Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. september 2022, 16:24

V Idlibe v Sýrii bola prvá kresťanská bohoslužba po desiatich rokoch

V sýrskej provincii Idlib, ktorú ovládajú prevažne islamistickí rebeli, sa nedávno konala kresťanská bohoslužba v kostole, ktorý bol desať rokov zatvorený. Bohoslužba v kostole arménskej apoštolskej cirkvi sa konala koncom augusta v Kostole sv. Anny pri dedine Jakubia.

Takáto bohoslužba by bola ešte nedávno nemysliteľná. Na jar napríklad nemecká Spoločnosť pre ohrozené národy (GfbV) informovala, že islamistické skupiny v Idlibe boli z veľkej časti financované majetkom kresťanov, ktorí utiekli alebo boli vyhnaní. Napríklad domy patriace kresťanskej menšine v severosýrskej provincii Idlib zabrali islamisti a teraz ich za vysoké ceny prenajímajú sýrskym rodinám. Podľa GfbV islamistov podporuje, financuje a čiastočne kontroluje Turecko a Katar.

Devätnásteho júla sa však vodca milície Tahrír al-Šám Muhammad al Jawlani, ktorého povstalecká skupina bola predtým známa ako Jabhat al Nusra, stretol s predstaviteľmi kresťanskej komunity, ktorej členovia sa stále nachádzajú v dedinách al-Kanaja, Jakubia a al-Jadida, a oznámil, že „ich liturgické slávenia vezme pod svoju ochranu“. Zároveň bola ohlásená perspektíva postupného vrátenia majetku, ktorý bol skonfiškovaný v posledných mesiacoch a rokoch.

Podľa miestnych zdrojov bojovníci milície Tahrír al-Šám počas bohoslužby postavili pri obci zátarasy, aby zabezpečili pokojný priebeh liturgie.

Počínanie Al Jawlaniho kritizovali salafisticko-islamistické skupiny ako Hurras al Din, ktoré sú stále explicitne spojené s al-Káidou a ktoré obviňujú vodcu povstalcov z toho, že robí provinciu Idlib „menej moslimskou“.

Pozorovatelia vidia v novej stratégii milície Tahrír al-Šám pokus o zlepšenie jej imidžu a preukázanie jej deklarovaného „mierneho obratu“ na medzinárodnej úrovni.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami

Americký pravoslávny arcibiskup Elpidophoros (Lambriniadis) vyzval na stiahnutie všetkých tureckých jednotiek zo severnej časti Cypru. „Nikdy neprestaneme v našom boji, kým nedosiahneme náš spravodlivý cieľ, ktorým nie je nič iné ako oslobodenie nášho Cypru a existencia zjednoteného a prosperujúceho Cypru,“ povedal jeden z najvýznamnejších duchovných Konštantínopolského ekumenického patriarchátu. (kathpress)

29. september 2022, 19:07

„Vojna nerieši problémy medzi národmi,“ napísali ruskí katolícki biskupi po ohlásení mobilizácie v krajine. Biskupi vo svojom apele napísali, že „ostrá konfrontácia na Ukrajine sa premenila na vojenský konflikt, ktorý si vyžiadal tisíce obetí, podkopáva dôveru a jednotu medzi štátmi a národmi a ohrozuje existenciu celého sveta“. Biskupský dokument podpísaný moskovským arcibiskupom Paolom Pezziegom končí výzvou pre ruských katolíkov na modlitbu a pôst. (nedziela.pl/ekai)

29. september 2022, 15:39

Slovenský gréckokatolícky kňaz Peter Fuča sa stal protosynklom (generálnym vikárom) Gréckeho apoštolského exarchátu. Slovenský kňaz zložil za prítomnosti biskupa Manuela Nina a kňazov slúžiacich v exarcháte prísahu. Slovák pôsobí v Grécku od roku 2017, keď ho biskup vymenoval aj za ekonóma exarchátu. Do novej funkcie bol vymenovaný po tom, ako jeho predchodca protosynkel Stefan Maragos odišiel do večnosti 4. septembra tohto roka.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.