Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. september 2022, 08:18

Arcibiskup Zvolenský

Slová Svätého Otca na Slovensku boli nadčasové, ba až prorocké

Podľa arcibiskupa sa medzi myšlienkami a odkazmi, ktoré odzneli z úst pápeža na Slovensku, nájde viacero, ktoré si ľudia uvedomili až neskôr.

Slová Svätého Otca na Slovensku boli nadčasové, ba až prorocké. Pre TASR to uviedol pri príležitosti ročného výročia návštevy pápeža Františka na Slovensku bratislavský arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský.

„Hoci sme pred rokom ani len netušili, že môže dôjsť k vojne na Ukrajine, pápež František už vtedy po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou v septembri 2021 povedal: Kým na rôznych frontoch pokračujú boje o nadvládu, nech táto krajina naďalej potvrdzuje svoje posolstvo integrácie a pokoja a Európa nech sa vyznačuje solidaritou prekračujúcou jej hranice," uviedol Zvolenský.

Poznamenal, že počas vlaňajšej návštevy Svätého Otca na Slovensku veriaci videli na vlastné oči pozornosť, ktorú pápež venuje ľuďom na okraji spoločnosti. „Chudobným, prehliadaným, opusteným. Iné je to vnímať, keď to pápež František hovorí z Ríma alebo z inej krajiny, a inak to vnímame, keď takto robil u nás doma, na Slovensku," povedal.

Podľa Zvolenského sa medzi myšlienkami a odkazmi, ktoré odzneli z úst pápeža na Slovensku, nájde viacero, ktoré si ľudia uvedomili až neskôr.

„Azda sú to slová, ktoré povedal veriacim pred národnou bazilikou Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne: 'Kráčaním premáhate pokušenie statickej viery, ktorá sa uspokojí s nejakým obradom alebo starou tradíciou, vychádzate zo svojho vnútra, nesiete v batohu svoje radosti a bolesti a robíte zo svojho života púť lásky k Bohu a bratom a sestrám... A prosím vás, zostaňte na ceste, stále! Nezastavte sa!'," povedal Zvolenský.

Tieto slová sú podľa jeho slov priamou výzvou celej cirkvi, aby sme neustrnuli, ale boli stále aktívni a vnímaví na Božie vnuknutia a znamenia doby.

Pápež František na minuloročnej návšteve Slovenska (12. - 15. septembra 2021) zavítal do Bratislavy, Košíc, Prešova a Šaštína. Stretol sa s troma najvyššími ústavnými činiteľmi, ale aj zástupcami židovskej či rómskej komunity. Svoju cestu zavŕšil v Šaštíne, kde sa zúčastnil na svätej omši a predniesol aj homíliu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami

Americký pravoslávny arcibiskup Elpidophoros (Lambriniadis) vyzval na stiahnutie všetkých tureckých jednotiek zo severnej časti Cypru. „Nikdy neprestaneme v našom boji, kým nedosiahneme náš spravodlivý cieľ, ktorým nie je nič iné ako oslobodenie nášho Cypru a existencia zjednoteného a prosperujúceho Cypru,“ povedal jeden z najvýznamnejších duchovných Konštantínopolského ekumenického patriarchátu. (kathpress)

29. september 2022, 19:07

„Vojna nerieši problémy medzi národmi,“ napísali ruskí katolícki biskupi po ohlásení mobilizácie v krajine. Biskupi vo svojom apele napísali, že „ostrá konfrontácia na Ukrajine sa premenila na vojenský konflikt, ktorý si vyžiadal tisíce obetí, podkopáva dôveru a jednotu medzi štátmi a národmi a ohrozuje existenciu celého sveta“. Biskupský dokument podpísaný moskovským arcibiskupom Paolom Pezziegom končí výzvou pre ruských katolíkov na modlitbu a pôst. (nedziela.pl/ekai)

29. september 2022, 15:39

Slovenský gréckokatolícky kňaz Peter Fuča sa stal protosynklom (generálnym vikárom) Gréckeho apoštolského exarchátu. Slovenský kňaz zložil za prítomnosti biskupa Manuela Nina a kňazov slúžiacich v exarcháte prísahu. Slovák pôsobí v Grécku od roku 2017, keď ho biskup vymenoval aj za ekonóma exarchátu. Do novej funkcie bol vymenovaný po tom, ako jeho predchodca protosynkel Stefan Maragos odišiel do večnosti 4. septembra tohto roka.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.