Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina
20. september 2022

Výchovná poradňa

Ako upevniť vzťah detí s pracovne vyťaženým otcom?

Mnohí otcovia v komplikovanej finančnej situácii pracujú dlhšie, aby zabezpečili rodinu, čo býva na úkor spoločného času. Aj preto sú tieto deti silne fixované na matky a strácajú vzťahové väzby so svojím otcom.

Ako upevniť vzťah detí s pracovne vyťaženým otcom?

Ilustračné foto: Pixabay.com

Rodiny s malými deťmi sú často v ťažkej finančnej situácii a výpadok matkinho príjmu núti otcov zostávať dlhšie v práci, aby zabezpečili rodinu. Býva to zväčša na úkor spoločného rodinného času. Aj preto sú deti, ktoré otca vidia len cez víkendy, silne fixované na matky a strácajú vzťahové väzby so svojím otcom. Ako posilniť vzťahy pracovne zaneprázdneného otca so svojimi deťmi?

Katarína Winterová, sociálna pedagogička, rodičovská koučka, vedie internetové poradenstvo pre rodičov, je mama štyroch detí

Starostlivosť o rodinu, deti, domácnosť si vyžaduje istý systém a stereotyp, ktorý vytvára takmer vždy žena – matka. Funguje tak, aby bola efektívna. Ak do toho vstúpi otec, ktorý je doma len cez víkendy, je prirodzené, že ako rodina môžu mať ťažkosti pri zladení sa. Ak matka chce posilniť vzťah detí a otca, nech im nechá čas a priestor.

Nech nechá otca, aby bol otec a nie dieťa, ktorému dá radu, čo ako urobiť. Nech dôveruje jeho otcovstvu. A ak aj otec pri deťoch nebude fungovať tak rýchlo a podľa predstáv mamy, je to tak dobré. Pretože vtedy sa povyšuje vzťah rodič – dieťa nad predstavy matky, očakávania alebo perfekcionizmus.

Vzťahy sa totiž budujú cez spoločný čas a zážitky. Zvlášť to potrebujú deti a rodič, ktorý je vyťažený.

Peter Fudaly, špeciálny pedagóg, poradca, lektor a supervízor, pracuje v o. z. Návrat, je otcom piatich detí

Inzercia

Vo všeobecnosti možno povedať, že medziľudské vzťahy sú výsledkom vzájomných interakcií medzi konkrétnymi osobami. Ich hĺbka a kvalita je závislá jednak od množstva týchto interakcií, ako aj od ich obsahu.

Pre vzťah rodič – dieťa to znamená, že čím častejšie sme spolu, tým viac príležitostí vytvárame na budovanie vzájomného vzťahu. Samotná skutočnosť, že sme spolu, však nestačí. Rozhodujúca je totiž kvalita tohto spoločne stráveného času.

Je rozdiel, ak členovia rodiny sedia spolu doma v obývačke a každý pozerá do svojho mobilu, alebo ak tento čas, keď sú spolu, trávia napríklad spoločným pozeraním fotiek z prázdnin, hoci aj z mobilu či počítača. To, čo teda vzťah buduje, sú skúsenosti a zážitky, ktoré spoločne prežívame a vzájomne zdieľame. Čím ich je viac, tým je väčší predpoklad na budovanie silných vzťahových väzieb.

A to je dobrá správa aj pre rodičov, ktorí z rôznych dôvodov nemôžu so svojimi deťmi tráviť toľko času, koľko by chceli. V takom prípade by bolo vhodné zamerať sa teda viac práve na to, ako svoj spoločný čas s dieťaťom strávime. V tejto súvislosti by som upriamil pozornosť na dve významné skutočnosti.

V prvom rade je dôležité moje vnútorné nastavenie, že ja chcem, že to považujem za dôležité, že v tom vidím význam, ale aktuálne životné okolnosti či zodpovednosť za rodinu mi to nedovoľujú v potrebnej miere realizovať. To sa totiž prejaví v mojom konaní a reakciách. Dieťa vycíti, či som s ním z rodičovskej povinnosti, lebo musím a je to potrebné, alebo či som s ním kvôli nemu, pretože ma potrebuje a dokonca ma jeho prítomnosť teší.

Rovnako je dôležité pamätať na to, aby to nebol iba čas plnenia našich plánov a predstáv o spoločne strávených chvíľach, ale mali by sme byť vnímaví voči aktuálnym potrebám a prežívaniu dieťaťa a zohľadniť ich pri plánovaní spoločného času.

Niekedy stačí naozaj málo, aby sme si s dieťaťom budovali vzťah. Bez ohľadu na to, čo spolu robíme, podstatné je byť s ním, byť tu pre neho, načúvať mu a venovať mu svoju plnú pozornosť.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.