Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. september 2022, 11:39

Národná púť v Šaštíne

Biskup Judák označil slovenskú politiku za „pobabranú“, na omšu prišli tisíce

Biskup Judák označil slovenskú politiku za „pobabranú“, na omšu prišli tisíce

Biskup Judák. Foto: TK KBS/Peter Zimen

Slovenskí biskupi si pred slávnostnou omšou zopakovali modlitbu, ktorú sa pred rokom modlili v bazilike s pápežom Františkom.

Tisícky pútnikov sa dnes zišli v Šaštíne na národnej púti pri príležitosti sviatku Sedembolestnej Panny Márie.

Jej vyvrcholením bola svätá omša, ktorú za prítomnosti slovenských biskupov celebroval nitriansky biskup Viliam Judák.

Pripomenul, že mariánska úcta sa vinie slovenskými dejinami od čias cyrilo-metodskej misie. „Čomu nás učí Sedembolestná? Zostáva pod krížom, neuteká preč, nevyhýba sa bolesti,“ zdôraznil Judák.

Ako protiklad k tomuto postoju spomenul vysokú rozvodovosť na Slovensku či odchod mladých ľudí do zahraničia. „Mladá generácia málo cíti so svojou rodnou vlasťou a neraz hľadá budúcnosť za jej hranicami,“ uviedol.

„Bojíme sa na seba vziať trvalý záväzok, dnes sa takmer všetko spochybňuje a rúcajú sa naše istoty. Dezorientovaný človek si viac ako inokedy dáva otázku: Čo je teda pravda? Odpoveď je Kristus a každodenný slušný život podľa svojho svedomia,“ povedal Judák v kázni.

Podľa jeho slov je situácia v slovenskej spoločnosti vážna. „Ale stále je možná náprava. Vo Fatime Mária zasiahla do dejín a svetovej politiky, tak prečo by nemohla zasiahnuť aj do našej malej pobabranej politiky?

Náš národ nie je dokonalý. Na svojej duši a tvári si nesie všetky rany, ktoré utrpel v dejinách. Pokúsme sa o výpravu, ktorá obyvateľom Slovenska ukáže milú a dobrú Božiu tvár. Ukážme kultúru svojho kresťanstva aj v blížiacich sa komunálnych voľbách. Nebuďme iba nedeľní kresťania, ale vyznávajme hodnoty aj v každodennom živote,“ vyzval veriacich. 

Biskup Judák sa dotkol aj sociálnej oblasti, keď poznamenal, že už teraz žije na Slovensku niekoľko stoviek tisíc ľudí v chudobe. „Koľkí to budú o niekoľko týždňov? Nemuselo by to tak byť,“ hovoril a poukázal na prebytok potravín a poľnohospodárskych plodín.

Biskupi si zopakovali modlitbu spred roka

Pred slávnostnou omšou viedol v národnej svätyni v Bazilike Sedembolestnej Panny Márie apoštolský nuncius na Slovensku Nicola Girasoli s biskupmi modlitbu, ktorú sa modlili s rovnakým úmyslom ako minulý rok so Svätým Otcom.

Pápež František vtedy venoval osobitný priestor spoločnej modlitbe s biskupským zborom Slovenska na pôde pútnickej svätyne. Text spoločnej modlitby možno nájsť na stránke TK KBS.

Biskupi počas modlitby v bazilike. Foto: TK KBS/Peter Zimen

Inzercia

Okrem pútnikov, kňazov a zasvätených prišli na národnú púť aj najvyšší ústavní činitelia – prezidentka Zuzana Čaputová, predseda Národnej rady Boris Kollár a predseda vlády Eduard Heger, viacerí členovia vlády a parlamentu, zástupcovia miestnej i regionálnej samosprávy.

Arcibiskup Zvolenský privítal aj rektora a bohoslovcov zo Salzburgu a biskupov z Českej republiky. Na slávnosť prišli stovky kňazov, pomáhali desiatky dorovoľníkov. V závere sa prítomní zverili Panne Márii a vypočuli si pozdrav apoštolského nuncia na Slovensku Nicolu Girasoliho a poďakovanie arcibiskupa Zvolenského. 

