska, mala 84 rokov a v krajine pôsobila takmer 60 rokov.

Svetom otriasa vojna mimoriadnej závažnosti, povedal pápež František nunciom, ktorí sa zišli z celého sveta v Ríme.

V bežnej cirkevnej správe chýbajú ženy, povedal pápež František v rozhovore pre portugalskú televíziu TVI/CNN.

Pápež František oznámil, že zatiaľ nemôže vycestovať na zamýšľanú návštevu Kyjeva a Moskvy, pretože mu to neodporučil jeho lekár.

Nenechajte si ujsť

Knižná bodka

Hoci pontifikát Jána Pavla I. trval krátko, nie je to dôvod nezajímať sa o jeho osobu. Veď ako píše TK KBS, v úrade biskupa diecézy Vittorio Veneto a Benátskej arcidiecézy strávil tridsať rokov.

Lepšie spoznať „pápeža úsmevu“ umožní aj knižná novinka Blahoslavený Ján Pavol I., ktorá vychádza vo vydavateľstve Dobrá kniha. Ide o stručný životopis, ktorý napísal francúzsky novinár Christophe Henning a ktorý ponúka okrem životopisných dát, podrobného skúmania okolnosti smrti aj úryvky z veľmi cenných príhovorov nového blahoslaveného.

Prajem vám víkend plný úsmevov!

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.