Nebol Hitlerov pápež, tvrdí nová kniha o Piovi XII.

Pred niekoľkými týždňami vyšla v Taliansku nová kniha o pápežovi Piovi XII. Bol to zrejme najväčší pápež 20. storočia, píše v nej historik židovského pôvodu Paolo Mieli.

Kniha Na obranu Pia XII. s podtitulom Historické dôvody nie je dielom jedného autora, ale zborníkom príspevkov popredných židovských a katolíckych teológov a historikov (Paolo Mieli, Saul Israel, Andrea Riccardi, arcibiskupi a členovia rímskej kúrie Rino Fisichella a Gianfranco Ravasi), ktoré boli v uplynulých rokoch publikované vo vatikánskom denníku L´Osservatore Romano. Kniha obsahuje aj dva nedávne príhovory prednesené pápežom Benediktom XVI. a vatikánskym štátnym sekretárom, kardinálom Tarcisiom Bertonem. Editorom publikácie je šéfredaktor L´Osservatore Romano, profesor histórie Giovanni Maria Vian.

„V podstate ide o záchranu – ako v prípade tejto precíznej knihy – historického pohľadu bez ideologických alebo nábožných okuliarov,“ napísal v recenzii publikovanej v denníku Corriere della Sera redaktor Gian Guido Vecchi. Práve ideologizovanie je najväčším problémom súčasného hodnotenia „vojnového pápeža“.

„Čierna legenda“ o Piovi XII. ako posluhovačovi Adolfa Hitlera sa začala rozvíjať presne 20. februára 1963 v berlínskom divadle Freie Volksbühne, ktoré uviedlo premiéru hry neznámeho nemeckého dramatika Rolfa Hochhutha s názvom Der Stellvertreter (Námestník). O jej vzniku vydal dôkladné svedectvo v National Review (27. januára 2007, slovenský preklad tu) generálplukovník Ion Mihai Pacepa, bývalý šéf rumunskej filiálky KGB, ktorému sa v roku 1978 podarilo ujsť na Západ. Divadelná hra postavená na vyfabrikovaných dôkazoch, podľa ktorých Pius XII. toleroval vyvražďovanie Židov, mala medializovať pápežovu vinu. Hra zaznamenala veľký úspech, obletela svet a uviedla ju aj bratislavská Nová scéna. „Toto hľadisko, ktoré bolo vytvorené sovietskou ideologickou propagandou počas vojny a vytrvalo opakované v priebehu studenej vojny, sa postupne premenilo v určité klišé, ktoré začalo podmieňovať dokonca aj historickú interpretáciu postavy tohto pápeža,“ uviedol Vian pre Vatikánsky rozhlas.

Pre úplnosť treba dodať, že aj zo strany katolíckych intelektuálov boli vznášané isté pochybnosti ohľadom pôsobenia Pia XII. Ide najmä o stanoviská personalistického filozofa Emmanuela Mouniera z roku 1939 a spisovateľa Françoisa Mauriaca (1951). Na druhej strane tu však bolo množstvo vďaky a podpory, ktoré Piovi XII. vyslovili poprední židovskí predstavitelia ako bol jeruzalemský vrchný rabín Isaac Herzog, rímsky rabín Eugenio Zolli (neskôr konvertoval na katolicizmus) alebo izraelská premiérka Golda Meir. „Izraelský ľud nikdy nezabudne na to, čo Pius XII. a jeho delegáti urobili pre našich nešťastných bratov a sestry,“ povedal v roku 1944 rabín Herzog.

Profesor Vian vidí dva hlavné dôvody (politický a vnútrocirkevný), pre ktoré bola osoba Pia XII. dezinterpretovaná. Okrem toho, že bol antifašistom, bol aj antikomunistom, preto si ho už počas vojny zobrala na mušku sovietska propaganda. Po druhé, počas II. vatikánskeho koncilu, v čase súperenia „konzervatívcov“ a „pokrokárov“ bol Pius XII. častokrát prezentovaný v negatívnom svetle ako posledný „pápež – kráľ“ (Papa re), ktorý stojí v protiklade s „dobrým pápežom“ (Papa buono) Jánom XXIII. Pius XII. bol pritom podľa Rina Fisichella pápežom, ktorý svojím učením pripravil koncilu cestu.

Ako však konštatuje profesor Vian, „dnes je už atmosféra opäť iná a zmenila sa v dôsledku stále rozsiahlejších a hlbších poznatkov vatikánskych archívov, ktoré momentálne prechádzajú celkovou reštrukturalizáciou“. Napriek tomu sa zdá, že definitívny obrat v pohľade na tohto pozoruhodného pápeža, nielen mimo, ale aj vnútri Cirkvi, ešte nie je na dosah.

Giovanni Maria Vian (ed.): In difesa di Pio XII. Le ragioni della storia. Venezia : Marsilio, 2009. 168 s. 13 Euro.

Zdroj: Corriere della Sera, Radio Vaticana

Súvisiace články:
Benedikt XVI. čaká s blahorečením Pia XII.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo