Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Názory Svet kresťanstva
14. september 2022

Príhovor pri príležitosti 20. výročia založenia SLH

Nové generačné poslanie sa rodí v krízových chvíľach

Tak ako v časoch komunizmu, i dnes kresťania budú zachraňovať unavené a duchovne vyhorené Slovensko.

Nové generačné poslanie sa rodí v krízových chvíľach

Foto: TASR/Dano Veselský

Nedávno sa mi dostala do rúk monografia Karola Strmeňa od Matúša Marcinčina. Tam som narazil na citát americko-britského básnika, esejistu a dramatika T. S. Eliota, ktorý žil v rokoch 1888 až 1965. Citujem: „Svet skúša vytvoriť civilizáciu zbavenú kresťanskej morálky. Pokus stroskotá, ale čakajme trpezlivo a vykupujme čas, aby aj v temnoveku pred nami bola viera živá a aby sme mohli civilizáciu zas oživiť a vybudovať.“

Pripomína mi to slová generála tajnej cirkvi na Slovensku Vladimíra Jukla po vpáde vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968 do Československa. „Ideme ďalej,“ zavelil.

Cirkev si nevyberá čas, do ktorého bola poslaná. Jedny i druhé slová platia až do skončenia časov. Je to výzva a poslanie aj pre vás, jubilujúci „hanusáci“. Pre túto dobu ste sa narodili, pre túto dobu vás povolal Pán Boh, aby ste vydávali svedectvo života a slovami T. S. Eliota „vykupovali čas“.

Osobne si myslím, že v tejto dobe vás čakajú dve výzvy. Tá prvá je, aby ste našli spôsob pôsobenia v slovenskej spoločnosti, ktorá sa stáva čím viac sekulárnou a konzumnou. My sme to v časoch komunizmu mali „ľahšie“. Bránili sme vieru a cirkev, a kde sa dalo, pôsobili sme aj v spoločnosti.

Vám ani nám nehrozí za náboženstvo prenasledovanie, ale o to ťažšie sa nachádzajú spôsoby, ako osloviť tento svet. Pripomeniem slová Tomislava Kolakoviča Vladovi Juklovi, keď Vlado chcel zanechať štúdium matematiky a fyziky a chcel sa venovať len teológii. Kolakovič mu vtedy povedal: „Ak chceš, aby si ťa ľudia vážili, musíš niečím byť.“

Milí „hanusáci“, musíte niekým byť, a je jedno, či politikom, vedcom, robotníkom alebo matkou v domácnosti.

Tá druhá výzva vás môže stretnúť na pozadí dramatických udalostí v Európe i na Slovensku, ktoré môžu stáť predo dvermi. Invázia Ruska na Ukrajinu môže spôsobiť ekonomický chaos hraničiaci s anarchiou. Môžu to byť dni hrôzy, ktoré sa na nás znesú.

Nie je to strašenie, politici už vydávajú jasné signály, že ideme do neistých dní a mesiacov. Ale práve v takýchto krízových chvíľach sa môže zrodiť vaše nové generačné poslanie. Nestojíte tu v Moyzesovej sieni náhodou. Pán Boh vás vašimi cestami v živote povolal, aby ste darovali Slovensku krásnych vyznávačov viery s poslaním pre dnešnú dobu.

Vaším poslaním nie je „vieru brániť“, vaším poslaním je slovami T. S. Eliota „vieru žiť a našu civilizáciu znovu oživiť a vybudovať“.

Nezostávajte sami, stretajte sa medzi sebou i s ľuďmi iných názorov. Pán Boh ukáže každému z vás, kde vás bude potrebovať. Som presvedčený, že tak ako v časoch komunizmu, i dnes kresťania budú zachraňovať unavené a duchovne vyhorené Slovensko.

Ale nezostaňte len pri Slovensku. Noste v srdci aj našu neopakovateľnú západnú civilizáciu. Buďte silní a odvážni!

Prednesené pri príležitosti 20. výročia založenia Spoločenstva Ladislava Hanusa v Bratislave 10. septembra 2022.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.