Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. september 2022, 11:06

Medzinárodný organový festival Ivana Sokola rozozvučí kostoly v ôsmich mestách

Program je okrem Košíc naplánovaný aj v Spišskej Novej Vsi, Kežmarku, Sabinove, Jasove, Prešove, Rimavskej Sobote a Poprade. Špecialitou aktuálneho ročníka je organový workshop, koncert venovaný pamiatke Jozefa Podprockého či séria Bachovej organovej tvorby.

V rámci 51. ročníka Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola (MOFIS) sa rozozvučia organy v 11 kostoloch v ôsmich mestách. Štátna filharmónia Košice (ŠFK) ho vo štvrtok večer otvorila organovým koncertom so sprievodom orchestra v Dóme sv. Alžbety. TASR o tom informovala PR manažérka ŠFK Lucia Radzová.

Program MOFIS je okrem Košíc naplánovaný aj v Spišskej Novej Vsi, Kežmarku, Sabinove, Jasove, Prešove, Rimavskej Sobote a Poprade. „Premyslenou dramaturgiou a výberom nástrojov chceme návštevníkom ukázať organ a organovú hudbu v jej najrozličnejších podobách. Od monumentálnych nástrojov v Dóme sv. Alžbety či Konkatedrále sv. Mikuláša po maličký pozitív v Kostole zoslania Ducha Svätého. Od hudby renesančnej po tú najsúčasnejšiu,“ priblížil organista a dramaturg festivalu Štefan Iľaš.

Špecialitou aktuálneho ročníka je podľa ŠFK organový workshop, koncert venovaný pamiatke Jozefa Podprockého či séria Bachovej organovej tvorby.

Séria podujatí s piatimi sólistami potrvá do 2. októbra. Na MOFIS-e sa predstavia oceňovaní organisti Rainer Oster z Nemecka, Slovenka Bernadetta Šuňavská, Francois Espinasse z Francúzka, Rakúšan Johannes Zeinler či Adriaan Hoek z Holandska.

MOFIS je najstarším organovým festivalom na Slovensku.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami

Americký pravoslávny arcibiskup Elpidophoros (Lambriniadis) vyzval na stiahnutie všetkých tureckých jednotiek zo severnej časti Cypru. „Nikdy neprestaneme v našom boji, kým nedosiahneme náš spravodlivý cieľ, ktorým nie je nič iné ako oslobodenie nášho Cypru a existencia zjednoteného a prosperujúceho Cypru,“ povedal jeden z najvýznamnejších duchovných Konštantínopolského ekumenického patriarchátu. (kathpress)

29. september 2022, 19:07

„Vojna nerieši problémy medzi národmi,“ napísali ruskí katolícki biskupi po ohlásení mobilizácie v krajine. Biskupi vo svojom apele napísali, že „ostrá konfrontácia na Ukrajine sa premenila na vojenský konflikt, ktorý si vyžiadal tisíce obetí, podkopáva dôveru a jednotu medzi štátmi a národmi a ohrozuje existenciu celého sveta“. Biskupský dokument podpísaný moskovským arcibiskupom Paolom Pezziegom končí výzvou pre ruských katolíkov na modlitbu a pôst. (nedziela.pl/ekai)

29. september 2022, 15:39

Slovenský gréckokatolícky kňaz Peter Fuča sa stal protosynklom (generálnym vikárom) Gréckeho apoštolského exarchátu. Slovenský kňaz zložil za prítomnosti biskupa Manuela Nina a kňazov slúžiacich v exarcháte prísahu. Slovák pôsobí v Grécku od roku 2017, keď ho biskup vymenoval aj za ekonóma exarchátu. Do novej funkcie bol vymenovaný po tom, ako jeho predchodca protosynkel Stefan Maragos odišiel do večnosti 4. septembra tohto roka.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.