Prezidentka Zuzana Čaputová, predseda parlamentu Boris Kollár a premiér Eduard Heger na omši. Foto: TASR/Martin Baumann

Program pokračuje

Národná púť v Šaštíne bude vo štvrtok pokračovať ďalšími bohoslužbami, spoločnými modlitbami veriacich i programom pre rodiny s deťmi. V piatok sa veriaci zúčastnia na svätých omšiach, na krížovej ceste a spoločných modlitbách.

Sedembolestnú Pannu Máriu si uctievajú Slováci ako svoju národnú patrónku už od 15. storočia. Číslo sedem má symbolický význam a v biblickom zmysle slova znamená plnosť.

Tradícia hovorí o siedmich bolestiach, ktoré Panna Mária vo svojom živote prežila. Prvou je proroctvo Simeona v chráme, keď jej oznamuje, že jej „dušu prenikne meč“.

Druhou bolesťou je útek do Egypta pred kráľom Herodesom, ktorý chcel zabiť malého Ježiša, treťou je stratenie sa dvanásťročného Ježiša v chráme, štvrtou je stretnutie s Ježišom na krížovej ceste, piatou bolesťou bolo ukrižovanie a smrť Ježiša, šiestou je jeho snímanie z kríža a poslednou bolesťou je Ježišov pohreb.

Prvá zmienka o sviatku Sedembolestnej Panny Márie pochádza z roku 1412. Pre celú cirkev bol ustanovený pápežom Benediktom XIII. v roku 1727. Ten povolil, aby sa Sedembolestná Panna Mária uctievala ako patrónka Slovenska.

Bazilika minor v Šaštíne je našou najväčšou národnou svätyňou Sedembolestnej Panny Márie. Dejiny chrámu siahajú až do roku 1564. O 400 rokov neskôr, v roku 1964, bola vyhlásená pápežom Pavlom VI. za baziliku minor. Ten istý pápež v roku 1966 riadne ustanovil a vyhlásil Sedembolestnú Pannu Máriu za hlavnú patrónku Slovenska. Sochu Sedembolestnej Panny Márie 1. júla 1995 korunoval pápež Ján Pavol II.

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami

Americký pravoslávny arcibiskup Elpidophoros (Lambriniadis) vyzval na stiahnutie všetkých tureckých jednotiek zo severnej časti Cypru. „Nikdy neprestaneme v našom boji, kým nedosiahneme náš spravodlivý cieľ, ktorým nie je nič iné ako oslobodenie nášho Cypru a existencia zjednoteného a prosperujúceho Cypru,“ povedal jeden z najvýznamnejších duchovných Konštantínopolského ekumenického patriarchátu. (kathpress)

29. september 2022, 19:07

„Vojna nerieši problémy medzi národmi,“ napísali ruskí katolícki biskupi po ohlásení mobilizácie v krajine. Biskupi vo svojom apele napísali, že „ostrá konfrontácia na Ukrajine sa premenila na vojenský konflikt, ktorý si vyžiadal tisíce obetí, podkopáva dôveru a jednotu medzi štátmi a národmi a ohrozuje existenciu celého sveta“. Biskupský dokument podpísaný moskovským arcibiskupom Paolom Pezziegom končí výzvou pre ruských katolíkov na modlitbu a pôst. (nedziela.pl/ekai)

29. september 2022, 15:39

Slovenský gréckokatolícky kňaz Peter Fuča sa stal protosynklom (generálnym vikárom) Gréckeho apoštolského exarchátu. Slovenský kňaz zložil za prítomnosti biskupa Manuela Nina a kňazov slúžiacich v exarcháte prísahu. Slovák pôsobí v Grécku od roku 2017, keď ho biskup vymenoval aj za ekonóma exarchátu. Do novej funkcie bol vymenovaný po tom, ako jeho predchodca protosynkel Stefan Maragos odišiel do večnosti 4. septembra tohto roka.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.