Vatikánske noviny: Film o sexuálnom zneužívaní v Cirkvi nie je protikatolícky

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vatikánske noviny: Film o sexuálnom zneužívaní v Cirkvi nie je protikatolícky

Autori scenáru filmu Spotlight Tom McCarthy (vľavo) a Josh Singer pózujú na udeľovaní Oscarov 28. februára 2016. Foto: TASR/AP

Viacerí biskupi vo svete odporučili veriacim, aby si pozreli oscarový film Spotlight o sexuálnom zneužívaní detí v Cirkvi.

„Nie je to antikatolícky film, ako sa písalo preto, že zobrazil zdesenie a hlbokú bolesť veriacich pri odhalení krutej reality,“ napísal v oficiálnom denníku Svätej stolice Lucetta Scaraffia.

Vo filme podľa skutočných udalostí novinári z denníka Boston Globe odhaľujú sexuálne zneužívanie detí v prostredí Katolíckej cirkvi. Spotlight získal minulý víkend dvoch Oskarov – za najlepší film roku a najlepší scenár.

„Iste, v snímke nedostal priestor dlhý a húževnatý boj, ktorý Joseph Ratzinger ako prefekt Kongregácie pre náuku viery a aj ako pápež viedol proti pedofílii v Cirkvi. Vo filme sa však nedá povedať všetko, pričom ťažkosti, s ktorými sa stretol aj Ratzinger, len potvrdzujú tézu filmu, že veľmi často sa cirkevné inštitúcie nevedeli postaviť tvárou v tvár k týmto zločinom,“ skonštatoval Scaraffia. 

L' Osservatore romano v texte pripomenuli, že zneužívanie sa nedeje len v Cirkvi, čo tiež z filmu nevyplýva. „Netvori nenosia výlučne sutanu,“ dodal Scaraffia.

Noviny však pozitívne vnímajú verejný apel producenta filmu Michaela Sugara. Ten pri odovzdávaní zlatej sošky vyzval pápeža Františka, aby skoncoval s týmito škandálmi. 

„Pápež František, je čas chrániť deti a obnoviť vieru,“ povedal na galavečeri Sugar.

„Znamená to, že je tu dôvera v inštitúciu, dôvera v pápeža, ktorý pokračuje v očiste, ktorú začal ešte jeho predchodca. Je tu dôvera vo vieru, ktorej súčasťou je obrana obetí a ochrana bezbranných,“ hodnotí oscarový večer Scaraffia.

I keď film neprináša rozhodne dobrý obraz o Katolíckej cirkvi, viacerí biskupi po svete odporúčajú svojim veriacim, aby si ho pozreli.

Jezuita Hans Zollner, ktorý je členom Pápežskej komisie pre ochranu maloletých, sa pre Vatikánsky rozhlas vyjadril, že títo biskupi „berú vážne hlavný odkaz filmu, ktorý je o tom, že Cirkev môže a má byť transparentná, spravodlivá a zodpovedná v boji proti zneužívaniu a musí zabrániť, aby sa už nikdy nestali“.

Katolícki lídri by si podľa pátra Zollnera nemali myslieť, že sexuálne škandály zmiznú, ak sa o nich nebude hovoriť. „Myslím, že to je centrálne posolstvo filmu,“ povedal Zollner.

Britský katolícky magazín The Tablet pripomína, že režisér Spotlightu Tom McCarthy má veľké uznanie pre pápeža Františka. „Prebral opraty inštitúcie, ktorá sa nemení veľmi rýchlo,“ povedal McCarthy vlani v novembri. Podľa režiséra a scenáristu sa Františkovi podarí ešte presadiť veľa zmien.

Recenziu na film Spotlight prinesieme na stránkach Postoja v sobotu.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo