Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. september 2022, 09:02

Vatikán a Čína

Pápež bol ochotný stretnúť sa s prezidentom Číny. Ten to odmietol, píše Reuters

Pápež bol ochotný stretnúť sa s prezidentom Číny. Ten to odmietol, píše Reuters

Si Ťin-pching na samite v Uzbekistane 16. septembra 2022. Foto: TASR/AP Sergei Bobylev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

František a prezident Si Ťin-pching sa v stredu nachádzali v hlavnom meste Kazachstanu.

Pápež František vyjadril svoju „pripravenosť“ stretnúť sa s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, keď boli obaja muži tento týždeň v Kazachstane, ale Čína to odmietla, informuje agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenovaného vatikánskeho predstaviteľa.

Píše o tom Catholic News Agency.

Podľa zdroja Reuters Vatikán „vyjadril disponibilnosť“ a čínska strana reagovala, že „oceňuje toto gesto“, ale že v programe Si Ťin-pchinga nie je voľný čas.

Žiadny pápež sa doteraz nestretol s prezidentom Čínskej ľudovej republiky. Vatikán a Čína nemajú momentálne diplomatické vzťahy. Obe strany v tomto období rokujú o obnovení dočasnej dohody o menovaní biskupov v Číne.

František a Si Ťin-pching sa nachádzali v hlavnom mesta Kazachstanu Nur-Sultan (Astane) v stredu 14. septembra. Hlava Katolíckej cikrvi bola v krajine na trojdňovej návšteve, hlavným programom bol kongres predstaviteľov svetových a tradičných náboženstiev.

Čínsky prezident sa stretol s kazašským prezidentom Kasymom-Žomartom Tokajevom.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami

Americký pravoslávny arcibiskup Elpidophoros (Lambriniadis) vyzval na stiahnutie všetkých tureckých jednotiek zo severnej časti Cypru. „Nikdy neprestaneme v našom boji, kým nedosiahneme náš spravodlivý cieľ, ktorým nie je nič iné ako oslobodenie nášho Cypru a existencia zjednoteného a prosperujúceho Cypru,“ povedal jeden z najvýznamnejších duchovných Konštantínopolského ekumenického patriarchátu. (kathpress)

29. september 2022, 19:07

„Vojna nerieši problémy medzi národmi,“ napísali ruskí katolícki biskupi po ohlásení mobilizácie v krajine. Biskupi vo svojom apele napísali, že „ostrá konfrontácia na Ukrajine sa premenila na vojenský konflikt, ktorý si vyžiadal tisíce obetí, podkopáva dôveru a jednotu medzi štátmi a národmi a ohrozuje existenciu celého sveta“. Biskupský dokument podpísaný moskovským arcibiskupom Paolom Pezziegom končí výzvou pre ruských katolíkov na modlitbu a pôst. (nedziela.pl/ekai)

29. september 2022, 15:39

Slovenský gréckokatolícky kňaz Peter Fuča sa stal protosynklom (generálnym vikárom) Gréckeho apoštolského exarchátu. Slovenský kňaz zložil za prítomnosti biskupa Manuela Nina a kňazov slúžiacich v exarcháte prísahu. Slovák pôsobí v Grécku od roku 2017, keď ho biskup vymenoval aj za ekonóma exarchátu. Do novej funkcie bol vymenovaný po tom, ako jeho predchodca protosynkel Stefan Maragos odišiel do večnosti 4. septembra tohto roka.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.