Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. september 2022, 15:22

Kardinál na Ukrajine

Pápežský almužník sa dostal pod raketovú paľbu, keď rozvážal pomoc

Pápežský almužník sa dostal pod raketovú paľbu, keď rozvážal pomoc

Kardinál Krajewski. Foto: commons.wikimedia.org

V kritickej situácii pomohol vojak zo sprievodu, ktorý vedel, kde presne sa nachádza najbližší kryt.

Vatikánsky almužník kardinál Konrad Krajewski a jeho sprievod sa cez víkend počas rozvozu humanitárnej pomoci na Ukrajine dostali pod raketovú paľbu. Vyviazli z nej bez zranení.

Ako informovala agentúra AP, incident sa odohral v sobotu neďaleko ukrajinského mesta Záporožie, v lokalite vo vzdialenosti asi 20 kilometrov od frontovej línie.

Vatikán dodal, že kardinál so sprievodom boli nútení vyhľadať úkryt.

„Prvýkrát v živote som nevedel, kam mám utekať. Pretože nestačí utekať, musíte vedieť kam,“ povedal kardinál poľského pôvodu, ktorý z pozície pápežského almužníka získava pre Vatikán financie, napríklad aj z milodarov či lotérie, a má na starosti aj charitatívnu pomoc.

Krajewski dodal, že v kritickej situácii im pomohol vojak z ich sprievodu, ktorý vedel, kde presne sa nachádza najbližší kryt.

Spravodajský web Onet.pl dodal, že dovezená humanitárna pomoc a potraviny sú určené pre asi 4 000 ľudí, ktorí sa z danej oblasti odtiaľ z rôznych dôvodov neevakuovali.

Inzercia

Súčasťou zásielky boli aj pápežom Františkom požehnané ružence, ktoré si podľa Krajewského civilisti a vojaci rozdali a mnohí si ich – bez ohľadu na svoje vierovyznanie – ihneď zavesili na krk.

Čítajte tiež

Krajewski je na Ukrajine v mene pápeža Františka. V programe mal návštevu miest Odesa, Žytomyr, Charkov i iných lokalít na východe Ukrajiny. Cieľom cesty je „navštíviť a podporiť rozličné komunity veriacich, kňazov a rehoľníkov, ako aj ich biskupov, ktorí už viac než 200 dní zostávajú na miestach svojej služby i napriek vojnovým nebezpečenstvám“, informoval web Vatican News.

Agentúra AP vo svojej správe pripomenula, že ruská armáda aj v noci na nedeľu opäť ostreľovala viaceré mestá a obce na Ukrajine.

Britské ministerstvo obrany v súvislosti s tým vo svojej pravidelnej zvodke varovalo, že Rusko pravdepodobne zintenzívni svoje útoky na civilné ciele, keďže na bojiskách Ukrajiny zažíva porážku.
 

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami

Americký pravoslávny arcibiskup Elpidophoros (Lambriniadis) vyzval na stiahnutie všetkých tureckých jednotiek zo severnej časti Cypru. „Nikdy neprestaneme v našom boji, kým nedosiahneme náš spravodlivý cieľ, ktorým nie je nič iné ako oslobodenie nášho Cypru a existencia zjednoteného a prosperujúceho Cypru,“ povedal jeden z najvýznamnejších duchovných Konštantínopolského ekumenického patriarchátu. (kathpress)

29. september 2022, 19:07

„Vojna nerieši problémy medzi národmi,“ napísali ruskí katolícki biskupi po ohlásení mobilizácie v krajine. Biskupi vo svojom apele napísali, že „ostrá konfrontácia na Ukrajine sa premenila na vojenský konflikt, ktorý si vyžiadal tisíce obetí, podkopáva dôveru a jednotu medzi štátmi a národmi a ohrozuje existenciu celého sveta“. Biskupský dokument podpísaný moskovským arcibiskupom Paolom Pezziegom končí výzvou pre ruských katolíkov na modlitbu a pôst. (nedziela.pl/ekai)

29. september 2022, 15:39

Slovenský gréckokatolícky kňaz Peter Fuča sa stal protosynklom (generálnym vikárom) Gréckeho apoštolského exarchátu. Slovenský kňaz zložil za prítomnosti biskupa Manuela Nina a kňazov slúžiacich v exarcháte prísahu. Slovák pôsobí v Grécku od roku 2017, keď ho biskup vymenoval aj za ekonóma exarchátu. Do novej funkcie bol vymenovaný po tom, ako jeho predchodca protosynkel Stefan Maragos odišiel do večnosti 4. septembra tohto roka.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.